Świat

Izba Gmin głosowała nad scenariuszami brexitu. Znów wszystkie odrzuciła

Świat

Aktualizacja:

Członkowie brytyjskiego parlamentu w poniedziałek późnym wieczorem odrzucili wszystkie cztery scenariusze dotyczące sposobu opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Żadna z przedstawionych propozycji nie uzyskała większości głosów. Najbliżej zwycięstwa był pomysł stworzenia unii celnej ze Wspólnotą.

Brytyjskim parlamentarzystom pod głosowanie przedstawiono cztery scenariusze opuszczenia Wspólnoty. Spiker Izby Gmin John Bercow tłumaczył, że celem podjęcia decyzji o zawężeniu dostępnych opcji jest zidentyfikowanie jednej, która mogłaby docelowo liczyć na większość głosów w Izbie Gmin. Wszystkie zostały odrzucone.

Odrzucone scenariusze:

1. Unia celna - pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE (uniknięcie zawierania osobnych umów handlowych między Londynem a państwami członkowskimi), ale opuszczenie przez nią wspólnego rynku (będzie oznaczać koniec tzw. czterech swobód - swobodnego przepływu osób, kapitału, towarów i usług).

Przeciwko takiemu scenariuszowi zagłosowało 276 parlamentarzystów, a za było 273.

2. Tak zwany wspólny rynek 2.0 ("Norwegia-plus") - wyjście z UE, ale pozostanie w unii celnej i jednolitym rynku.

282 polityków Izby Gmin było przeciwko tej opcji, a 261 ją poparło.

3. Referendum ratyfikacyjne dla ostatecznej decyzji w sprawie brexitu (niezależnie od tego, jaka to będzie decyzja).

Przeciw rozwiązaniu zgłoszonemu przez Petera Kyle'a było 292 parlamentarzystów, a 280 było za.

4. Stop brexit - odstąpienie od artykułu 50. w sytuacji, gdy porozumienie z UE nie zostanie osiągnięte.

W artykule 50. Traktatu Lizbońskiego opisana jest procedura wyjścia z UE. Przewiduje ona, że "każde państwo członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii".

Przedstawiona przez Joannę Cherry propozycja cieszy się najmniejszym poparciem parlamentarzystów. Tylko 191 ją poparło, a przeciw było 292 polityków.

"Jedyną opcją jest znalezienie drogi naprzód"

W reakcji na wynik poniedziałkowego głosowania, brytyjski minister ds. wyjścia z UE Stephen Barclay podkreślił, że Izba Gmin "po raz kolejny nie uzyskała jasnej większości dla żadnej (alternatywnej - red.) opcji" ws. brexitu i wezwał posłów do jak najszybszego wypracowania porozumienia tej sprawie.

Barclay przypomniał, że "w wyniku piątkowej decyzji o nieudzieleniu poparcia umowie wyjścia, domyślna sytuacja zapisana w prawie jest taka, że Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską za 11 dni".

- Ta Izba wielokrotnie odrzucała wyjście bez umowy oraz nieopuszczenie Wspólnoty, więc jedyną opcją jest znalezienie drogi naprzód, która pozwoli na wyjście na mocy jakiegoś porozumienia. Rząd uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie do tego jak najszybciej - tłumaczył.

Minister ds. brexitu zaznaczył także, że w razie przyjęcia prawnie wiążącego projektu umowy jeszcze w tym tygodniu "wciąż może być możliwe uniknięcie organizacji wyborów do Parlamentu Europejskiego".

Jak dodał, we wtorek rano odbędzie się posiedzenie rządu, na którym przedyskutowane zostaną wyniki poniedziałkowego głosowania.

Wcześniej media zwróciły jednak uwagę, że oprócz zwykłego posiedzenia gabinetu premier May odbędzie się także oddzielne, polityczne spotkanie, które różni się tym, że nie biorą w nim udział urzędnicy służby cywilnej. Według spekulacji, wśród poruszanych tematów ma być m.in. brana pod uwagę próba przełamania impasu politycznego przez zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Scenariusze brexitu

W poprzednim głosowaniu 27 marca deputowani głosowali nad ośmioma scenariuszami wybranymi przez Bercowa z łącznie 16 propozycji.

Również wtedy wszystkie przedstawione scenariusze zostały odrzucone.

Wyniki tych głosowań - przeprowadzonych dzięki decyzji parlamentarzystów o czasowym zawieszeniu konwencji, która zwyczajowo przyznaje kontrolę nad porządkiem obrad rządowi - nie są wiążące, ale stanowią polityczną instrukcję dla rządu. Parlament mógłby jednak próbować wcielić ją w życie, ponownie próbując przejąć kontrolę nad programem posiedzenia i przedstawiając projekt legislacji implementującej wybór posłów.

Granica między Irlandią a Irlandią PółnocnąReuters/PAP

27 marca najwięcej głosów zdobył scenariusz przeprowadzenia referendum ratyfikacyjnego dla ostatecznej decyzji w sprawie brexitu (268 głosów za, 295 przeciwko). Najbliżej zaakceptowania był scenariusz pozostania Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE (264 głosów za, 272 przeciwko).

Wśród wybranych do poniedziałkowego ponownego głosowania czterech scenariuszy zabrakło tzw. łagodnego brexitu, który 27 marca uzyskał trzeci wynik pod względem liczby głosów poparcia (237 głosów za, 307 przeciwko). Był to alternatywny plan opozycji, zakładający kompleksową unię celną z UE, dostęp do jednolitego rynku i zachowanie bliskich relacji z unijnymi instytucjami.

Wielka Brytania na rozdrożu

W piątek brytyjska Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła rządowy projekt umowy wystąpienia z UE, kierując kraj w stronę bezumownego brexitu lub wielomiesięcznego przedłużenia procesu wyjścia ze Wspólnoty i udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z konkluzjami ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej brytyjski rząd będzie musiał podjąć decyzję w tej sprawie do 12 kwietnia.

W głosowaniu w piątek, który pierwotnie miał być dniem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, za umową opowiedziało się 286 posłów, przeciwko było 344.

Co dalej z brexitem?tvn24.pl

Autor: mm,asty//rzw,adso//kwoj / Źródło: Reuters, BBC, PAP

Tagi:
Raporty: