Chińska prasa bierze się za Bo i Zhou. "Tworzyli koterię"

Bo Xilai i Zhou Yongkang "tworzyli koterię"Barry Bahler/FEMA,VOA/domena publiczna

Dwóch najwyższych rangą dygnitarzy państwowych, usuniętych z Komunistycznej Partii Chin w związku m.in. z oskarżeniami o korupcję, Bo Xilai i Zhou Yongkang, tworzyło koterię przeciwko komunistycznej władzy - informuje chińska prasa.

Dwóch członków Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh zgadzało się co do tego, że polityka reform i otwarcia Chin na świat, lansowana przed trzema dekadami przez byłego przywódcę ChRL Deng Xiaopinga, powinna być "dostosowana" do chińskich warunków - precyzuje rządowa gazeta anglojęzyczna "China Daily".

Następca Mao Zedonga, Deng Xiaoping poprowadził kraj drogą reform, ku wolnemu rynkowi, co zaowocowało szybkim rozwojem Chin, należących dziś do grona światowych potentatów gospodarczych. Związki Bo Xilaia z Zhou Yongkangiem były często komentowane przez niezależnych ekspertów, ale - jak wskazuje agencja AFP - po raz pierwszy oficjalna prasa otwarcie przyznaje, że taki sojusz między tymi politykami istniał.

Upadek Bo i Zhou

We wrześniu 2013 r. Bo Xilai, niegdyś bardzo wpływowy polityk uważany za "wschodzącą gwiazdę", został skazany na dożywocie za korupcję, sprzeniewierzenie funduszy publicznych i nadużycie władzy. Jeszcze w 2011 r. Bo był szefem partii w okręgu Chongqing, metropolii na zachodzie Chin i członkiem elitarnego 25-osobowego Biura Politycznego KC KPCh. Był typowany do objęcia najwyższych funkcji w kraju. W zarządzanym przez siebie okręgu zasłynął z twardej kampanii przeciwko przestępczości oraz nawiązywania do stylu początków chińskiego komunizmu z czasów przewodniczącego Mao. Były minister bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkang, oskarżony o korupcję, został wydalony z KPCh i aresztowany pod koniec 2014 r. pod zarzutem korupcji i ujawnienia tajemnic partyjnych i państwowych. Zhou jest w całej historii ChRL najwyższą rangą osobistością uwikłaną w skandal korupcyjny. Funkcję ministra bezpieczeństwa publicznego pełnił w latach 2003-2007. W latach 2007-2012 stał na czele wpływowej partyjnej Komisji ds. Polityki i Prawa, nadzorującej wszystkie organy egzekwowania prawa, łącznie z policją.

U szczytu swoich wpływów Zhou objął jedno z najważniejszych stanowisk w Chinach - nadzór nad siłami policyjnymi, aparatem wywiadu cywilnego, paramilitarną Ludową Policją Zbrojną, sędziami i prokuratorami, a później został awansowany na członka Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh. Po przejściu Zhou na emeryturę prerogatywy ministra bezpieczeństwa publicznego, uznane za zbyt potężne, zostały zmniejszone.

Kampania Xi

Sprawa Zhoua to z jednej strony dowód, że prezydent Xi Jinping poważniej niż jego poprzednicy podchodzi do walki z korupcją, która stała się jednym z jego głównych celów. Lansowana przez Xi kampania antykorupcyjna, w wyniku której ukarano już tysiące urzędników różnego szczebla, cieszy się ogromnym poparciem Chińczyków; jednak według organizacji Transparency International korupcja w Państwie Środka wciąż ma charakter endemiczny i pogłębia się.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Barry Bahler/FEMA,VOA/domena publiczna

Tagi:
Raporty: