Ukraiński wywiad: Rosjanie transportują zwłoki żołnierzy małymi partiami, by nie siać paniki

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Zginęło co najmniej 55 żołnierzy rosyjskich wojsk powietrznodesantowych z jednego pułku
Zginęło co najmniej 55 żołnierzy rosyjskich wojsk powietrznodesantowych z jednego pułkuTelegram/radiosvoboda
wideo 2/3
Telegram/radiosvobodaZginęło co najmniej 55 żołnierzy rosyjskich wojsk powietrznodesantowych z jednego pułku

Ukraiński wywiad wojskowy w komunikacie opublikowanych na Facebooku podał, że rosyjskie dowództwo zdecydowało, że zwłoki poległych na wojnie żołnierzy mają być transportowane do Rosji małymi partiami, żeby nie siać paniki w jednostkach i miejscach pochodzenia wojskowych. Podkreślono, że rosyjscy żołnierze biorący udział w inwazji na Ukrainę nie tylko nie dostają żadnych dodatków, ale nie mogą się też zwolnić ze służby.

"Liczba ciał ofiar, która zaczęła napływać do Rosji, jest dodatkowym impulsem zniechęcającym do udziału w wojnie. Aby nie wywoływać paniki, rosyjskie dowództwo nakazało transportować je małymi partiami" – przekazał we wtorek ukraiński wywiad wojskowy.

"Zdaniem dowódców pozwoli to uniknąć niezadowolenia i oporu w niektórych jednostkach, a także paniki wśród lokalnych społeczności" - czytamy we wpisie.

Wywiad wojskowy: rosyjscy żołnierze nie dostają dodatków

"Zakaz zwalniania się zamiast wynagrodzenia. Rosjanie szukają sposobów na zatrzymanie niezmotywowanych żołnierzy" - uważa ukraiński wywiad wojskowy.

"Aby zapobiec masowym zwolnieniom z powodu niechęci do udziału w działaniach wojennych, kontrakt wojskowy armii rosyjskiej zawiera zapisy o wyrażeniu zgody na wykonywanie zadań na obszarach działań wojennych, niezależnie od ich lokalizacji" – dodano we wpisie.

Jednocześnie, rosyjscy żołnierze - jak twierdzi wywiad - nie dostają żadnych dodatków za udział w wojnie na Ukrainie. "Wojskowi Federacji Rosyjskiej z 47. Dywizji Pancernej biorący udział w walkach z Ukrainą nie otrzymali obiecanych dodatkowych dopłat. Ostatnie dopłaty, które otrzymali, to 2 procent za udział w 'ćwiczeniach' jeszcze przed początkiem wojny" – ustalił wywiad.

"Status 'weterana' teoretycznie mogą uzyskać tylko ci, którzy odnieśli obrażenia, leczyli się w szpitalu i mają oficjalną ewidencję obrażeń. Oddziały okupanta bombardują dowództwo apelami o dopłaty i status, ale wszystkie są ignorowane. W rezultacie wojsko nie ma ochoty ani motywacji do powrotu do strefy wojny" - dodano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości