Kolejne protest w Mińsku. Wśród zatrzymanych znany opozycjonista


Pięć osób, w tym białoruskiego opozycjonistę Pawła Siewiarynca, zatrzymano w piątek po południu w Mińsku podczas akcji solidarności z osobami aresztowanymi w związku z tak zwaną sprawą "przygotowywania masowych zamieszek".

Milicja przerwała akcję protestu pod siedzibą mińskiego KGB, w której wzięło udział kilka osób, między innymi Siewiaryniec i obrończyni praw człowieka Nina Baginska – informują w piątek "Biełorusskije Nowosti". Uczestnicy akcji protestowali przeciwko bezprawnemu przetrzymywaniu w aresztach osób zatrzymanych w związku z tzw. sprawą przygotowywania masowych zamieszek, znaną także jako "sprawa bojówek". W środowiskach niezależnych dominuje przekonanie, że jest ona "całkowicie sfabrykowana".

Łukaszenka o bojówkach finansowanych przez Zachód

21 marca prezydent Alaksandr Łukaszenka ogłosił, że na Białorusi udało się zapobiec zbrojnym prowokacjom planowanym przez finansowane z Zachodu "bojówki". Jeszcze tego samego dnia doszło do zatrzymania dwóch byłych aktywistów od dawna nieistniejącej organizacji "Biały Legion". Państwowe media rozpoczęły kampanię informacyjną na temat rzekomych planowanych prowokacji i przygotowań do wszczęcia masowych zamieszek, a kolejnym zatrzymaniom towarzyszyły doniesienia w sensacyjnym tonie o znalezieniu m.in. magazynu z bronią. W sumie w związku ze "sprawą bojówek" zatrzymano już ok. 30 osób. Według ustaleń Radia Swaboda zarzuty karne postawiono jak dotąd sześciu osobom, kilku spośród zatrzymanych wypuszczono z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania. Jak podkreślają obrońcy praw człowieka, za szkolenie i inne przygotowywanie osób do udziału w masowych zamieszkach, a także finansowanie lub innego rodzaju wspieranie materialne takiej działalności grozi kara aresztu do 6 miesięcy lub pozbawienia wolności do trzech lat. Wcześniej w piątek miński sąd skazał Pawła Siewiarynca na 10 dni aresztu za udział w lutowej akcji przeciwko budowie centrum biurowego w pobliżu Kuropat. Opozycjonista nie został jednak aresztowany i opuścił budynek sądu.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości