Kara więzienia za przyklejenie się do słynnego obrazu. Aktywiści usłyszeli wyrok

Autor:
ads
/ prpb
Źródło:
PAP

Dwóch belgijskich aktywistów usłyszało wyrok w sprawie przyklejenia się do obrazu Johannesa Vermeera "Dziewczyna z perłą". Zostali skazani na karę więzienia. - Próba niszczenia słynnych obrazów nie jest dopuszczalnym protestem przeciwko brakowi odpowiedniej polityki klimatycznej. To czyn karalny - argumentowała sędzia.

W ubiegłym tygodniu dwóch belgijskich aktywistów klimatycznych przykleiło się do słynnego obrazu Vermeera "Dziewczyna z perłą", który znajduje się w muzeum Mauritshuis w Hadze. Mieli na sobie koszulki z napisem "Just Stop Oil". W akcję - podawały służby - był zaangażowany jeszcze jeden aktywista, który nie przykleił się do obrazu.

Zatrzymani tłumaczyli, że sprzeciwiali się wykorzystywaniu paliw kopalnych i alarmowali o katastrofie klimatycznej. "Jedna osoba przykleiła głowę do obrazu, a druga przykleiła rękę do zielonej ściany obok obrazu. Wylano płyn" - napisało biuro prasowe Mauritshuis w oświadczeniu przekazanym mediom. Sam obraz nie został uszkodzony, był chroniony przezroczystą powłoką.

Więzienie dla dwóch aktywistów, trzeci czeka na proces

Belgowie zostali zatrzymani. W środę sąd w Hadze wydał wyrok. Dwóch aktywistów zostało skazanych na dwa miesiące więzienia, w tym miesiąc w zawieszeniu. Proces odbył się w przyspieszonym trybie. Trzeci z aktywistów nie zgodził się na przyspieszenie, pojawi się w sądzie dopiero w piątek.

Sędzia Marianne Rootring uzasadniając wyrok tłumaczyła, że przyświecał jej cel prewencyjny - poinformował dziennik "NRC". - Próba niszczenia słynnych obrazów nie jest dopuszczalnym protestem przeciwko brakowi odpowiedniej polityki klimatycznej. Są to czyny karalne - wyjaśniała sędzia.

Grupa aktywistów Just Stop Oil Belgium krótko skomentowała wyrok w wiadomości przesłanej agencji Reutera. "Czy nie wydaje się to ironiczne, że aktywiści klimatyczni, którzy w bezprzemocowy sposób sprzeciwiają się masowej rzezi życia na Ziemi, są teraz potępiani?" - napisano.

"Dziewczyna z perłą" Własność muzeum Mauritshuis

Autor:ads / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości