Bankier, admirał i rektor. "Rząd fachowców" zaprzysiężony

Aktualizacja:

63. rząd Włoch, na którego czele stanął Mario Monti, został zaprzysiężony w środę w obecności prezydenta Giorgio Napolitano w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale. Rząd w skład którego wchodzi 16 ministrów, to gabinet ekspertów, bez żadnego polityka, lecz mający poparcie niemal wszystkich największych ugrupowań w parlamencie.

Ministrem spraw zagranicznych Włoch został dotychczasowy ambasador w USA Giulio Terzi. Nie uczestniczył on w ceremonii zaprzysiężenia, gdyż nie wrócił jeszcze z Waszyngtonu. Nieobecny był również nowy minister obrony narodowej admirał Giampaolo Di Paola, który do tej pory był przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO i w tej roli przebywał w środę w Afganistanie.

Szefową MSW została Anna Maria Cancellieri. Ministrem sprawiedliwości jest Paola Severino, pierwsza kobieta na tym stanowisku we włoskim rządzie. Szefem resortu rozwoju gospodarczego, infrastruktury i transportu jest Corrado Passera, który dotychczas kierował jednym z największych włoskich banków.

Minister kultury to Lorenzo Ornaghi, rektor katolickiego uniwersytetu w Mediolanie. Na stanowisko ministra rolnictwa powołany został Mario Catania.

Ministrem bez teki do spraw współpracy międzynarodowej i integracji został znany działacz katolicki, założyciel rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego Andrea Riccardi.

Rząd ekspertów

Premier, minister finansów i gospodarki - Mario Monti

Minister spraw zagranicznych - Giulio Terzi (dotychczas ambasador w USA)

Minister obrony narodowej - adm. Giampaolo Di Paola (dotychczas szef Komitetu Wojskowego NATO)

Minister spraw wewnętrznych - Anna Maria Cancellieri

Minister sprawiedliwości - Paola Severino

Minister rozwoju gospodarczego, infrastruktury i transportu - Corrado Passera

Minister kultury - Lorenzo Ornaghi (rektor katolickiego uniwersytetu w Mediolanie)

Minister rolnictwa - Mario Catania

Minister bez teki, odpowiedzialny za współpracę z zagranicą - Andrea Riccardi

Przemówienie programowe premier Monti wygłosi w Senacie w czwartek o godzinie 13. Pół godziny później złoży jego tekst w Izbie Deputowanych. Głosowanie nad wotum zaufania w Senacie odbędzie się w czwartek o godzinie 20.30, a w izbie niższej - w piątek.

Poparcie gwarantowane

Misję sformowania gabinetu prezydent powierzył senatorowi Montiemu w niedzielę, dzień po dymisji premiera Silvio Berlusconiego. W poniedziałek i wtorek Monti prowadził konsultacje w sprawie powołania gabinetu. Otrzymał poparcie dwóch największych ugrupowań w parlamencie - rządzącej dotychczas centroprawicy Berlusconiego oraz centrolewicowej opozycyjnej Partii Demokratycznej. Poparły go też prawie wszystkie inne mniejsze partie z wyjątkiem Ligi Północnej. Przyszłego premiera poparł też wpływowy Związek Przemysłowców Confindustria.

Rząd Mario Montiego ma tym samym zapewnione poparcie największych sił w parlamencie. Głosowania w obu izbach nad wotum zaufania powinny odbyć się w najbliższych dniach.

Znany w Brukseli

68-letni Mario Monti jest jednym z najbardziej znanych europejskich ekonomistów, cieszącym się wielkim autorytetem w Unii Europejskiej. Instytucjom UE znany jest bardzo dobrze, gdyż przez prawie 10 lat był unijnym komisarzem.

Przylgnął do niego przydomek Super Mario, który zdaniem włoskich komentatorów najlepiej oddaje jego pozycję i kompetencje, a także determinację. Amerykanie nazwali go "Full Monti" używając zabawnej gry słów poprzez nawiązanie do tytułu brytyjskiego filmu "Full Monty".

jak,ant\mtom\k

Źródło: PAP, Reuters