Przełom po 11 latach kryzysu w stosunkach. Rząd Boliwii mianował ambasadora w USA

Tymczasowy rząd Boliwii mianował we wtorek ambasadora w Stanach Zjednoczonych - poinformowała na Twitterze boliwijska minister spraw zagranicznych Karen Longaric. To przełom w trwającym od 11 lat kryzysie dyplomatycznym. W 2008 roku Boliwia wydaliła amerykańskiego ambasadora, na co USA odpowiedziały tym samym.

Nominację Waltera Oscara Serrate'a na ambasadora w Waszyngtonie muszą jeszcze zatwierdzić obie izby parlamentu, w których przewagę ma Ruch na rzecz Socjalizmu (MAS) byłego prezydenta Evo Moralesa. Dyplomata pełnił wcześniej funkcję ambasadora Boliwii przy ONZ.

W 2008 roku Boliwia wydaliła amerykańskiego ambasadora Philipa Goldberga. W odpowiedzi Waszyngton nakazał opuszczenie Stanów Zjednoczonych ambasadorowi Boliwii Gustavo Guzmanowi. Od tamtej pory stosunki dyplomatyczne między obydwoma krajami utrzymywane były na poziomie charge d'affaires.

Philip S
Philip S
Źródło: Wikipedia (public domain)

Protesty, które obaliły prezydenta

Tymczasowy rząd Boliwii powstał po rezygnacji 10 listopada wieloletniego prezydenta tego kraju Evo Moralesa, który korzysta z azylu politycznego w Meksyku. Jego czwarte w ciągu niespełna 15 lat zwycięstwo w październikowych wyborach prezydenckich zakwestionowała opozycja, wychodząc na ulice w wielotysięcznych demonstracjach i paraliżując ruch w kilku największych miastach kraju.

Morales, pierwszy prezydent Boliwii wywodzący się z ludności indiańskiej, początkowo odrzucał żądania rezygnacji, ale ostatecznie ustąpił ze stanowiska pod naciskiem armii. Po wyjeździe do Meksyku na ulice w Boliwii wyszli jego liczni zwolennicy. Dochodziło do regularnych starć obu obozów i walk z policją i wojskiem. Co najmniej 32 osoby poniosły śmierć.

W sobotę obie izby parlamentu Boliwii uchwaliły ustawę o rozpisaniu nowych wyborów prezydenckich, która zabrania Moralesowi ubiegania się o prezydenturę. Ustawę musi jeszcze podpisać tymczasowa prezydent Jeanine Anez.

Antyrządowe protesty w Boliwii. Prezydent Evo Morales obalony

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Czytaj także: