Minister Łukaszenki zapowiada plan dalszej integracji Białorusi z Rosją

[object Object]
Białoruś nie wejdzie w skład Rosji - oświadczył w lipcu Alaksandr Łukaszenka president.gov.by
wideo 2/3

Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka, mają podpisać program działań w ramach dalszej integracji obu państw jeszcze w tym roku - powiedział w czwartek w Mińsku białoruski minister gospodarki Dzmitry Krutoj. Datę wyznaczono na 8 grudnia.

- Prezydenci powinni podpisać program działań i pakiet map drogowych, a także szereg porozumień, które rozwiązują wrażliwe z naszego punktu widzenia kwestie. Przede wszystkim chodzi o gaz. To będzie pakiet prezydencki – powiedział Dzmitry Krutoj, którego w czwartek cytuje państwowa agencja BiełTA.

Minister przypomniał, że prezydenci podczas spotkania w lipcu w Petersburgu ustalili, że datą wspólnych uzgodnień w sprawie pogłębiania integracji będzie 8 grudnia – 20. rocznica podpisania umowy o utworzeniu państwa związkowego Białorusi i Rosji (ZBIR).

Moskwa naciska na integrację

Od grudnia 2018 roku Moskwa otwarcie naciska na "pogłębianie integracji" i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla Białorusi od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 roku, które przewidują m.in. utworzenie wspólnych instytucji państwowych i waluty.

Krutoj powiedział w czwartek, że program działań będzie miał "charakter ramowy". - Wszystkie kwestie będą rozpisane w mapach drogowych. Potem rozpocznie się praca nad aktami normatywnymi, która będzie trwać w ciągu 2020 roku – wskazał szef resortu gospodarki.

Jak powiedział, w niektórych sferach poziom unifikacji jest większy, w innych "ludzie nie zdają sobie jeszcze sprawy ze skali koniecznych zmian". - Od 1 stycznia 2021 roku w najważniejszych sferach zostaną uruchomione wspólne rynki – zapowiedział minister.

Krutoj przyznał, że między stronami wciąż pozostają kwestie sporne. Nie uściślił jednak, o jakie sprawy chodzi.

Białorusi też się spieszy

Białorusi zależy na tym, by jak najszybciej porozumieć się z Moskwą w sprawie ewentualnego wyrównania strat ponoszonych z powodu tzw. manewru podatkowego w sferze naftowej w Rosji (podniesie on ceny ropy kupowanej przez Mińsk), a także ustalenia ceny gazu kupowanego od Rosji, która będzie obowiązywać od stycznia 2020 roku.

Według ekspertów Moskwa może wykorzystać te pilne dla Białorusi kwestie oraz inne argumenty gospodarcze, by nаciskać w innych sferach, w tym forsując możliwe niekorzystne dla Białorusi zapisy.

Według najbardziej pesymistycznych scenariuszy analityków, Kreml może dążyć do ograniczenia suwerenności Białorusi lub nawet włączenia jej do Rosji.

Pytany o cenę na gaz od stycznia, Krutoj powiedział, że będzie ona określona w oddzielnym porozumieniu międzyrządowym.

Projekt "czysto gospodarczy"

Pod koniec sierpnia premier Białorusi Siarhiej Rumas zapowiadał przekazanie prezydentowi do zaakceptowania projektu programu działań w ramach integracji Białorusi i Rosji. Mówił wówczas, że we wrześniu możliwe jest jego podpisanie przez premierów. We wtorek służba prasowa prezydenta potwierdziła, że otrzymał on zapowiadane dokumenty.

Premier Rumas mówił w sierpniu, że program jest zorientowany na realizację spraw "czysto gospodarczych i przewiduje warunki, w jakich działać będzie wspólny rynek". Do 1 listopada ma powstać 28 map drogowych, które będą przewidywać działania w ramach tworzenia wspólnych rynków w różnych sektorach gospodarki.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru