Batalion Ajdar na celowniku władz. "Lista 65 przestępstw"

TVN24

Aktualizacja:
Kijów wziął się za ochotników z AjdaraBatalion Ajdar
wideo 2/36

Gubernator obwodu ługańskiego Hennadij Moskal przekazał prokuraturze generalnej w Kijowie listę przestępstw, które miały popełnić w Donbasie żołnierze batalionu ochotniczego Ajdar. Lista zawiera 65 pozycji, w tym porwania, kradzieże i nielegalne posiadanie broni. Ukraińska agencja UNIAN już wczesniej informowała o wszczęciu spraw karnych wobec 13 ochotników z Ajdara, podejrzewanych m.in. o bicie i uprowadzanie cywilów.

Lista Moskala to ciąg dalszy sprawy wokół kontrowersyjnego batalionu ochotniczego Ajdar, oskarżanego przez władze w Kijowie o "zdradę i popełnianie przestępstw".

- Po raz kolejny chciałbym podkreślić, że część batalionu Ajdar z bronią w ręku broni integralności terytorialnej Ukrainy. Druga natomiast zdecydowała się zarobić na wojnie w Donbasie. Na liście jej przestępstw są m.in. porwania urzędników dla okupu i rozboje - powiedział Moskal.

"Naszywki batalionu Ajdar"

Listę z przestępstwami batalionu gubernator przekazał prokuraturze generalnej w Kijowie oraz ukraińskiemu MSW. Zawiera 65 ona przestępstw, a Moskal, powołując się na świadków, szczegółowo opisuje w niej, kiedy dokładnie do nich doszło, w jakich miejscowościach i kto był ich ofiarą.

Moskal tłumaczył, że przestępstwa popełniali ochotnicy oddziału, którzy nosili niezarejestrowaną broń i naszywki Ajdaru, jednak - zgodnie z dokumentacją - nie należeli do batalionu. Gubernator utrzymuje, że broń dostarczył im ówczesny dowódca Ajdaru Serhij Melnyczuk.

W środę posłowie parlamentu ukraińskiego pozbawili Melnyczuka mandatu deputowanego. W Radzie Najwyższej zasiadał on z listy Partii Radykalnej Ołeha Liaszki.

- Posłowie ogłosili z trybuny Rady Najwyższej, że prokuratura generalna bada przestępstwa popełniane przez Serhija Melnyczuka w obwodach kijowskim i żytomierskim, a także w stolicy Ukrainy. Przestępstwa były popełniane także w Donbasie, gdzie dochodziło do porwań, wymuszeń, tortur, grabieży, nielegalnego użycia broni - wyliczał Moskal.

Na początku czerwca gubernator ujawnił, że uzbrojeni żołnierze Ajdaru przejęli piekarnię w Stanicy Ługańskiej, kontrolowanej przez żołnierzy ukraińskich.

"Lojalni wobec Melnyczuka"

Ukraińska agencja UNIAN już wcześniej informowała o wszczęciu spraw karnych wobec 13 ochotników Ajdara, podejrzewanych m.in. o bicie i uprowadzanie cywilów.

Problemy władz w Kijowie z batalionem Ajdar dojrzewały od miesięcy. Część ochotników zbuntowała się przeciwko centralnemu dowództwu, podporządkowując się Serhijowi Melnyczukowi, który - po objęciu mandatu posła - przekazał kierownictwo innej osobie.

Żołnierze Ajdaru buntowali się także przeciwko decyzji ukraińskiego sztabu generalnego w sprawie rozformowania batalionu.

Oskarżony Serhij Melnyczuk także oskarżał. Jego zdaniem sztab generalny Ukrainy dopuścił się "zdrady", a przeciwnicy obecnych władz w Kijowie przygotowywali się do "zamachu stanu".

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35

Autor: tas\mtom / Źródło: Korrespondent.net, censor.net, newsru.ua

Tagi:
Raporty: