"Międzynarodowy łamacz serc", dziesiąte dziecko sułtana, wziął ślub. Ceremonia potrwa 10 dni

Źródło:
BBC
Książę Brunei wziął ślub. 10-dniowa ceremonia 10. dziecka sułtana
Książę Brunei wziął ślub. 10-dniowa ceremonia 10. dziecka sułtana
Reuters
Książę Brunei wziął ślub. 10-dniowa ceremonia 10. dziecka sułtana Reuters

Książę Brunei Abdul Mateen wziął ślub z Yang Mulią Anishą Rosnah podczas trwającej dziesięć dni ceremonii - opisuje w niedzielę BBC. Na uroczystości zaproszonych zostało około pięć tysięcy gości. Tłumy wiwatowały też na cześć małżonków na ulicach stolicy kraju.

W grudniu ubiegłego roku popularny w internecie książę Brunei Abdul Mateen poinformował o swoich zaręczynach z Yang Mulią Anishą Rosnah. Informacja zaskoczyła wielu fanów mężczyzny, uznawanego wcześniej za jednego z najbardziej atrakcyjnych kawalerów w Azji.

Panna młoda jest wnuczką doradcy przywódcy Brunei sułtana Hassanala Bolkiaha. Według doniesień jest właścicielką firmy zajmującej się modą i turystyką.

Podczas niedzielnej, kulminacyjnej części ceremonii w pałacu Istana Nurul Iman 32-letni książę Abdul Mateen był ubrany w uroczysty mundur, a jego 29-letnia narzeczona miała na sobie długą, białą suknię i klejnoty.

Wśród zaproszonych około pięciu tysięcy gości weselnych znaleźli się członkowie rodzin królewskich z Arabii Saudyjskiej i Jordanii, a także prezydent Indonezji Joko Widodo i przywódca Filipin Ferdinand Marcos Junior.

Para po raz pierwszy wystąpiła publicznie jako małżeństwo podczas przejazdu ulicami stolicy kraju, Bandar Seri Begawa. Machali wtedy do tysięcy wiwatujących osób z tyłu Rolls Royce’a.

Lokalna nauczycielka Norliha Mohamad powiedziała agencji prasowej AFP, że szansa zobaczenia monarszego małżeństwa na żywo to "jedyny taki moment w życiu".

"Rok 2024 zaczyna się od złamanego serca"

Książę Mateen jest obecny w mediach społecznościowych - ma ponad 2,5 miliona obserwujących na Instagramie i tysiące kolejnych na TikToku. Wiele emocji wśród jego fanów wywołało zdjęcie, na którym stoi w sylwestra z narzeczoną.

"Rok 2024 zaczyna się od złamanego serca" - brzmi jeden z komentarzy pod zdjęciem. Inny z obserwujących żartobliwie nazwał go "międzynarodowym łamaczem serc". Wiele osób wyraziło także swoją radość z powodu tego, że tak lubiany przez nich książę weźmie ślub.

Inne jego posty w mediach społecznościowych, ukazujące księcia podczas oficjalnych uroczystości, a także innych aktywności, wzbudzają zawsze wiele przychylnych komentarzy - pisze BBC.

10-dniowe zaślubiny 10. dziecka sułtana

Brunei jest małym, lecz bogatym w ropę krajem. Książę Mateen jest dziesiątym dzieckiem sułtana, najdłużej obecnie panującego monarchy na świecie i jednego z najbogatszych. Książę nie ma żadnych roszczeń do bezpośredniego następstwa tronu, ale jego pozycja ogromnie wzrosła.

W internecie można znaleźć mnóstwo nagrań wideo przedstawiających Abdula Mateena podczas przyjęć królewskich, grającego w meczach polo i ubranego w wojskowy mundur.

Uroczystości zaślubin rozpoczęły się 7 stycznia, a całość ceremonii potrwa 10 dni. Kulminacyjnym dniem była niedziela. W środę odbyła się z kolei islamska uroczystość, która sformalizowała małżeństwo księcia. Uczestniczyli w niej wyłącznie mężczyźni.

Autorka/Autor:ks/gp

Źródło: BBC