Awdijiwka po kolejnym rosyjskim ataku. Zniszczony wieżowiec "od dziewiątego piętra do fundamentów"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 454 dni. Witalij Barabasz, mer Awdijiwki w obwodzie donieckim, poinformował o wtorkowym ataku Rosjan na miasto. "Kolejny rosyjski pocisk zniszczył budynek mieszkalny w Awdijiwce. Dziewięć pięter - do fundamentu" - napisał Barabasz na kanale Telegram. "Ludzi nie ratują już mocne mury budynków ani schrony - w Awdijiwce nie ma schronienia przed pociskami. Trzeba się tylko ewakuować" - dodał urzędnik. Pod gruzami zawalonego budynku zginęły dwie osoby, kolejne dwie zostały ranne. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:33

    Moskwa poinformowała, że po dwóch dniach walk rozgromiła i zabiła dziesiątki "ukraińskich nacjonalistów", którzy przedostali się do Rosji z Ukrainy – przekazała agencja Reutera. Wskazano, że gubernator rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego powiedział, że środki antyterrorystyczne, które wprowadził po poniedziałkowym ataku, zostały zniesione.

    Rosja twierdzi, że odparła atak z Ukrainy

  • 3:34

    Międzynarodowy rejestr szkód spowodowanych agresją Rosji na Ukrainie zacznie działać w sierpniu - poinformowała wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Iryna Mudra.

    - Przeszliśmy już od deklaracji politycznych do prawnie wiążących dokumentów. W rzeczywistości umowa podpisana w Reykjaviku jest dokumentem nakładającym pewne obowiązki na kraje sygnatariuszy – powiedział Mudra w ukraińskiej telewizji.

  • 2:39

    Szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Kyryło Budanow powiedział japońskiemu nadawcy NHK, że Ukraina ma już minimalną ilość broni, niezbędną do rozpoczęcia kontrofensywy.

    - Wielu cywilów wciąż znajduje się pod rosyjską okupacją i nie możemy tracić więcej czasu. Mamy już minimum broni i innego sprzętu. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że wkrótce się zacznie - powiedział Budanow.

    Zaznaczył, że Ukraina użyje wszelkich dostępnych sił i środków, aby wypędzić Rosję z terytoriów ukraińskich. Powiedział, że do pomyślnej operacji potrzebne będą "znaczne dostawy broni i amunicji", a także myśliwców.

  • 2:06

    Parlament Słowenii przyjął we wtorek deklarację, uznającą Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze, za ludobójstwo narodu ukraińskiego - poinformowała słoweńska prasa.

    W deklaracji parlamentarzyści potępiają "akty ludobójstwa, które spowodowały śmierć milionów Ukraińców i wyrządziły wielkie szkody podstawom ukraińskiego społeczeństwa”, a także potępiają i odrzucają „próby fałszowania faktów historycznych” związanych z Hołodomorem.

  • 1:48

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 23:49

    Tylko zakończenie rosyjskiej agresji przywróci równowagę na światowych rynkach żywności - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa nt. bezpieczeństwa żywnościowego. Mówił też o polskich wysiłkach w celu pomocy cywilom poszkodowanym przez wojnę.

  • 22:40

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że najważniejsze zadanie organów państwa i sens wszystkich kontaktów międzynarodowych polega na wzmacnianiu Ukrainy i jej obrony przed rosyjską inwazją.

    Zełenski nawiązał do swojej wizyty na froncie – w rejonie Wuhłedaru i Marjinki w obwodzie donieckim, gdzie złożył życzenia żołnierzom piechoty morskiej w dniu ich święta.

    Prezydent zaznaczył, że właśnie pierwsza linia frontu to właściwe miejsce do ogłoszenia powstania Korpusu Piechoty Morskiej. - Do już działających oddziałów dodane zostaną nowe brygady piechoty morskiej. Wyposażymy je w nowoczesną broń i sprzęt – mówił Zełenski.

    Wizyta na froncie, jak powiedział, była "uwieńczeniem wielu spotkań i rozmów z partnerami" zagranicznymi, do których doszło w ostatnim czasie.

    - Każda wizyta zagraniczna i niemal każde rozmowy sprawiają, że Ukraina staje się silniejsza – powiedział Zełenski.

  • 22:35

    Głównym celem operacji dywersyjnej w obwodzie biełgorodzkim jest zmuszenie rosyjskiego dowództwa do ściągnięcia tam wojsk z linii frontu w Ukrainie i w efekcie osłabienia sił agresora biorących udział w wojnie - ocenił Jan Matwiejew, niezależny ekspert związany z Fundacją Walki z Korupcją (FBK) rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

  • 22:21

    Prokuratura Generalna w Kijowie wszczęła postępowanie w sprawie nielegalnych deportacji ponad 19 tys. dzieci z terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję - powiadomiła agencja Reutera.

    W ramach postępowania badane są przypadki bezprawnego umieszczania ukraińskich dzieci w tzw. obozach wypoczynkowych na Białorusi.

  • 22:08

    Jesteśmy sceptyczni co do twierdzeń, że w ataku na graniczący z Ukrainą rosyjski obwód biełgorodzki został użyty amerykański sprzęt - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. W odpowiedzi na pytanie PAP rzecznik powiedział też, że USA nie zachęcają Ukraińców do strącania rosyjskich samolotów w rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

  • 20:13

    Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła poprawki, które przewidują odbieranie paszportów osobom powołanym do wojska lub do służby zastępczej – powiadomił niezależny portal Meduza.

    Przyjęte poprawki przewidują m.in., że osoby, które zostaną powołane do wojska lub do służby zastępczej, będą zobowiązane do zdeponowania w ciągu pięciu dni paszportu w odpowiednim urzędzie państwowym. Odebrać dokument można będzie po zakończeniu służby.

    Jak wyjaśnia Meduza, jeśli obywatel, którego prawo do wyjazdu z kraju zostało ograniczone, nie zdeponuje paszportu bez uzasadnionej przyczyny, dokument zostanie unieważniony.

  • 19:51

    Witalij Barabasz, mer Awdijiwki w obwodzie donieckim, poinformował o wtorkowym ataku Rosjan na miasto. "Kolejny rosyjski pocisk zniszczył budynek mieszkalny w Awdijiwce. 9 pięter - do fundamentu" - napisał Barabasz na kanale Telegram. "Ludzi nie ratują już mocne mury budynków ani schrony - w Awdijiwce nie ma schronienia przed pociskami. Trzeba się tylko ewakuować" - dodał urzędnik.

    Pod gruzami zawalonego budynku zginęły dwie osoby, kolejne dwie zostały ranne.

    Zniszczony wieżowiec w Awdijiwce

    Awdijiwka po rosyjskim ostrzale

  • 19:44

    Sytuacja w graniczącym z Ukrainą rosyjskim obwodzie biełgorodzkim po wkroczeniu tam formacji Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolność Rosji nie ma wpływu na bezpieczeństwo naszego kraju - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

    Walki w obwodzie biełgorodzkim. "Jesteśmy Rosjanami i chcemy, aby nasze dzieci były wolnymi ludźmi"

  • 19:17

    Część Bachmutu nadal pozostaje pod kontrolą ukraińskich sił obronnych - powiedział w rozmowie z amerykańską telewizją CNN sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

    - Jeśli (Rosjanie – red.) uważają, że zajęli Bachmut, to mogę powiedzieć, że to nieprawda. Część Bachmutu jest wciąż pod naszą kontrolą - stwierdził Daniłow.

    Dodał, że decyzja władz w Kijowie o jak najdłuższym utrzymaniu tego miasta doprowadziła do zniszczenia ogromnej liczby wojsk okupacyjnych.

    Ukraińscy żołnierze wciąż walczą o Bachmut

  • 18:50

    W graniczącym z Polską obwodzie wołyńskim wykryto i zlikwidowano grupę przestępczą, która wysyłała do Rosji komponenty służące do produkcji okrętów podwodnych - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

    Nielegalny proceder organizował dyrektor działającego na Wołyniu przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją zaawansowanych technologicznie części do mechanizmów oporowo-zwrotnych. Takie mechanizmy są wykorzystywane przy produkcji ciężkiego sprzętu, w tym okrętów podwodnych. W swoim powiadomieniu służba nie podała nazwy firmy i jej lokalizacji.

    SBU: grupa przestępcza wysyłała do Rosji komponenty służące do produkcji okrętów podwodnych

  • 18:41

    Szkolenia ukraińskich pilotów na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16 jeszcze się nie rozpoczęły. Wysłaliśmy jedynie nasze zespoły przygotowawcze do krajów, które wyraziły gotowość przeprowadzenia takich treningów - oświadczył rzecznik sił powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat.

    - Sprawdzamy, jak ten proces będzie wyglądał (...) Nie będziemy ujawniać, ilu wojskowych weźmie udział w treningach (na F-16). Nie możemy jednak wysłać na te szkolenia licznych załóg, ponieważ ktoś musi (pozostać) i walczyć (w Ukrainie) - dodał Ihnat, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  • 18:36

    Kraje Unii Europejskiej dostarczyły Ukrainie 220 tysięcy pocisków artyleryjskich i 1300 rakietowych - poinformował Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych Josep Borrell po spotkaniu ministrów obrony Wspólnoty w Brukseli.

    Państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się w marcu dostarczyć Ukrainie milion sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm.

    Josep Borrell na spotkaniu ministrów obrony UE w Brukseli

  • 17:50

    W poniedziałek ukraińskie pododdziały rozpoznania zniszczyły co najmniej dwie rosyjskie bazy wojskowe w okupowanych miastach Wasylówka i Połohy w obwodzie zaporoskim. W obu tych miejscach rozległy się eksplozje - powiadomił lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

    - Na całej zaporoskiej linii frontu wrogowie są każdego dnia w marnym nastroju, a nasze samopoczucie tylko się poprawia. (...) Pojawiły się nagrania wideo, na których widać, jak po wybuchach (w Wasylówce i Połohach) okupanci organizowali zbiorowe miejsca pochówku - oznajmił Fedorow na antenie ukraińskiej telewizji Espreso.

  • 17:26

    Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty poinformował, że we wtorek kierunek kupiański (w obwodzie charkowskim) został ostrzelany przez Rosjan 565-krotnie.

    "Kierunek ten jest liderem pod względem ostrzałów" - przekazał Czerewaty, dodając, że ataki były dokonywane z "różnych systemów i kalibrów".

    Miasto Kupiańsk po rosyjskim ataku

    Miasto Kupiańsk po rosyjskim ostrzale

  • 15:42

    Rosyjskie społeczeństwo jest współwinne agresji sił zbrojnych swojego kraju na Ukrainę, a sprzeciw wobec tego konfliktu z jego strony jest procentowo niewielki - ocenił w rozmowie z portugalską telewizją SIC szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

    Minister oskarżył panujący w rosyjskim społeczeństwie "zbiorowy putinizm" o agresję na Ukrainę i wspieranie wojny, a także zbrodni na ukraińskich cywilach. - Rosjanie w większości popierają to, co robią na Ukrainie ich bracia, dzieci i mężowie - powiedział Kułeba.

    Odnotowując pojawiające się w Rosji grupy przeciwników wojny, zaznaczył, że są one mało liczebne i stanowią niewielki odsetek wielomilionowego społeczeństwa tego kraju. - Łatwo winić za wszystko Putina, ale czy to nie sami Rosjanie utrzymują go od dekad przy władzy? (…) Rosjanie dzielą z nim odpowiedzialność za działania swojego przywódcy - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji.

  • 14:35

    Szkolenie ukraińskich pilotów w pilotowaniu amerykańskich myśliwców F-16 nie czyni NATO stroną konfliktu - powiedział w Brukseli szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

    - Ukraina ma prawo do samoobrony. Pomagamy Ukrainie w przestrzeganiu tego prawa – powiedział dziennikarzom Stoltenberg.

    Podczas szczytu G7 w Hiroszimie Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Projekt poparły m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.

  • 13:58

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozpoczął podróż po Afryce. Jej celem jest osłabienie skutków rosyjskiej propagandy na kontynencie i zyskanie wsparcia Afryki dla planu pokojowego Kijowa - poinformowała agencja Reutera.

    Zdaniem jej rozmówców, Ukraina zdała sobie sprawę, że latami zaniedbywała relacje z państwami Afryki, które mają tendencję do wspierania raczej Rosji niż jej oponentów. Eksperci sądzą, że dodatkowym impulsem uruchamiającym dyplomatyczną aktywność Kijowa było ogłaszanie przez kolejne kraje ich własnych "planów pokojowych". O swoich inicjatywach mówiły między innymi Republika Południowej Afryki, Egipt, Zambia i Senegal.

    Sam Kułeba we wpisie na instagramie podkreślił, że w "negocjacjach z afrykańskimi przywódcami politycznymi i biznesmenami będzie dążył m.in. do zapewnienia nieprzerwanego eksportu ukraińskiego zboża". Pierwszym krajem, który odwiedził minister było Maroko.

    Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba składa wizytę w Maroku

  • 13:38

    W związku z sytuacją w obwodzie biełgorodzkim Rosja chce przerzucić tam dodatkowe wojska, w tym jednostki bojowe walczące w Ukrainie - podała agencja RBK-Ukraina, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym. Decyzję w tej sprawie ma podjąć dowództwo Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

    W poniedziałek dwie formacje, Rosyjski Korpus Ochotniczy i legion Wolność Rosji oświadczyły, że przekroczyły granicę i "wyzwalają" spod panowania władz rosyjskich miejscowości przygraniczne w obwodzie biełgorodzkim. Ukraińcy twierdzą, że nie mają z tymi działaniami nic wspólnego.

    Rajd walczących po stronie ukraińskiej rosyjskiego korpusu ochotniczego oraz legionu "Wolność Rosji"

  • 11:51

    Spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z oddziałami piechoty morskiej na froncie odbyło się w strefie Wuhłedar-Marjinka w obwodzie donieckim - podała we wtorek kancelaria szefa państwa. Zełenski informował wcześniej o wizycie nie ujawniając jej miejsca.

    W oficjalnym komunikacie biuro (kancelaria) Zełenskiego podało, iż "wracając z wizyty za granicą prezydent (...) odwiedził pozycje sił zbrojnych Ukrainy na froncie w strefie obrony Wuhłedar-Marjinka w obwodzie donieckim".

    Prezydent Ukrainy zapowiedział utworzenie nowych brygad piechoty morskiej, które zostaną wyposażone w nowoczesne uzbrojenie i sprzęt. W trakcie trwającej wojny ukraińska piechota morska "wykonuje najtrudniejsze zadania w najtrudniejszych warunkach" - powiedział Zełenski. Podkreślił, że kraj potrzebuje takiej siły, dlatego "od dziś znacznie zwiększy potencjał" tej formacji i zacznie tworzenie korpusu piechoty morskiej.

  • 11:11

    Walki w Bachmucie osłabły - oznajmiła we wtorek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    "W mieście walki osłabły. Wróg kontynuuje operacje w dzielnicach, które kontroluje. Nasze wojska kontrolują południowo-zachodnią okolicę miasta" - napisała Malar na serwisie Telegram. Dodała następnie, że "na przedmieściach trwają walki, a wróg próbuje zająć dogodne pozycje, co mu się nie udaje". "Na pewnych odcinkach wróg jest w obronie. Ponosi znaczne straty" - relacjonowała wiceminister. "Na flankach na północy i południe od Bachmutu mamy nieznaczne postępy" - dodała.

    Bachmut jest oblegany od lata 2022

  • 10:08

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek w mediach społecznościowych, że odwiedził ukraińskich żołnierzy na froncie z okazji Dnia Ukraińskiej Marynarki Wojennej.

    "Nasi obrońcy. Linia frontu. Dziś jestem tutaj, by pogratulować naszym wojownikom" - napisał Zełenski na Facebooku. Opublikował także zdjęcia z żołnierzami.

  • 9:20

    Ze wsi leżących przy granicy z Ukrainą w obwodzie biełgorodzkim w Rosji wyjechała większość mieszkańców - podał we wtorek portal Ukraińska Prawda, powołując się na oświadczenia władz obwodu biełgorodzkiego.

    Portal relacjonuje, że szef administracji obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow powiedział, iż władze obchodzą domy w miejscowości Grajworon oraz wsiach przy granicy i wywożą tych mieszkańców, którzy nie mogą wyjechać własnym autem.

    Wcześniej pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o strzałach w leżącej na granicy wsi Kozinka, a także we wsi Głotowo, znajdującej się między Kozinką i Grajworonem.

    Biełgorod, ewakuacja mieszkańców

  • 9:19

    Zajścia w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim wzbudziły panikę i podziały w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, co jest oznaką szoku i zaskoczenia. Dominuje zaniepokojenie i gniew – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

    "Rosyjska przestrzeń informacyjna zareagowała (...) paniką, podziałami i brakiem spójności, jakie zwykle okazuje, gdy doświadcza poważnych szoków informacyjnych. Niektórzy blogerzy wojenni skupili się na fakcie, że Rosyjski Korpus Ochotniczy i legion Wolność Rosji składają się głównie z Rosjan, których określiły jako zdrajców" - relacjonuje ośrodek. Inni blogerzy zaś - dodaje ISW - spekulowali, że celem ataku jest "zasianie paniki w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej przed potencjalną kontrofensywą ukraińską".

    Analitycy zauważają też, że dla właściciela rosyjskiej Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna atak stał się okazją do kolejnej krytyki władz, w tym ministerstwa obrony Rosji. "Większość blogerów wojennych zareagowała różnego rodzaju zaniepokojeniem, lękiem i gniewem, ale przestrzeń informacyjna nie zjednoczyła się wokół jednej spójnej reakcji, co jest przede wszystkim wskazówką, iż atak zaskoczył rosyjskich komentatorów" - podsumowuje ISW.

  • 8:11

    Rosyjski kanał Astra na serwisie Telegram poinformował we wtorek, że w lokalnych mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o strzałach we wsi Głotowo i Kozinka w rejonie grajworońskim. Inne źródła nie podają tych informacji.

    W obwodzie biełgorodzkim władze ogłosiły reżim operacji antyterrorystycznej, co oznacza m.in. zakaz rozpowszechniania wszelkich informacji prócz tych, które pochodzą ze źródeł oficjalnych.

  • 8:10

    W rejonie Grajworonu w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, gdzie według doniesień z poniedziałku wkroczył oddział dywersyjny złożony z obywateli rosyjskich, trwa operacja służb siłowych - podała we wtorek rosyjska redakcja BBC, powołując się na oświadczenia władz.

    Jak informuje BBC, szef władz obwodowych Wiaczesław Gładkow zaapelował do mieszkańców rejonu (powiatu) grajworońskiego, by nie wracali jeszcze do domów. Gubernator oświadczył też, że podczas ewakuacji zmarła starsza kobieta.

    BBC zastrzega, że w warunkach wojny nie może potwierdzić doniesień podawanych przez strony konfliktu.

  • 6:53

    Tajne akcje w Rosji, dokonywane z maksymalnym rozgłosem przez Rosjan, walczących po stronie Ukrainy, muszą wprawiać władze w Moskwie w osłupienie i z pewnością będą kontynuowane – ocenił w rozmowie z PAP ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express Iwan Kyryczewski.

    Skomentował w ten sposób rajd walczących po stronie ukraińskiej rosyjskiego korpusu ochotniczego oraz legionu "Wolność Rosji", które ogłosiły w poniedziałek, że znajdują się w Rosji i wyzwalają rosyjskie miejscowości przy granicy z Ukrainą w obwodzie biełgorodzkim.

    "Korpus Ochotniczy Rosji" ogłosił, że wkroczył na terytorium obwodu biełgorodzkiego

    "Na razie brakuje szczegółowych informacji na ten temat, ale wiadomo już, że jest to legalna akcja, która odbyła się za wiedzą ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR na terytorium Federacji Rosyjskiej. Jest to tajna akcja z maksymalnym rozgłosem publicznym" – powiedział Kyryczewski. "Wiemy jedynie, że do Rosji wtargnęły formacje o nieznanej liczebności i sformowane z obywateli Federacji Rosyjskiej, co musi wprawiać w osłupienie reżim kremlowski" – podkreślił.

    Zdaniem analityka jeśli rosyjskie wojska mogą ostrzeliwać z obwodu biełgorodzkiego m.in. Charków, to strona ukraińska ma niepodważalne prawo do odpowiedzi. "Jeżeli raszyści (Rosjanie – red.) ostrzeliwują z terytorium obwodu biełgorodzkiego swoimi rakietami S-300 Charków, to my też mamy prawo do obrony. To, że obywatele Rosji pod flagą ukraińską zadają straty rosyjskim okupantom, jest dobrą sytuacją" – wyjaśnił.

  • 6:41

    Gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji poinformował, że operacja antyterrorystyczna w regionie trwa nadal. Dodał, że powrót mieszkańców do domów w regionie miasta Grajworon nie jest jeszcze możliwy.

    W poniedziałek walczący po stronie Ukrainy "Korpus Ochotniczy Rosji" ogłosił, że wkroczył na terytorium obwodu biełgorodzkiego. Później pojawiły się informacja o wyzwoleniu wsi Kozinka i wejściu do miasta Grajworon jednostek Korpusu. Opublikowane zostały też nagranie wideo z pożaru na przejściu granicznym, władze rosyjskie wprowadziły w regionie reżim operacji antyterrorystycznej, informuje Unian.

    Ukraińska agencja donosi, że w nocy z poniedziałku na wtorek w Biełgorodzie doszło do ataku na budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Fotografie i wideo dymu unoszącego się nad miastem zostały opublikowane przez rosyjską stronę internetową SOTA w Telegramie.

  • 4:47

    Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał, że "oddziały Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego (RDK) i Legionu Wolności Rosji (LSR) przeprowadziły atak na obwód biełgorodzki w Rosji". Amerykański think tank, powołując się na źródła rosyjskie, poinformował, że oddziały RDK i LSR składające się z kilku pojazdów opancerzonych przekroczyły granicę i zajęły Kozinkę, osadę w obwodzie biełgorodzkim położonej 600 metrów od granicy z obwodem sumskim.

    Źródła rosyjskie twierdziły, że ugrupowanie zajęło następnie osady Głotowo i Górę Podol – położone odpowiednio 3 i 5 kilometrów od granicy. "Chociaż niektórzy rosyjscy blogerzy prowojenni kwestionowali informacje o zajęciu Głotowa i Góry Podol, ale potwierdzali, że siły RDK dotarły do Domu Kultury w Głotowie" – przekazał Instytut. ISW zastrzegł, że nie zaobserwował jeszcze geolokalizacyjnego potwierdzenia, że RDK lub LSR dotarły do Głotowa lub Góry Podol.

  • 4:46

    Polska jako pierwsza odpowiedziała na międzynarodowy apel Ukrainy o pilną dostawę karetek na linię frontu wojny z Rosją i w ciągu doby dostarczyła do Kijowa 26 takich pojazdów – oświadczył wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Poliszczuk.

    Uroczyste przekazanie karetek odbyło się w poniedziałek wieczorem. W drodze na Ukrainę są kolejne samochody. Polska zapowiedziała ogółem przekazanie 45 wozów ratunkowych.

  • 4:32

    W Biełgorodzie doszło do ataku na budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - poinformowała ukraińska agencja Unian na podstawie doniesień Biełgorod Telegram i SOTA.

    W poniedziałek walczący po stronie Ukrainy "Korpus Ochotniczy Rosji" ogłosił, że wkroczył na terytorium obwodu biełgorodzkiego. Później pojawiły się informacja o wyzwoleniu wsi Kozinka i wejściu do miasta Grajworon jednostek Korpusu. Opublikowane zostały też nagranie wideo z pożaru na przejściu granicznym, władze rosyjskie wprowadziły w regionie reżim operacji antyterrorystycznej - informuje Unian.

  • 4:19

    Ochotniczy batalion ratownictwa medycznego ewakuuje rannych żołnierzy

    Ochotniczy batalion ratownictwa medycznego ewakuuje rannych żołnierzy

    Ochotniczy batalion ratownictwa medycznego ewakuuje rannych żołnierzy

  • 3:41

    - Prezydent Biden wyraźnie podkreślił, że zaczniemy szkolić ukraińskie wojsko do pilotowania F-16. I będziemy współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie samoloty F-16 – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

    Zaznaczył, że nie wie jeszcze, kiedy i jak to się stanie ani z jakich krajów będą dostarczone samoloty. - Ale to jest dla nas priorytetem i zaczniemy go wdrażać w najbliższych miesiącach - podkreślił przedstawiciel Departamentu Stanu.

