Ukraina może użyć broni dostarczonej przez Niemcy do obrony przed atakami z terytorium Rosji - podała w piątek Agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rzecznika niemieckiego rządu. Według doniesień dziennika "New York Times" na takie rozwiązanie zgodziły się także Stany Zjednoczone.
Reuters cytuje piątkowe oświadczenie rzecznika niemieckiego rządu Steffena Hebestreita, który oznajmił, że "Ukraina ma prawo, na mocy prawa międzynarodowego, do obrony przed rosyjskimi atakami".
Rzecznik przypomniał, że Ukraina w ostatnich tygodniach była mocno atakowana, "szczególnie w obwodzie charkowskim z pozycji znajdujących się w sąsiednim przygranicznym obszarze Rosji".
Ukraina może użyć uzbrojenia zgodnie ze swoimi międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi, w tym broni dostarczonej przez Niemcy - podkreślił Hebestreit.
Rzecznik nie ujawnił, jaka broń z Niemiec mogłaby zostać wykorzystana do tego celu. Ze względu na zasięg mogłyby wchodzić w grę samobieżne haubice Panzerhaubitze 2000 i wyrzutnie rakiet MARS-II - spekulował wcześniej dziennik "Die Welt".
Decyzja USA
Także prezydent USA Joe Biden miał pozwolić siłom ukraińskim na rażenie celów wewnątrz Rosji jednak z ograniczeniami – przekazał Reuters.
Broń dostarczona przez USA będzie mogła służyć jedynie do rażenia celów przeciwogniowych w obwodzie charkowskim, aby Ukraina mogła odpowiedzieć siłom rosyjskim, które ją atakują lub przygotowują się do ataku - potwierdził przedstawiciel administracji USA. Dodał jednak, że "polityka dotycząca zakazu stosowania ATACMS lub uderzeń dalekiego zasięgu na terenie Rosji nie uległa zmianie”.
Źródło: Reuters, PAP, New York Times
Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehr/Marco Dorow