Węgry. "Bank szpiegów" ucieka z Budapesztu do Rosji

Źródło:
PAP
Rotfeld: orbanizacja węgierskiej polityki prowadzi Węgry nie tylko w ślepy zaułek, ale do nieszczęścia
Rotfeld: orbanizacja węgierskiej polityki prowadzi Węgry nie tylko w ślepy zaułek, ale do nieszczęścia
TVN24
Rotfeld: orbanizacja węgierskiej polityki prowadzi Węgry nie tylko w ślepy zaułek, ale do nieszczęścia TVN24

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB), nazywany rosyjskim "bankiem szpiegów", rozpoczął proces przenoszenia swojej siedziby z Budapesztu do Rosji - poinformowała instytucja na swojej stronie internetowej. Decyzja ta ma związek z objęciem banku amerykańskimi sankcjami. 

"W związku z faktycznym zakończeniem członkostwa Węgier w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym, wyczerpał on podstawy do dalszej działalności w Budapeszcie i w Unii Europejskiej. Bank rozpoczął relokację swoich operacji i funkcji swojej centrali z Węgier do Rosji" - poinformowała w środę instytucja.

Bank zawiadomił rząd Węgier o rozpoczęciu natychmiastowego procesu wypowiedzenia umowy o siedzibie w stolicy Węgier, do której przeniósł się w 2019 roku.

W zeszłym tygodniu ambasador USA w Budapeszcie David Pressman poinformował na konferencji prasowej, że bank i poszczególne osoby zasiadające w jego kierownictwie (w tym wiceprezes banku Imre Laszloczki, były ambasador Węgier w Kazachstanie i Azerbejdżanie) zostały objęte sankcjami. Wobec tego Węgry zdecydowały się wycofać swoich przedstawicieli z instytucji.

Siedziba IBB w BudapeszcieIBB

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny został założony w 1970 roku przez kraje Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), organizacji koordynującej współpracę gospodarczą państw zależnych od ZSRR. Początkowo jego siedziba była zlokalizowana w Moskwie, natomiast w 2019 roku została przeniesiona do Budapesztu.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Czechy, Słowacja, Bułgaria i Rumunia zapowiedziały wystąpienie z IIB. Obecnie Węgry są de facto jedynym krajem Unii Europejskiej należącym do banku. Pozostałymi członkami są Kuba, Mongolia, Rosja i Wietnam.

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IBB

Tagi:
Raporty: