Zbrodnie Rosjan w Buczy. "NYT": zdjęcia satelitarne przeczą rosyjskiej propagandzie

Źródło:
PAP
"NYT": zdjęcia satelitarne zaprzeczają rosyjskiej narracji na temat zbrodni w Buczy
"NYT": zdjęcia satelitarne zaprzeczają rosyjskiej narracji na temat zbrodni w BuczyTVN24
wideo 2/23
"NYT": zdjęcia satelitarne zaprzeczają rosyjskiej narracji na temat zbrodni w BuczyTVN24

Po wycofaniu się Rosjan z podkijowskich miejscowości odkryto w Buczy setki ciał zamordowanych cywili. Jak podał dziennik "New York Times", powołując się na analizę zdjęć satelitarnych firmy Maxar Technologies, zwłoki leżały na ulicach miasta co najmniej od 11 marca. Przeczy to lansowanej przez Rosję teorii, że do zabójstw ludności cywilnej doszło już po opuszczeniu miejscowości przez jej wojska – pisze gazeta. 

Przedstawione przez dziennik zdjęcia satelitarne pokazują 11 kształtów przypominających ludzkie ciała leżące na ulicy Jabłońskiej, znajdujące się w tych samych miejscach, w których znaleziono je już po wyzwoleniu podkijowskiej Buczy 2 kwietnia, pokazanych w pierwszych filmach wideo opublikowanych tego samego dnia.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

"Przyczyny śmierci są niejasne. Niektóre ciała były obok tego, co przypomina krater uderzeniowy. Inne były przy opuszczonych samochodach. Trzy z ciał leżały obok rowerów. Niektóre miały związane z tyłu ręce białym materiałem" - opisuje "New York Times".

Jak wskazuje "NYT", obrazy te przeczą wysuwanej przez Rosjan narracji, że do śmierci cywili doszło już po ich wycofaniu się, a widok ulicy, na której leżały zwłoki, był zainscenizowany. By lansować te twierdzenia, Kreml zapowiedział zwołanie konferencji oraz domagał się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rosyjskie zbrodnie w Buczy

Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, pochowano już ciała około 330-350 cywilów. Dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: