Fałszywe dokumenty Syryjczyków w Rio. Kilka miesięcy przed igrzyskami


Policja w Rio de Janeiro rozbiła gang zajmujący się fałszowaniem brazylijskich dokumentów dla Syryjczyków - podaje agencja Reutera, powołując się na telewizję Globo. Wiadomo, że część Syryjczyków podróżowała już z takimi dokumentami po świecie. Wraz z ujawnieniem tych informacji pojawiły się obawy o zapewnienie bezpieczeństwa w czasie letnich igrzysk olimpijskich w brazylijskim mieście.

Policja zidentyfikowała 72 obywateli Syrii zamieszanych w proceder. Wszyscy przebywają lub przebywali w Brazylii. Gang, w którym działali również Brazylijczycy, tworzył fałszywe akty urodzenia dla migrantów z bliskowschodniego kraju - podano w poniedziałkowy wieczór.

72 fałszywe dokumenty. Właściciele już podróżowali

Akty urodzenia miały pomagać w przyznawaniu brazylijskich dowodów osobistych i paszportów osobom legitymującym się podrobionymi dokumentami. Czterem aresztowanym na razie osobom postawiono zarzuty oszustwa i działania w organizacji przestępczej.

Wiadomo, że z 72 fałszywych dokumentów należących do Syryjczyków, 20 zostało przez nich wykorzystanych do ubiegania się o brazylijskie paszporty, a 17 do zdobycia wiz w konsulacie USA w Rio de Janeiro. Co najmniej siedem z tych 17 osób takie dokumenty dostało i podróżowało już nielegalnie do USA. Część z nich to m.in. byli żołnierze reżimu Baszara el-Asada. Inne osoby znalazły się w tym czasie w Europie.

Wszystkie zidentyfikowane dokumenty zostały podrobione w latach 2012-2014. W trakcie akcji policji w jednej z dzielnic Rio znaleziono również materiały o treści antysemickiej i szerzące propagandę islamistów z Bliskiego Wschodu.

Jak wynika z informacji, do których dotarła telewizja Globo, wszystkie fałszywe akty zostały wystawione z datami urodzenia w latach 60. i 70.

Służby w Stanach Zjednoczonych i w Europie nie odniosły się jeszcze do informacji, które nadeszły z Brazylii.

Igrzyska w Rio de Janeiro odbędą się w sierpniu 2016 roku.

Autor: adso\mtom / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości