Zełenski: sytuacja na południu i w Donbasie pozostaje skrajnie trudna

Źródło:
PAP
Zełenski: sytuacja na południu i w Donbasie pozostaje skrajnie trudna
Zełenski: sytuacja na południu i w Donbasie pozostaje skrajnie trudnaReuters
wideo 2/3
Zełenski: sytuacja na południu i w Donbasie pozostaje skrajnie trudnaReuters

Wojska rosyjskie kontynuują ataki wokół Chersonia - powiedział w czwartek wieczorem Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy poinformował, że państwowa służba w ciągu kilku dni otrzymała ponad 25 tysięcy wniosków o odszkodowanie za zniszczone przez Rosjan nieruchomości.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że sytuacja na południu i w regionie Donbasu pozostaje skrajnie trudna i powtórzył, że Rosja gromadzi siły w pobliżu oblężonego miasta Mariupol.

– Najeźdźcy angażują teraz swoją chorą kreatywność do atakowania okupowanych terenów wokół Chersonia. Próbują ustawić tam jakieś swoje struktury i zastanawiają się, jak umocnić tam swoją obecność, ale na to nie ma szans. Im mocniej szerzą tam swoją aktywność, tym poważniejsze później będą straty dla Rosji i Rosjan – dodał.

Zełenski podkreślił, że w Donbasie, Mariupolu i Charkowa wojska rosyjskie zwiększają potencjał do „potężnego uderzenia”. - Nadchodzą bitwy. Nadal musimy iść bardzo trudną ścieżką, aby uzyskać wszystko, czego chcemy - powiedział w nocnym przemówieniu wideo nagranym w Kijowie przed budynkiem Administracji Prezydenta.

Zełenski poinformował o zwolnieniu z armii dwóch generałów oskarżonych o zdradę. - Dzisiaj zapadła kolejna decyzja w sprawie antybohaterów. Teraz nie mam czasu zajmować się wszystkimi zdrajcami, ale stopniowo wszyscy będą ukarani – powiedział ukraiński przywódca.

Dodał, że ci wysocy rangą żołnierze, którym nie wolno było wybierać, gdzie jest ich ojczyzna, którzy złamali wojskową przysięgę wierności narodowi ukraińskiemu złożoną w celu ochrony naszego państwa, jego wolności, niepodległości, z pewnością zostaną pozbawieni wyższych stopni wojskowych.

Zełenski: wpłynęło ponad 25 tysięcy wniosków o odszkodowanie

- Państwowa służba zaczęła przyjmować wnioski o odszkodowanie za zniszczone nieruchomości naszych obywateli. Państwo zwróci naszym ludziom wszystko, co zniszczyli okupanci - domy i mieszkania -powiedział prezydent.

W ciągu kilku dni - powiedział prezydent - złożono już 25 491 wniosków. Liczba mieszkańców domów i mieszkań, które uległy zniszczeniu, to według szacunków ukraińskich służb ponad 63 tysiące osób. - Ale wiemy, że trzeba odbudować więcej. Wiele więcej – zastrzegł Zełenski.

Powiedzcie więc wszystkim, którzy tego potrzebują o tym rządowym programie - zaapelował Zełenski. Zaznaczył, że już wkrótce będzie można składać wnioski online.

- Wszyscy musimy myśleć o przyszłości. O tym, jaka będzie Ukraina po tej wojnie. Jak będziemy z sobą żyć. Bo to jest wojna o naszą przyszłość. To wojna o nasze życie, w której mamy tylko jeden cel: wywalczyć pokój dla Ukrainy. Zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie - powiedział prezydent.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: