TVN24 | Świat

Ukraiński rząd będzie domagał się odszkodowań od Rosji za zniszczenie środowiska naturalnego

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Ukraiński minister środowiska Rusłan Striłeć powiedział w czwartek, że rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji.

Według ukraińskiego ministra środowiska Rusłana Striłcia trwająca wojna zniszczyła już ekosystemy, pozbawiła dzikie zwierzęta ich naturalnych siedlisk i zanieczyściła ukraińskie gleby.

- To pierwszy konflikt zbrojny na świecie od dwudziestu lat, który spowodował zniszczenie środowiska na tak wielką skalę - mówił w czasie konferencji prasowej.

- Rosyjskie rakiety uderzają w nasze składy ropy naftowej, elektrociepłownie, zakłady chemiczne. To zdecydowanie wpływa na nasze środowisko. Palą się lasy i ważne, objęte ochroną tereny ulegają zniszczeniu - opisał minister.

- Są takie obszary, jak tereny podmokłe, które są niszczone, gdy sprzęt okupanta przez nie przejeżdża. To ekosystemy, które tworzą się od setek lat, a my naprawdę je tracimy - wyjaśnił Striłec.

Mariupolt.me/mariupolrada

Ukraiński minister o szkodach dla środowiska wywołanych wojną

Wedle jego słów, walki w pobliżu nieczynnej już Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, miejsca największej awarii nuklearnej na świecie z 1986 roku, spowodowały wzniecenie pożarów obejmujących powierzchnię 12 tysięcy hektarów.

Dane, jakie przedstawił minister, wskazują, że Ukraina poniosła ponad 2,5 mld hrywien (85 mln dolarów) strat finansowych w czarnobylskiej strefie wykluczenia, jednak nie oszacowano wartości ogólnych szkód dla środowiska spowodowanych wojną.

- Naszym celem jest jak największe zrekompensowanie strat, jakie Rosja wyrządza Ukrainie. Wszystkie szkody zostaną przedstawione przed sądami międzynarodowymi - zapewnił minister Striłeć.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: t.me/mariupolrada

Tagi:
Raporty: