Wicepremier Białorusi o pogłębionej integracji z Rosją: mamy praktycznie uzgodniony pakiet dokumentów

Źródło:
PAP

Wicepremier Białorusi Mikałaj Snapkou oświadczył we wtorek, że jego kraj oraz Rosja praktycznie zakończyły uzgadnianie pakietu dokumentów integracyjnych. Rozmowy o pogłębieniu współpracy w ramach państwa związkowego toczą się od końca 2018 roku.

- Mamy praktycznie całkiem uzgodniony pakiet dokumentów integracyjnych, zawierający główne kierunki i 28 programów związkowych, a także projekty decyzji rady ministrów państwa związkowego (Białorusi i Rosji) i rady najwyższej państwa związkowego o ich akceptacji – powiedział Mikałaj Snapkou we wtorek podczas narady zwołanej przez Alaksandra Łukaszenkę. Wicepremier przypomniał, że negocjacje wznowiono latem 2020 r. (data ta zbiegła się z protestami na Białorusi i wsparciem udzielonym wówczas Mińskowi przez Moskwę – red.) po tym, jak dialog zamrożono pod koniec 2019 r.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Snapkou wskazał, że dla Rosji w procesie negocjacyjnym kluczowe były sprawy związane z ujednoliceniem polityk podatkowej i celnej, zaś dla Mińska – kwestia współpracy w energetyce. Chodzi m.in. o ceny gazu dla Mińska, które jak wielokrotnie podkreślały władze białoruskie, są wyższe niż dla rosyjskich odbiorców.

Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putinkremlin.ru

Negocjacje między Rosją i Białorusią

9 sierpnia Łukaszenka oświadczył, że oba kraje "na danym etapie" zrezygnowały z "mapy drogowej", dotyczącej integracji politycznej. Jak twierdził, stało się to z inicjatywy prezydenta Rosji. Wcześniej kwestie możliwego utworzenia struktur ponadnarodowych w państwie związkowym i wprowadzenia wspólnej waluty były krytykowane przez białoruską opozycję i środowiska niezależne. Ostrzegano również, że "pogłębienie integracji" może być zagrożeniem dla suwerenności Białorusi. Łukaszenka mówił również, że programy integracyjne mogą zostać podpisane pod koniec roku podczas posiedzenia rady najwyższej państwa związkowego.

W grudniu 2018 r. ówczesny premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że by nadal otrzymywać rosyjskie wsparcie gospodarcze, Mińsk powinien zgodzić się na pogłębienie integracji i realizację umowy o państwie związkowym z 1999 r.

Negocjacje toczyły się dotąd burzliwie, chociaż publicznie informowano o nich w bardzo ograniczanym zakresie, m.in. nie podając treści uzgadnianych programów. Początkowo podpisanie porozumień planowano pod koniec 2019 r., jednak wówczas nie doszło ono do skutku, a pomiędzy Mińskiem i Moskwą wybuchł kolejny kryzys energetyczny, który skutkował czasowym wstrzymaniem dostaw ropy z Rosji. Negocjacje wznowiono na fali ponownego zbliżenia Mińska i Moskwy po tym, gdy na Białorusi wybuchły latem ubiegłego roku masowe protesty z żądaniem uczciwych wyborów, a Moskwa zaoferowała sojusznikowi wsparcie swoich struktur siłowych.

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru