Wiasna: kolejna kara śmierci wykonana na Białorusi

Źródło:
PAP
Proces Dmitrija Konowałowa i Władysława Kowalowa, skazanych na karę śmierci za zamach w mińskim metrze
Proces Dmitrija Konowałowa i Władysława Kowalowa, skazanych na karę śmierci za zamach w mińskim metrze
Archiwum Reutera
Ponad dekadę temu na karę śmierci na Białorusi skazano Dmitrija Konowałowa i Władysława KowalowaArchiwum Reutera

Na Białorusi wykonano kolejny wyrok śmierci - przekazali obrońcy praw człowieka z centrum Wiasna. Według białoruskich aktywistów wyrok na mężczyźnie skazanym za zabójstwo dwóch osób wykonano w lipcu ubiegłego roku, ale informację o tym fakcie otrzymali dopiero teraz. Wyrok miał zostać wykonany ponad rok po jego uprawomocnieniu się.

Do egzekucji miało dojść 16 lipca 2022 roku - wynika z informacji przekazanych przez aktywistów z centrum obrony praw człowieka Wiasna założonego przez Alasia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Wiasna podała, że stracony mężczyzna to Wiktar Skrundzik, skazany za zabójstwo dwóch osób. Skrundzik usłyszał wyrok śmierci w marcu 2020 roku, dwóch współsprawców tej zbrodni skazano odpowiednio na 22 lata i 18 lat pozbawienia wolności.

Po apelacji Skrundzika w czerwcu 2020 roku białoruski Sąd Najwyższy anulował wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpoznania - poinformowało centrum praw człowieka. W 2021 roku miński sąd obwodowy ponownie skazał Skrundzika na karę śmierci, utrzymując również dwa pozostałe wyroki dla współsprawców. Adwokaci skazanego ponownie zaskarżyli wyrok i tym razem apelacja została odrzucona.

Sąd Najwyższy w MińskuShutterstock

Mężczyzna skazany za zabójstwo

Jak wynikało z ustaleń śledztwa i procesu sądowego, Skrundzik, działając wspólnie z jeszcze dwoma mężczyznami, miał zabić dwóch mężczyzn i usiłować pozbawić życia 85-letnią kobietę.

Zdaniem prokuratury napadli oni na samotnych emerytów, by przemocą wymusić od nich pieniądze na alkohol. Bili ich i dusili, a następnie podpalili domy, by zatrzeć ślady przestępstwa. Śledczy ustalili, że obaj starsi mężczyźni spłonęli żywcem.

Sprawcy próbowali dokonać jeszcze jednego przestępstwa, ale ofierze udało się uratować.

Kara śmierci na Białorusi

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie nadal wykonuje się karę śmierci. Dotychczas była ona przewidziana za najcięższe zbrodnie. W 2022 roku zmiany w białoruskim prawie umożliwiły skazywanie na najwyższy wymiar kary za "usiłowanie popełnienia aktu terroryzmu". Planowane jest również wprowadzenie możliwości kary śmierci za "zdradę stanu".

Na najwyższy wymiar kary nie można skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65. i poniżej 18. roku życia. Wyrok jest wykonywany przez rozstrzelanie.

Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 egzekucji. Obrońcy praw człowieka nie mają informacji na temat egzekucji w 2022 roku, co jednak nie oznacza, że wyrok lub wyroki nie były wykonywane. Aktywiści zastrzegają, że monitoring w tej sprawie jest bardzo utrudniony. O wykonaniu wyroków dowiadują się zazwyczaj od bliskich skazanych, którzy już po wykonaniu wyroków (czasami po upłynięciu kilku miesięcy) są o nich pisemnie powiadamiani.

O zniesienie kary śmierci lub wprowadzenie moratorium na jej wykonywanie niejednokrotnie apelowały do władz Białorusi Unia Europejska, Rada Europy, OBWE i międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock