Wypadek podczas ćwiczeń wojskowych w Australii. Zginęło trzech żołnierzy amerykańskiej piechoty

Źródło:
Reuters, Guardian, ABC News, Sky News

W niedzielę rano podczas ćwiczeń wojskowych na Terytorium Północnym Australii doszło do wypadku lotniczego z udziałem personelu wojskowego USA - poinformowało ministerstwo obrony Australii. Wojsko USA potwierdziło, że w katastrofie zginęło trzech żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej. Pięciu rannych przetransportowano do szpitala, ich stan jest poważny.

Do zdarzenia doszło około godziny 9 rano czasu lokalnego na wyspie Melville na północ od miasta Darwin podczas ćwiczeń Predator’s Run 2023. Na pokładzie samolotu wojskowego v-22 Osprey, który uległ katastrofie, znajdowało się 23 amerykańskimi żołnierzami piechoty morskiej - poinformowało wojsko USA, potwierdzając wcześniejsze doniesienia medialne.

Do katastrofy doszło podczas rutynowych ćwiczeń szkoleniowych. Jak oświadczyło australijskie ministerstwo obrony,, żołnierze z Australii nie ucierpieli w wypadku.

Początkowo informowano, że nie ma ofiar śmiertelnych. Później jednak siły piechoty morskiej USA podały, że zginęło trzech amerykańskich żołnierzy. Pięciu rannych przetransportowano do szpitala, ich stan jest poważny - dodano.

Trwa śledztwo w sprawie katastrofy. - Rząd i departament obrony skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu niezbędnej pomocy i wsparcia w tym trudnym czasie – powiedział premier Anthony Albanese na wcześniej zaplanowanej konferencji prasowej w Australii Zachodniej.

W manewrach Predator’s Run 2023, które odbywają się na północy Australii, udział bierze 2,5 tysiąca żołnierze z USA, Australii, Filipin i Timoru Wschodniego

Helikopter V22-OspreyShutterstock

Autorka/Autor:momo/ prpb

Źródło: Reuters, Guardian, ABC News, Sky News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock