Efekt domina po decyzji Niemiec? Austriacy "gotowi do ochrony południowych granic"


Władze Austrii oświadczyły, że są gotowe "podjąć kroki w celu ochrony swej południowej granicy", jeśli porozumienie między koalicjantami w Niemczech w sporze na temat imigracji wejdzie w życie.

Chodzi o porozumienie osiągnięte w poniedziałek wieczorem między Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) kanclerz Angeli Merkel a bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU), które zażegnało spór o imigrację, grożący upadkiem niemieckiego rządu.

Jeżeli porozumienie zostanie zatwierdzone przez rząd Niemiec, "będziemy musieli podjąć środki w celu uniknięcia niedogodności dla Austrii i jej ludności" - oświadczył austriacki rząd. - Rząd jest w związku z tym przygotowany w szczególności do podjęcia działań mających na celu ochronę naszych południowych granic - oświadczył kanclerz Austrii Sebastian Kurz i inni członkowie gabinetu. Austria na południu graniczy z Włochami i Słowenią.

Efekt domina

Wśród propozycji złożonych przez kanclerz Merkel ministrowi spraw wewnętrznych i przewodniczącymi CSU Horstowi Seehoferowi jest plan, by przybyłe do Niemiec osoby ubiegające się o azyl, których nie uda się odesłać do krajów wjazdu na obszar UE, zostały odsyłane w kierunku Austrii.

Rząd jest w związku z tym przygotowany w szczególności do podjęcia działań mających na celu ochronę naszych południowych granic Sebastian Kurz

Władze Austrii wskazują zatem, że są gotowe podjąć podobne środki i zawracać osoby ubiegające się o azyl na swej południowej granicy, co - jak pisze agencja AFP - grozi efektem domina w Europie. "Obecnie oczekujemy szybkiego wyjaśnienia niemieckiego stanowiska na szczeblu federalnym" - brzmi oświadczenie podpisane przez konserwatywnego kanclerza Sebastiana Kurza i jego skrajnie prawicowych sojuszników z Austriackiej Partii Wolności (FPOe): wicekanclerza Heinza-Christiana Strachego i ministra spraw wewnętrznych Herberta Kickla. "Racje niemieckie dowodzą raz jeszcze znaczenia wspólnej europejskiej ochrony granic zewnętrznych" - konkluduje austriacki rząd.

Rozmowa z Seehoferem

Kanclerz Kurz ma przedstawić we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu priorytety rotacyjnej prezydencji Austrii w Radzie UE, które przejmuje ten kraj od niedzieli na sześć miesięcy. Kwestia migracji zajmuje czołowe miejsce w austriackiej agendzie.

Kurz rozmawiał już za to z Seehoferem. Niemiec oznajmił po rozmowie, że wrażenie, iż kanclerz jest "zainteresowany rozsądnymi odpowiedziami". Seehofer stwierdził również, że zamierza pojechać do Wiednia "najszybciej jak się da". Dokładny termin jego wizyty w naddunajskiej stolicy nie jest jednak znany. Lider bawarskich chadeków zapowiedział, że chce osiągnąć porozumienie w sprawie migracji również z Włochami. Jak podkreślił, "najpierw musimy jednak wiedzieć sami, czego chcemy".

Szlaki imigrantów do UEPAP/DPA

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundesheer | Gunter Pusch

Tagi:
Raporty: