Świat

"Jestem starym człowiekiem u kresu życia"

Świat

Wikimedia (CC BY SA 2.0)/Giuseppe RuggirelloW 2013 roku Benedykt XVI dobrowolnie zrezygnował z piastowanego urzędu

"W swoim sercu wędruję po swojej ojczyźnie" - powiedział w rozmowie z niemieckimi mediami emerytowany papież Benedykt XVI. Przyznał też, że tęskni za Bawarią, z której pochodzi.

Wysłannicy bawarskiego regionalnego nadawcy Bayerischer Rundfunk i monachijskiego dziennika "Muenchner Merkur" odwiedzili Benedykta XVI w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszka od czasu swego ustąpienia z urzędu w 2013 roku.

Na stronie Bayerischer Rundfunk rozmowa ukazała się w poniedziałek, na portalu "Muenchner Merkur" dzień wcześniej.

Emerytowany papież powiedział, że tęskni za Bawarią, gdzie przyszedł na świat w niewielkiej miejscowości Marktl am Inn i gdzie spędził część życia.

"Sercem będę zawsze związany z Bawarią i wieczorem zawsze polecam nasz kraj Panu Bogu" - zaznaczył.

"Papież jest ze sobą w pełnej zgodzie"

Osobisty sekretarz Benedykta XVI arcybiskup Georg Gaenswein w rozmowie z BR i "MM" powiedział, że były papież, który w kwietniu skończy 93 lata, jest zbyt słaby, by podróżować. "Często jednak powtarza: mimo wszystko jestem w Bawarii, w swoim sercu wędruję po swojej ojczyźnie" - dodał.

"To wędrowanie niezależne od jego sił fizycznych i ograniczeń" - podkreślił arcybiskup Georg Gaenswein.

Jak dodał, Benedykt XVI szczególnie przepada za słodyczami z Bawarii i opiekujące się nim zakonnice na początku musiały nauczyć się gotowania po bawarsku.

Arcybiskup Gaenswein zaznaczył ponadto, że Benedykt XVI nigdy nie żałował swojej decyzji o ustąpieniu z papieskiego urzędu. "Była to decyzja poprzedzona długimi i licznymi modlitwami, (...) której nigdy nie żałował. Papież jest ze sobą w pełnej zgodzie" - powiedział.

28 lutego 2013 roku Benedykt XVI jako pierwszy od ponad 700 lat papież dobrowolnie zrezygnował z piastowanego urzędu. 13 marca tego samego roku urząd ten objął jego następca, obecny papież Franciszek.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)/Giuseppe Ruggirello