Franciszek napisał wstęp do tomu "Bóg jest zawsze nowy" ze zbiorem wypowiedzi i tekstów zmarłego papieża

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Papież Franciszek napisał wstęp do tomu "Bóg jest zawsze nowy" ze zbiorem wypowiedzi i tekstów zmarłego Benedykta XVI, który opublikowały w środę dzienniki "La Repubblica" i "La Stampa". "Potrafił skoncentrować się na fundamentalnych odniesieniach naszego życia chrześcijańskiego" - napisał o zmarłym papież.

W tekście zamieszczonym w gazetach w przeddzień uroczystości pogrzebowych Franciszek nazwał zmarłego emerytowanego papieża "mistrzem wiary i nadziei".

"Sposób, w jaki Benedykt XVI umiał sprawić, by współdziałały ze sobą serce i rozum, myśl i uczucia, racjonalność i emocje stanowi owocny model tego, jak opowiadać wszystkim o przełomowej sile Ewangelii" - podkreślił.

Czytaj także: Jak będzie przebiegał pogrzeb Benedykta XVI

"Ileż razy mówił o pięknie, używając wzruszających słów"

Papież Bergoglio zwrócił też uwagę na sugestywne słowa swego poprzednika o Kościele. "Nie jesteśmy centrum produkcyjnym, nie jesteśmy firmą nastawioną na zysk, jesteśmy Kościołem" - zaznaczył.

"Potrafił skoncentrować się na fundamentalnych odniesieniach naszego życia chrześcijańskiego, przede wszystkim na osobie i słowie Jezusa Chrystusa, a ponadto na cnotach teologicznych, czyli miłości, nadziei, wierze. I za to cały Kościół jest mu wdzięczny. Na zawsze" - dodał Franciszek.

"Ileż razy mówił o pięknie, używając wzruszających słów" - zauważył. Przypomniał, jak wielkie znaczenie dla Benedykta XVI miał dialog z kulturą, a zwłaszcza muzyką. Ale to - jak dodał - "nie odwracało to jego uwagi od wielkich i drażliwych kwestii naszych czasów, obserwowanych i analizowanych ze świadomym osądem i odważnym duchem krytycznym".

ZOBACZ TEŻ: Opublikowano testament duchowy Benedykta XVI. "Z całego serca proszę o przebaczenie"

"Dziękujemy Bogu za to, że dał nam w darze papieża Benedykta XVI. Swoimi słowami i swoim świadectwem nauczył nas tego, że za sprawą refleksji, myśli, studiów, słuchania, dialogu i przede wszystkim modlitwy możliwe jest służenie Kościołowi i niesienie dobra całej ludzkości" - napisał Franciszek.

Zdaniem papieża, jego poprzednik miał zawsze tę samą intencję - "wejść w dialog ze wszystkimi, by szukać razem dróg, dzięki którym można spotkać Boga".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości