TVN24 | Świat

Białoruscy aktywiści mogą zostać skazani na śmierć. Chcieli utrudnić ruchy Rosji w wojnie w Ukrainie

TVN24 | Świat

Autor:
akr/kab
Źródło:
Reuters, PAP
Ukraińskie służby badają ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na Ukrainę
Ukraińskie służby badają ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na UkrainęReuters Archive
wideo 2/35
Reuters ArchiveUkraińskie służby badają ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na Ukrainę

Trzech białoruskich aktywistów może zostać straconych po tym, jak zostali oskarżeni o sabotaż kolejowy na Białorusi w celu utrudnienia ruchu wojsk rosyjskich we wczesnej fazie inwazji na Ukrainę - poinformował w środę Białoruski Komitet Śledczy.

Białoruski Komitet Śledczy przekazał, że trzech mężczyzn zostało oskarżonych o terroryzm. Aktywiści zostali aresztowani wcześniej, 1 marca, w związku z podpaleniem w nocy skrzynek przekaźnikowych sieci kolejowej na Białorusi.

Śledczy podali, że oskarżeni zostali poinstruowani przez białoruską grupę opozycyjną, której członków władze w Mińsku nazwały ekstremistami. "Mężczyznom grozi maksymalna kara, tak poważna jak kara śmierci" - napisał w środę w oświadczeniu na stronie internetowej komitet i ogłosił zakończenie śledztwa.

Teraz śledztwo zostało przekazane do prokuratury, a następnie sprawa zostanie skierowana do sądu - poinformował komitet. Nie jest jednak jasne, kiedy to nastąpi.

Rosja wykorzystuje terytorium Białorusi

Moskwa wykorzystała Białoruś, swojego bliskiego sojusznika, jako bazę do ataku na Kijów. Mińsk zaprzecza udziałowi w konflikcie, ale przyznaje, że jego terytorium zostało wykorzystane.

Białoruskie władze, a także opozycja, szacują, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym do kwietnia przeprowadzono dziesiątki aktów sabotażowych na systemie kolejowym Białorusi. Miało to na celu spowolnienie rozmieszczenia wojsk i sprzętu wykorzystywanego w wojnie.

Jak zauważył Reuters, wpływ sabotażu na ruchy wojsk Rosji jest niejasny.

>> Ukraiński sztab generalny: Rosjanie rozmieścili iskandery w obwodzie brzeskim. Rośnie ryzyko ataków z Białorusi <<

W piątek Stowarzyszenie Kolejarzy Białorusi informowało, że w wielkich bazach artyleryjskich w tym kraju rozpoczęto ładowanie uzbrojenia w celu wywiezienia go do Rosji. Według organizacji, Rosja zamówiła 100 wagonów.

Stosowanie kary śmierci na Białorusi rozszerzone

W zeszłym miesiącu białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka podpisał zgodę na rozszerzenie stosowania kary śmierci na Białorusi, również w celu karania usiłowania aktów terroryzmu. Wcześniej w tym kraju kara śmierci była dopuszczalna za akty terroryzmu powodujące utratę życia, za brutalne morderstwa i wielokrotne morderstwa.

Jak przekazała agencja Reuters, Białoruś dokonuje egzekucji jednym strzałem w tył głowy. Krewni nie są informowani o wykonaniu kary, ciało skazanego nie jest zwracane.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości