Mało spektakularny koniec epoki. Rada Unii przypieczętowała brexit

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej przyjęły decyzję o zawarciu umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. To ostatni formalny krok, który umożliwia uporządkowanie procesu brexitu. Dzień wcześniej zgodę wydał Parlament Europejski.

Decyzja Rady UE została przyjęta w procedurze pisemnej dzień po tym, jak zgodę na umowę brexitową wydał Parlament Europejski. Za umową w sprawie brexitu głosowało 621 europosłów, przeciwko było 49, od głosu wstrzymało się 13, a po głosowaniu nie brakowało wzruszających momentów. Czwartkowa decyzja Rady Unii Europejskiej była zdecydowanie mniej spektakularna.

"Auld Lang Syne" wybrzmiało w Parlamencie Europejskim
"Auld Lang Syne" wybrzmiało w Parlamencie EuropejskimReuters

RAPORT tvn24.pl: Brexit faktem

Porozumienie o warunkach wyjścia, które obie strony przygotowywały w długich i trudnych negocjacjach, zostało podpisane przez UE i Wielką Brytanię 24 stycznia.

Wyborczy triumf Johnsona

Strona unijna czekała ze sformalizowaniem wszystkich procedur na to, aż umowę poprze brytyjski parlament, który miał z tym ogromne problemy. Przełom nastąpił dopiero po ostatnich przyspieszonych wyborach w Wielkiej Brytanii w grudniu, które umocniły pozycję Partii Konserwatywnej kierowanej przez zwolennika brexitu Borisa Johnsona.

Umowa wejdzie w życie z chwilą wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli 31 stycznia o północy czasu środkowoeuropejskiego. Od tej chwili Wielka Brytania nie będzie już państwem członkowskim UE i będzie uznawana za państwo trzecie.

Niemal roczny okres przejściowy

Porozumienie zapewnia uporządkowane wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii. Jest w nim mowa o prawach obywateli, rozliczeniu finansowym i okresie przejściowym. Obejmuje też protokoły w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej, Cypru i Gibraltaru oraz kwestię zarządzania. Od 1 lutego Wielka Brytania nie będzie już częścią Unii Europejskiej.

Wtedy też rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym powinny odbyć się negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską.

Długi proces rozwodowy

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii zaczął się wraz z przeprowadzonym 23 czerwca 2016 roku referendum, w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się prawie 52 procent głosujących. Formalny wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 roku.

17 października 2019 roku RE zatwierdziła umowę o wystąpieniu ustaloną przez negocjatorów obu stron. Zatwierdziła też zmienioną deklarację polityczną w sprawie ram przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Autorka/Autor:akw

Tagi:
Raporty: