Kreml zaprzecza doniesieniom brytyjskiego tabloidu

Autor:
mart\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Kreml odrzucił jako nieprawdziwy raport brytyjskiej gazety "The Sun", który sugerował, że prezydent Rosji Władimir Putin może mieć chorobę Parkinsona i jest gotów odejść na początku przyszłego roku. - Nonsens - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"The Sun" zacytował profesora Walerego Sołowieja, rosyjskiego eksperta politycznego, który zasugerował na początku tego tygodnia w moskiewskiej stacji radiowej, że Putin jest pod presją swojego otoczenia, aby ustąpił. Powodem miałoby być jego zdrowie.

Drgające palce i nogi w ciągłym ruchu

Opisywani przez tabloid obserwatorzy, którzy badali ostatnie nagrania wideo, zauważyli, że nogi Putina wydawały się być w ciągłym ruchu, a on sam trzymał się podłokietnika krzesła i wyglądał na cierpiącego. Jego palce również wydawały się drgać, gdy trzymał długopis i chwytał za filiżankę, która miała zawierać zestaw środków przeciwbólowych. Jak twierdzi "The Sun", partnerka prezydenta Rosji, 37-letnia była gimnastyczka Alina Kabajewa błaga go, aby zrezygnował ze sprawowania władzy. Według Sołowieja, nie tylko Kabajewa, ale też córki Putina, 35-letnia Maria Woroncowa i 34-letnia Katerina Tichonowa, namawiają go do rezygnacji. - Rodzina ma na niego wielki wpływ. Zamierza ujawnić swoje plany przekazania władzy w styczniu - powiedział Sołowiej. Uważa on, że wkrótce Putin mianuje nowego premiera, aby go przygotować do roli następcy.

"Z prezydentem wszystko w porządku"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że doniesienia medialne oparte na twierdzeniach Sołowieja są fałszywe. - To absolutny nonsens - powiedział Pieskow. - Z prezydentem wszystko w porządku - dodał.

Zapytany, czy Putin planuje ustąpić w najbliższej przyszłości, jak zasugerował Sołowiej, Pieskow odpowiedział krótko: nie.

Ustawa mająca uczynić Putina "dożywotnim senatorem"

Spekulacje, że 20-letnie rządy Putina - drugie pod względem długości po Stalinie - mogą zbliżać się do końca, zaczęły krążyć w tym tygodniu w związku z przygotowywaniem ustawy, mającej go uczynić dożywotnim senatorem po zakończeniu rządów. Projekt ustawy złożonej przez samego Putina, która ma mu zagwarantować immunitet od oskarżenia i państwowe przywileje do śmierci, w szybkim trybie jest procedowany w parlamencie.

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że zapewnienie prezydentowi roli dożywotniego senatora jest praktyką stosowaną w wielu krajach świata i jest to całkowicie uzasadnione.

Jak przypomina "Sun", sztab rosyjskiego prezydenta wielokrotnie dementował pogłoski, że planuje on drogę do wyjścia z polityki, a sam Putin regularnie publikował zdjęcia, na których wyglądał w dobrej formie - podczas polowań, strzelania, jazdy konnej i gry w hokeja.

Autor:mart\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości