Berlin miastem bez barier. Gdynia doceniona

Jury wybrało Berlin za jego strategiczną i spójną politykę w kwestii niepełnosprawnościsxc.hu

Laureatem tegorocznej europejskiej nagrody honorującej miasta za przedsięwzięcia na rzecz osób niepełnosprawnych "Access City Award" został Berlin - ogłosiła w poniedziałek w Brukseli wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding.

Nagroda ta, przyznawana wspólnie przez KE i Europejskie Forum Niepełnosprawności, ma być zachętą dla miast, by wymieniały doświadczenia i usprawniały dostępność z korzyścią dla wszystkich.

Poza Berlinem do finału tegorocznej nagrody przeszły również Nantes i Sztokholm. Ponadto udzielono wyróżnień czterem innym miastom, w tym Gdyni za jej trwające wysiłki na rzecz ułatwienia dostępu do środków transportu publicznego.

- Ludzie z niepełnosprawnościami stykają się wciąż ze zbyt wielu barierami w codziennym życiu, ale miasta takie jak Berlin wytyczają drogę dla uczynienia życia bardziej dostępnym dla wszystkich. Dostępność oferuje nowe okazje biznesowe i może być prawdziwym bodźcem dla innowacji i wzrostu gospodarczego. To dlatego dostępność jest w centrum europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności i to dlatego przygotowujemy nasze propozycje dla Europejskiej Ustawy o Dostępności, które zamierzam przedstawić w przyszłym roku - oświadczyła Reding, która jest europejskim komisarzem do spraw sprawiedliwości.

Jak zaznaczono, jury wybrało Berlin za jego strategiczną i spójną politykę w kwestii niepełnosprawności, w której ramach wiele zainwestowano, by przekształcić niegdyś podzielone miasto w dostępne, wolne od barier środowisko.

Wymienione osiągnięcia Gdyni to przystosowanie do potrzeb niepełnosprawnych 97 proc. miejskich autobusów i 58 proc. trolejbusów oraz wprowadzenie napisów w alfabecie Braille'a i tablic informacyjnych, z których mogą korzystać osoby poruszające się na wózkach. Czytaj więcej na ten temat.

Autor: abs//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu