Będą uprawiać marchewkę w drodze na Marsa?

Aktualizacja:
 
Pomysł badaczy pomoże zaoszczędzić duże ilości jedzeniafot. NASA

Pierwsza załogowa misja na Marsa przewidziana ok. 2030 roku może być przełomowa nie tylko przez sam fakt, że się odbędzie. Istnieją bowiem poważne plany, by pożywienie w czasie podróży stanowiła dla astronautów własnoręcznie uprawiana roślinność.

Jedną z możliwości branych pod uwagę jest stworzenie na statku kosmicznym własnej uprawy, nazywanej "ogródkiem najnowszej technologii". Pomysł ten będzie nie tylko przełomowy, ale także opłacalny.

Przy takim założeniu podróżujący na Marsa będą znacznie bardziej oszczędni w kwestii jedzenia niż reszta ich kolegów. Dr Maya Cooper z Nasa’s Space Food Systems Laboratory w Houston w stanie Texas zdradziła, że 5-letnia misja na Marsa wymagałaby ponad 3 ton jedzenia na jedną osobę.

Dlatego naukowcy potrzebują nowych rozwiązań i sprawdzają, czy możliwe będzie wprowadzenie tzw. systemu bioregenerującego, który mógłby obejmować uprawę roślin w przestrzeni kosmicznej.

Takie bioregenerujące systemy będą pełnić także inną funkcję. Zadaniem ich będzie dostarczanie przebywającym w kosmosie ludziom tlenu, pomoc w uwalnianiu dwutlenku węgla z ich organizmu a nawet oczyszczanie wody.

Jak się okazuje, uprawa ta nie będzie także wymagała wiele trudu. Rośliny będą rosły nawet bez wielkiej dbałości o nie, a obszar ich uprawy zmieści się na powierzchni niewielkiego pokoju.

Tymi, które przeszły test uprawy w przestrzeni kosmicznej, są: sałata, szpinak, marchew, pomidor, zielona cebula, rzodkiew, papryka, truskawki, świeże zioła oraz kapusta.

Historyczny przełom

Wyraźnie widać, jak długą drogę przeszło jedzenie spożywane w kosmosie, od czasu pierwszego lotu wykonanego przez Jurija Gagarina w 1961 roku. Początki te były trudne, gdy astronauci musieli radzić sobie z żywnością ususzoną i wyciskaną z tubek.

Późniejsze czasy przyniosły już pewne zmiany – przebywający w kosmosie mogli już cieszyć się ciepłym jedzeniem. W późnych latach 60-tych możliwe stały się ciepłe posiłki, a lata 70-te oferowały już 72 różne jego rodzaje.

Ostatnie lata pozwoliły już na znacznie większy komfort. Możliwe jest przygotowanie jajecznicy czy wypicie kawy. Poszerzyła się także oferta samych dań, które są opakowane i gotowe do przyrządzenia, co zajmuje zaledwie kilka minut.

Źródło: Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: fot. NASA