Białoruska piosenka na Eurowizję "nie kwalifikuje się do udziału w konkursie"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Utwór zgłoszony przez Białoruś do tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji został odrzucony przez Europejską Unię Nadawców. Krajowi grozi dyskwalifikacja, jeśli nie zmodyfikuje on utworu lub nie zgłosi innej piosenki.

"Stwierdzono, że piosenka podaje w wątpliwość apolityczny charakter konkursu" - napisała EBU w wydanym w czwartek oświadczeniu. Białoruś zgłosiła do udziału w konkursie zespół Galasy ZMesta, który nagrał piosenki szydzące z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence. Zgłoszenie wywołało reakcję ze strony opozycji i apele o zawieszenie uczestnictwa Białorusi w Eurowizji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Białoruska piosenka "nie kwalifikuje się do udziału w konkursie"Reuters

"Napisaliśmy do nadawcy BTRC, który odpowiada za zgłoszenie Białorusi do Konkursu Piosenki Eurowizji, żeby poinformować go, że piosenka w swojej obecnej formie nie kwalifikuje się do udziału w konkursie. Poprosiliśmy go także o podjęcie wszelkich niezbędnych kroków, by zgłosić zmodyfikowaną wersję lub nową piosenkę zgodną z zasadami ESC. Niezrobienie tego może skutkować dyskwalifikacją z tegorocznego konkursu" - dodała.

Zgłoszona piosenka zespołu Galasy ZMesta "Ja nauczu tiebia" od wtorku na oficjalnej stronie konkursu na YouTube zebrała 5,8 tys. polubień i 40 tys. reakcji negatywnych. Odtworzono ją ponad pół miliona razy.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: