"Czasu jest niewiele. Zasadnicze rozbieżności nadal pozostają"

Źródło:
PAP
Wielka Brytania poza Unią. Relacja reportera z Londynu (luty 2020)
Wielka Brytania poza Unią. Relacja reportera z Londynu (luty 2020)TVN24 BiS
wideo 2/20
Wielka Brytania poza Unią. Relacja reportera z LondynuTVN24 BiS

Główny negocjator Unii Europejskiej do spraw brexitu Michel Barnier poinformował, że w rozmowach Unii z Wielką Brytanią w sprawie umowy po brexicie utrzymują się "zasadnicze rozbieżności", ale obie strony nadal pracują nad osiągnięciem porozumienia.

Michel Barnier poinformował za pośrednictwem Twittera, że "po dyskusjach technicznych w ten weekend negocjacje są dziś kontynuowane online z (głównym brytyjskim negocjatorem) Davidem Frostem i naszymi zespołami". Dodał: "Czasu jest niewiele. Zasadnicze rozbieżności nadal pozostają, ale nadal ciężko pracujemy, aby zawrzeć umowę".

Frost i Barnier wielokrotnie wskazywali w ostatnich tygodniach, że punktami spornymi niezmiennie są rybołówstwo, zasady konkurencji i sposób rozstrzygania przyszłych sporów.

>> "Bardzo niewielki postęp" w negocjacjach. Do końca okresu przejściowego nieco ponad miesiąc

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Oznacza to, że będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Pierwotne plany zakładały, że porozumienie uda się osiągnąć do października, aby był czas na jego ratyfikację. W poprzedni poniedziałek jeden z unijnych dyplomatów, cytowany anonimowo przez Reutersa, zasugerował, że może już być za późno, by udało się ratyfikować ewentualne porozumienie przed końcem roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autorka/Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: