Bośnia i Hercegowina wróci po ośmiu latach od katastrofy lotniczej do śledztwa dotyczącego śmierci prezydenta Macedonii Borysa Trajkowskiego. Polityk wraz z siedmioma innymi osobami zginął w trakcie podejścia do lądowania na lotnisku w Mostarze w 2004 r. Adwokat jego rodziny twierdzi, że są dowody wskazujące na zamach.
Trajkowski podróżował 26 lutego 2004 r. do Mostaru w Hercegowinie na konferencję ekonomiczną. Wraz z siedmioma innymi osobami wyleciał z lotniska w stolicy Macedonii, Skopje, małym samolotem. Niespełna dwie godziny później w trakcie podejścia do lądowania maszyna się rozbiła, a wszyscy uczestnicy lotu zginęli.
Pocisk i rola sił pokojowych
Lokalne media, podaje Reuters, twierdzą, że adwokat rodziny zmarłego prezydenta, który był jednym z najpopularniejszych i najbardziej szanowanych polityków na Bałkanach, ma nowe dowody dotyczące tragicznego lotu. Wynikać ma z nich, że osiem lat temu doszło do zamachu, a samolot został zestrzelony.
Inne doniesienia mówią o dwuznacznej roli międzynarodowych sił pokojowych SFOR, które kilka lat po wojnie w byłej Jugosławii wciąż kontrolowały ruchem na lotnisku w Mostarze.
Omer Kulic, urzędnik z ministerstwa transportu Bośni i Hercegowiny, stwierdził, że należy się przyjrzeć nowym śladom. W związku z tym powstanie specjalna komisja, w której skład wejdą specjaliści z Bośni, Macedonii, Serbii, Chorwacji, USA i Niemiec. Kulic odmówił jednak spekulacji na temat natury nowych dowodów.
Polityk kompromisu
Borys Trajkowski został prezydentem Macedonii w 1999 r. pokonując w wyborach dość niespodziewanie Tito Petkowskiego skupiającego wokół siebie środowisko macedońskich nacjonalistów.
W polityce bardzo cenił kompromis i jego sprawne mediacje z albańską mniejszością zapobiegły w 2001 r. kolejnej wojnie bałkańskiej.
Trajkowski był wielkim zwolennikiem integracji Bałkanów z Unią Europejską. W dniu jego śmierci Macedonia inaugurowała rozmowy z UE dotyczące rozpoczęcia postępowania akcesyjnego kraju do wspólnoty.
Trajkowski pośmiertnie został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczyspopolitej Polskiej.
Autor: adso\mtom / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/defense.gov