Świat

Basra oddana Irakijczykom

Świat

TVN24Od teraz za Basrę odpowiedzialny jest iracki rząd

Wielka Brytania przekazała irackim siłom kontrolę nad południową prowincją Iraku - Basra. Brytyjscy żołnierze sprawowali nad nią władzę od 2003, teraz zajmą się jedynie szkoleniem i wspieraniem irackich sił bezpieczeństwa.

Nastąpiła dziś historyczna chwila i wielki dzień, jeden z największych dni we współczesnej historii Basry Mosbah al-Waeli, gubernator prowincji

Brytyjski dowódca, ten sam który zdobywał Basrę w 2003 roku, podczas ceremonii pochwalił stopień przygotowania irackich sił bezpieczeństwa i stwierdził, że są one gotowe sprostać zadaniom.

Strategiczny region

Basra jest ostatnim regionem Iraku, gdzie za sprawy bezpieczeństwa odpowiadały wojska brytyjskie. Po rozpoczęciu operacji w Iraku w 2003 roku Brytyjczycy kontrolowali cztery prowincje.

Mapa Iraku TVN24.pl

Przejęcie przez siły irackie odpowiedzialności za ten największy iracki ośrodek eksportu ropy naftowej będzie najpoważniejszym jak dotąd sprawdzianem dla rządu irackiego, testującym jego zdolność do utrzymywania bezpieczeństwa bez pomocy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Basra, gdzie leży drugie co do wielkości miasto Iraku i jedyny duży port w tym kraju, ma dużo więcej ludności, jest dużo bogatsza i ma większe znaczenie strategiczne niż jakakolwiek z 18 prowincji, które zostały wcześniej przekazane pod iracką kontrolę. Częściej dochodzi tam także do aktów przemocy.

Po przekazaniu Basry siły brytyjskie będą zapewniać wojskom irackim jedynie szkolenie i wsparcie.

Wielka Brytania ma obecnie w Iraku 4500 żołnierzy. Na wiosnę przyszłego roku ich liczba zostanie zmniejszona do 2500.


Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24