Białoruski artysta zmarł "w niewyjaśnionych okolicznościach"

Źródło:
PAP
Białoruski aktywista Witold Aszurak przed śmiercią w celi
Białoruski aktywista Witold Aszurak przed śmiercią w celi Komitet Śledczy Białorusi
wideo 2/7
Nagranie Komitetu Śledczego Białorusi. Ma dotyczyć ostatnich chwil życia Witolda Aszuraka Komitet Śledczy Białorusi

Na Białorusi "w niewyjaśnionych okolicznościach" zmarł artysta i więzień polityczny Aleś Puszkin - poinformowało centrum praw człowieka Wiasna. Puszkin odbywał pięcioletni wyrok w kolonii karnej za rzekome "zbezczeszczenie symboli państwowych i podsycanie nienawiści rasowej".

"Dziś w nocy na oddziale intensywnej terapii w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł Aleś Puszkin. Informuje o tym jego żona" - napisała we wtorek Wiasna na kanale Telegram.

Aleś Puszkin, uznawany przez obrońców praw człowieka za więźnia politycznego, został w marcu 2022 roku skazany na pięć lat kolonii karnej przez białoruski sąd, który uznał go za winnego "zbezczeszczenia symboli państwowych i podsycania nienawiści rasowej lub religijnej".

Zatrzymany w obwodzie mohylewskim

Artysta został zatrzymany w 2021 roku w wiosce Żyliczy w obwodzie mohylewskim na Białorusi, gdzie restaurował cerkiew. Wkrótce potem prokuratura w Grodnie wszczęła przeciw niemu sprawę z artykułu o rehabilitacji nazizmu.

Według prokuratury chodziło o portret antysowieckiego partyzanta Jauhiena Żychara, który namalował Puszkin, a który pokazano na wystawie w Centrum Życia Miejskiego w Grodnie. Zdaniem śledczych bohater portretu był szkolony przez Abwehrę i "stał na czele oddziału byłych policjantów kolaborujących z III Rzeszą i innych zdrajców".

W komunikacie prokuratury wskazywano, że Puszkin podczas wystawy opisywał Żychara jako członka białoruskiego ruchu oporu, który walczył z bolszewikami, "czym wychwalał i usprawiedliwiał jego działania".

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PHkorsart/Shutterstock