Atomowe negocjacje pójdą do przodu?

 
Zachód podejrzewa Iran o nuklearne zbrojenia. Na zdj. zakład w ArakuWikiepdia (CC-BY-SA)

Negocjacje dotyczące irańskiego programu atomowego będą kontynuowane w przyszłym tygodniu w Wiedniu, zarówno w dotychczasowym formacie Iran - szóstka mocarstw, jak i na spotkaniach dwustronnych - poinformowało MSZ w Teheranie.

Więcej szczegółów nie podano. Prawdopodobnie oznacza to, że po raz kolejny spotkają się tylko przedstawiciele USA i Iranu.

Rzeczniczka irańskiego resortu powiedziała, że w środę w Teheranie będą kontynuowane rozmowy z inspektorami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), rozpoczęte dzień wcześniej. Nie chciała powiedzieć, czy już coś ustalono. Planowane są rozmowy o utworzeniu nadzoru nad irańskimi instalacjami wojskowymi oraz spotkania z irańskimi specjalistami w dziedzinie atomistyki - podała rzeczniczka. Na marginesie dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku pod koniec września irański prezydent Hasan Rowhani powiedział, że najnowsza runda rozmów dotyczących irańskiego programu nuklearnego prowadzona z udziałem Iranu i sześciu mocarstw z grupy 5+1 (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin oraz Niemiec), przebiegała "wyjątkowo powoli".

Atom na cenzurowanym

Prowadzone od 2013 roku negocjacje w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych na razie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia porozumienia w tej sprawie został przesunięty na 24 listopada. Iran i pozostała szóstka państw zgadzają się co do zasadniczych aspektów długoterminowego porozumienia, jednak wciąż nie udało się pokonać różnic co do "szczegółów", takich jak "wskaźniki ilościowe" - podała w środę irańska telewizja. Według medialnych doniesień głównym przedmiotem sporów jest skala i wydajność programu wzbogacania uranu, który mógłby zostać wykorzystany do produkcji broni jądrowej.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikiepdia (CC-BY-SA)

Tagi:
Raporty: