TVN24 | Świat

Berlin wypłaci odszkodowanie prześladowanym homoseksualistom za Paragraf 175

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Mniejszości seksualne na ulicach Berlina. Nagranie archiwalne Reuters
wideo 2/4
Reuters Mniejszości seksualne na ulicach Berlina. Nagranie archiwalne

Władze Niemiec wypłacą odszkodowanie 249 osobom prześladowanym na mocy nazistowskiej ustawy o homoseksualizmie. Jej przepisy obowiązywały do 1969 roku.

Bundestag przyjął w 2017 roku ustawę, która anulowała wyroki skazujące na mocy Paragrafu 175 i pozwala na wypłacenie osobom poszkodowanym 3 tysiące euro za skazanie i po 1,5 tysiąca euro za każdy rok więzienia. Nazistowski przepis, zwany Paragrafem 175, pozostał w mocy po wojnie w Niemczech Zachodnich aż do 1969 roku, kiedy to homoseksualizm przestał być uznawany za przestępstwo.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W poniedziałek władze federalne w Berlinie poinformowały, że do końca sierpnia tego roku wnioski o takie odszkodowania złożyło 317 osób, 14 wniosków jest nadal rozpatrywanych, 18 odrzucono a 36 zostało wycofanych. Jak dotąd na odszkodowania przeznaczono 860 tysięcy euro.

Kampania wyborcza do ReichstaguNAC

Skazanych około 50 tysięcy mężczyzn

W 2019 roku rząd federalny postanowił, że rekompensaty będą też wypłacane osobom, które nie zostały skazane, ale były obiektem dochodzenia lub przebywały w areszcie śledczym w związku z Paragrafem 175. Poszkodowani mogą otrzymać 500 euro za otwarcie dochodzenia przeciwko nim i po 1,5 tysiąca euro za rok aresztu śledczego.

Prawo uznające homoseksualizm mężczyzn za przestępstwo zostało w Niemczech wprowadzone w XIX wieku i zaostrzone pod rządami nazistów. Na jego mocy skazano około 50 tysięcy mężczyzn. Rekompensaty będą również przyznane osobom skazanym w Niemczech Wschodnich, gdzie nieco łagodniejsza wersja Paragrafu 175 obowiązywała do 1968 roku.

W sumie, w obu państwach niemieckich, skazano na mocy tego przepisu 68 300 osób.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NAC