TVN24 | Świat

Macron spotkał się z Orbanem. "Jesteśmy gotowi do współpracy dla Europy"

TVN24 | Świat

Autor:
akr
Źródło:
PAP, Reuters

Emmanuel Macron i Viktor Orban przyznali, że mimo różniących ich politycznych sporów, są gotowi do współpracy jako europejscy partnerzy. Prezydent Francji mówił, że z węgierskim premierem są "gotowi do współpracy dla Europy", a Orban określił ich relację "naznaczoną szacunkiem".

Macron, który w poniedziałek spotkał się w Budapeszcie z Orbanem, powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej, że "mamy polityczne spory, które są dobrze znane, ale jesteśmy gotowi do współpracy dla Europy i bycia lojalnymi partnerami".

Oświadczył też, że "poszanowanie rządów prawa, pluralizmu w mediach i walka z dyskryminacją leżą w samym sercu europejskiego projektu".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Orban o relacji z Macronem: przeciwnicy polityczni i jednocześnie partnerzy europejscy

Orban wypowiedział się w podobnym tonie. - Przeciwnicy polityczni i jednocześnie partnerzy europejscy - tak określił jego relację Macronem, którą uznał również za "naznaczoną szacunkiem". Dodał, że obszarem porozumienia między nim i prezydentem Francji jest potrzeba "strategicznej autonomii" Europy.

- Sądzimy, że nie ma autonomii bez europejskiego przemysłu obronnego. Nie ma autonomii bez potencjału energetycznego, czyli bez energii nuklearnej. I nie ma autonomii bez możliwości bycia samowystarczalnym w rolnictwie - wyliczał Orban.

Media o symbolicznym geście Emmanuela Macrona

Macron spotkał się też z prezydentem Węgier Janosem Aderem i poinformował go, że jest zaniepokojony między innymi prawami osób LGBT na Węgrzech - podał Pałac Elizejski.

Telewizja France24 zwraca uwagę na symboliczny gest prezydenta Macrona, który po przybyciu do Budapesztu udał się na grób filozof Agnes Heller, która była zdecydowaną przeciwniczką Orbana.

Jeszcze w poniedziałek Macron spotka się z przedstawicielami węgierskiej opozycji - liberalnym burmistrzem Budapesztu Gergelym Karacsonym i Peterem Marki-Zayem, który ma zamiar konkurować z Orbanem w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Macron przebywa w Budapeszcie razem z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Polska, Czechy, Słowacja). Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. To pierwsza wizyta prezydenta Francji na Węgrzech od 2007 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Premier Morawiecki przybył do Budapesztu na szczyt V4

Autor:akr

Źródło: PAP, Reuters