Afrykańskie państwo sukcesu nadal z dużymi problemami

Mokgweetsi Masisi nowym prezydentemJohn Chibona/wikipedia

Nowo zaprzysiężony prezydent Botswany zapowiedział, że jego priorytetem będzie rozwiązanie problemu bezrobocia wśród młodych oraz dywersyfikacja gospodarki kraju. Mokgweetsi Masisi w niedzielę został piątym postkolonialnym przywódcą kraju.

Emerytowany nauczyciel Masisi przejął władzę po byłym głównodowodzącym armii gen. Seretse Ianie Khamie. Botswana uważana jest, jak przypomina Reuters, za rzadki przykład afrykańskiego państwa, które odnosi sukcesy polityczne i gospodarcze.

Wyzwania przed prezydentem

Przed nowym prezydentem stoi jednak trudne wyzwanie ograniczenia uzależnienia gospodarki państwa od handlu diamentami i stworzenie nowych miejsc pracy.

- Wciąż oczekujemy stworzenia Botswany, w której zrównoważony rozwój jest wspomagany przez gospodarczą dywersyfikację - powiedział Masisi do swoich zwolenników w parlamencie. - Jednym z moich głównych priorytetów będzie zajęcie się problemem bezrobocia, przede wszystkim wśród młodych - dodał.

Masisi wśród swoich pomysłów na poprawę sytuacji wskazał m.in. skupienie się na zwiększeniu dostępu do wykształcenia technicznego oraz tworzenie inicjatyw w zakresie turystyki, kopalnictwa, finansów i hodowli bydła.

Krytycy nowego prezydenta nie spodziewają się jednak wielu zmian podkreślając, że jako wiceprezydent Masisi był mało aktywny i nie pomógł we wprowadzaniu potrzebnych w kraju reform gospodarczych.

Pół wieku niepodległości

Botswana uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku. W dwumilionowym kraju poziom bezrobocia wynosi około 20 procent, jednak uważa się, że wśród młodych jest jeszcze wyższy.

Mokgweetsi Masisi przez wiele lat pracował w jednej z agencji ONZ, następnie w 2009 roku został prawnikiem. W latach 2011-2014 był ministrem spraw publicznych, a następnie mianowano go ministrem edukacji i wiceprezydentem.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: John Chibona/wikipedia