Po 11 latach Mińsk znosi ograniczenia liczby dyplomatów z USA


Władze Białorusi zniosły ograniczenia liczby amerykańskich dyplomatów w ambasadzie USA w Mińsku, które obowiązują od 2008 roku i oficjalnie poinformowały o tym stronę amerykańską - podał w poniedziałek białoruski resort spraw zagranicznych. Może to oznaczać, że na Białoruś powróci amerykański ambasador.

Ambasada USA w Mińsku funkcjonuje bez ambasadora i w ograniczonym składzie od 2008 roku. Doprowadzenie do odwołania ówczesnej ambasador i redukcji obsady placówki było odpowiedzią Mińska na sankcje USA.

Krok ku polepszeniu relacji USA-Białoruś

Oficjalną informację o zniesieniu ograniczeń dotyczących liczby pracowników dyplomatycznych ambasady USA w Mińsku przekazał stronie amerykańskiej minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.

W poniedziałek odbył on w Mińsku spotkanie z zastępcą asystenta sekretarza stanu USA George'em Kentem.

"Strona białoruska wyraziła nadzieję, że krok ten będzie sprzyjał dalszej normalizacji relacji pomiędzy Białorusią i USA" - poinformowało w komunikacie białoruskie MSZ.

W kręgach dyplomatycznych i eksperckich w Mińsku mówi się, że ponowne pojawienie się na Białorusi amerykańskiego ambasadora może być kwestią półtora roku do dwóch lat.

Amerykańską placówką dyplomatyczną na Białorusi kieruje od sierpnia ubiegłego roku charge d’affaires Jennifer Moore.

Autor: akw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSZ Białorusi