TVN24 | Świat

"Reakcja przestępców była mocna. Nie tylko po to, by uciec, ale po to, by zabić". Media: co najmniej 25 osób nie żyje

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP, BBC, Reuters

Co najmniej 25 osób zginęło w wyniku wymiany ognia, która wywiązała się podczas operacji policji w Jacarezinho na przedmieściach Rio de Janeiro – podało BBC, powołując się na lokalne media. Wśród ofiar śmiertelnych jest policjant. 

Do strzelaniny doszło podczas policyjnej operacji w fawelach w Jacarezinho na północnych przedmieściach Rio de Janeiro. Akcja policji wymierzona była w grupę handlarzy narkotyków, którzy w tym rejonie mieli rekrutować dzieci do gangu. W trakcie policyjnego nalotu podejrzani próbowali uciekać po dachach pobliskich budynków. W akcję służb zaangażowano wozy opancerzone i śmigłowce. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W wyniku wymiany ognia zginęło co najmniej 25 osób – podało BBC, powołując się na lokalne media. Wśród ofiar śmiertelnych jest funkcjonariusz, o czym poinformowała policja w oświadczeniu. Służby przekazały, że wśród zabitych w Jacarezinho są liderzy gangu. Co najmniej 10 osób zostało aresztowanych. 

Wcześniejsze doniesienia mówiły o 20 ofiarach strzelaniny.

Rannych zostało także dwóch pasażerów pobliskiego metra – podał dziennik "O Globo".

"Najwyższy bilans ofiar policyjnej operacji w Rio"

W komunikacie w mediach społecznościowych policja z Rio de Janeiro poinformowała, że zabitym policjantem jest Andre Leonardo de Mello Frias. "Nasze działania były oparte o konkretne informacje wywiadowcze i dochodzenie. Reakcja przestępców była mocna. Nie tylko po to, by uciec, ale po to, by zabić" – napisano w oświadczeniu. 

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że była to najbardziej krwawa w skutkach interwencja policji w całym stanie Rio de Janeiro. - To najwyższy bilans ofiar policyjnej operacji w Rio, przewyższający 19 ofiar w dzielnicy slumsów Complexo do Alemao z 2007 roku – mówił szef policji Ronaldo Oliveira, zwracając uwagę, że wówczas śmierci nie poniósł żaden z policjantów. 

Wojna z gangami

Rio de Janeiro jest jednym z najniebezpieczniejszych miast Brazylii. Rozległe obszary metropolii znajdują się pod kontrolą przestępców, z których wielu powiązanych jest z potężnymi gangami narkotykowymi – zauważyło BBC. Według lokalnych mediów, gang, który był celem operacji, zajmuje się przemytem narkotyków, napadami, morderstwami oraz porwaniami.

Siły bezpieczeństwa w Brazylii były często oskarżane o nadmierne używanie siły wobec ludności cywilnej w czasie operacji wymierzonych w grupy przestępcze, kontrolujące brazylijskie miasta.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP, BBC, Reuters