Hiszpański żołnierz zginął na poligonie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, PAP
W ramach manewrów Saber Strike ćwiczono m.in. przejście wojsk przez przesmyk suwalski
W ramach manewrów Saber Strike ćwiczono m.in. przejście wojsk przez przesmyk suwalskiDefense Visual Information Distribution Service
wideo 2/2
Manewry Saber Strike, przesmyk suwalski (nagranie archiwalne z 2022 roku)Defense Visual Information Distribution Service

Hiszpański żołnierz zginął w poniedziałek podczas ćwiczeń na poligonie w Bemowie Piskim na północnym wschodzie Polski. Wojskowy uczestniczył w manewrach NATO. "Cześć jego pamięci!" - pożegnało go polskie MON w mediach społecznościowych.

W komunikacie armii Hiszpanii na platformie X poinformowano, że zgon hiszpańskiego żołnierza nastąpił w rezultacie wypadku, do którego doszło na poligonie podczas manewrów NATO Saber Strike 2024.

"W tej bolesnej chwili chcemy wyrazić nasze najszczersze kondolencje i bezwarunkowe wsparcie dla jego rodziny oraz kolegów" - napisało w poniedziałkowym oświadczeniu dowództwo hiszpańskiej armii.

Ofiarą tragicznego zdarzenia jest kapral z jednostki w Ceucie o inicjałach B.G.P.A.

"Wypadek zdarzył się podczas jednego z ćwiczeń taktycznych z użyciem ostrej amunicji" - wyjaśniono.

Według dziennika "El Mundo", poległym jest 43-letni żołnierz, który pochodził z Ekwadoru. Osierocił dwie córki.

Kondolencje rodzinie żołnierza, który w armii Hiszpanii służył od 2004 r., przekazał m.in. premier rządu tego kraju Pedro Sanchez, a także lider największego ugrupowania opozycji w parlamencie, Partii Ludowej, Alberto Nunez Feijoo.

Również polskie Ministerstwo Obrony Narodowej odniosło się do tragicznego wypadku. "Wyrażamy głęboki żal z powodu śmierci żołnierza hiszpańskiego podczas międzynarodowego ćwiczenia Saber Strike. Cześć jego pamięci!" - napisano na platformie X.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps