Świat

Bialacki oficjalnie kandydatem do Nobla. Na wniosek Polaków

Świat


Komitet Noblowski przyjął kandydaturę białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla - dowiedziała się w w czwartek Polska Agencja Prasowa od Andrzeja Halickiego (PO) z sejmowej komisji spraw zagranicznych i Tomasza Pisuli, prezesa Fundacji Wolność i Demokracja. Wniosek w styczniu przesłali do komitetu noblowskiego polscy parlamentarzyści wsparci przez kolegów z Rady Europy.

Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna", został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie.

Sam Bialacki nie przyznał się w sądzie do winy, argumentując, że pieniądze nie były jego dochodem, a przekazywane były przez zagraniczne fundacje na działalność w sferze obrony praw człowieka.

Polska wpadka

Opozycjonista został zatrzymany 4 sierpnia ub. roku. Jego aresztowanie umożliwiło m.in. przekazanie przez Polskę i Litwę władzom Białorusi danych o jego kontach.

- Za ten karygodny przypadek Polska przepraszała i będzie przepraszać - mówił w listopadzie, po skazaniu Bialackiego, Marcin Bosacki z MSZ o błędzie prokuratury, która przesłała obciążających Bialackiego dokumentów do Mińska.

Wtedy też minister Radosław Sikorski przeprosił osobiście żonę opozycjonisty, Natalię Pińczuk. W oficjalnym komunikacie MSZ potępiło wyrok władz białoruskich wydany 24 listopada.

Po 5 latach się uda?

Białoruski opozycjonista jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka z siedzibą w Paryżu, honorowym obywatelem Genui. Był już nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, w 2007 roku znalazł się na tzw. krótkiej liście.

W październiku na Białorusi powołany został międzynarodowy komitet działający na rzecz Nobla dla Bialackiego.

Do Pokojowej Nagrody Nobla nominować mogą m.in. członkowie parlamentów i rządów, rektorzy uniwersytetów, dyrektorzy pokojowych instytutów badawczych oraz zagranicznych instytutów politycznych, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, a także byli i aktualni członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Pokojową Nagrodę Nobla wręcza się zawsze w Oslo, 10 grudnia. Zwycięzca zostaje ogłoszony kilka tygodni wcześniej.

Źródło: PAP, tvn24.pl