  • 3:09

    W ostatnich dniach na przejściach granicznych coraz więcej Finów i innych obywateli UE, udających się do Rosji np. po tanie paliwo musiało zawrócić. Tych, którzy przejechali przez granicę, FSB - po wejściu Finów do NATO - wypytywała m.in. o stopień wojskowy – podają fińskie media.

  • 2:47

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 2:12

    "Zostaliśmy poinformowani, że Grupa Wagnera stara się przewieźć przez Mali sprzęt na potrzeby wojny Rosji i jest gotowa, by używać fałszywych dokumentów dla tych transakcji" - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Dodał, że USA posiadają informację, że firma wojskowa kierowana przez oligarchę Jewgienija Prigożyna chce kupić broń z krajów trzecich, kierując ją przez Mali, tak by ukryć te objęte sankcjami transakcje. Dodał jednak, że dotąd nie ma informacji, by udało im się sfinalizować te zakupy.

    Urzędnik nie podał, skąd Rosjanie próbowali pozyskać broń, jednak zasugerował, że jest to osobny przypadek od incydentu z grudnia, kiedy według USA broń i amunicję Rosji potajemnie sprzedać miała Republika Południowej Afryki.

  • 2:04

    Społeczność międzynarodowa byłaby w błędzie, gdyby uważała, że wojna na Ukrainie całkowicie osłabiła Rosję i że nie jest ona już zdolna do nowych strategicznych "niespodzianek" - powiedziała w poniedziałek łotewska minister obrony Inara Murniece.

  • 1:56

    Rosjanie wywożą z anektowanego Krymu dokumenty i inne dowody, świadczące o ich nielegalnych działaniach - powiedziała w poniedziałek telewizji Espreso rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.

    Według niej Rosjanie próbują wywieźć przez most Kerczeński "wszystko to, co dla nich wartościowe, i to, co może być wartościowe dla międzynarodowego trybunału". Są to dokumenty, które potwierdzają ich bezprawne działania - dodała.

    Rzeczniczka przekazała też, że Rosjanie wywożą wszystko to, co może być wykorzystane przeciwko nim po ewentualnym odzyskaniu przez Kijów kontroli nad półwyspem.

    Przedstawiciele sił okupacyjnych wywożą również członków swoich rodzin, a niektórzy wojskowi piszą wnioski o urlop i chcą opuścić półwysep - powiedziała Humeniuk.

  • 1:47

    Rosjanie przypuścili atak na obwód dniepropetrowski. W miejscowości Dniepr między innymi ranny został 27-latek, uszkodzono 25 samochodów osobowych i 2 autobusy oraz zniszczone zostały budynki pogotowia ratunkowego - przekazało ukraińskie MSW.

  • 1:23

    "Śmigłowiec wroga próbował przeprowadzić atak ogniowy na wioskę Nju-Jork, lecz został zatrzymany przez strzelca przeciwlotniczego dywizjonu rakietowo-artyleryjskiego 24. Brygady celnym strzałem z pocisku Igła. Po trafieniu wrogi śmigłowiec rozbił się na terytorium kontrolowanym przez wroga w pobliżu tymczasowo okupowanej Horliwki" - poinformowała na Facebooku ukraińska 24. Samodzielna Brygada Zmechanizowana imienia króla Daniela Halickiego. Dodano, że zestrzelona maszyna to Mi-24.

    "Najeźdźcom życzymy: niech im ziemia lekką będzie" - dodano we wpisie.

    Mi-24 (w kodzie NATO Hind) to ciężki śmigłowiec bojowy opracowany w Związku Radzieckim i produkowany tam do 1989 roku. Śmigłowce tego typu ma dziś na wyposażeniu około 50 państw.

    Igła (oznaczenie NATO SA-18 Grouse) to ręczny, naprowadzany na podczerwień system pocisków ziemia-powietrze produkowany w Związku Radzieckim, a później w Rosji.

  • 0:36

    - Bardzo jasno powiedzieliśmy Ukraińcom, że nie umożliwiamy, ani nie zachęcamy do ataków poza ich granicami, ale myślę, że warto przypomnieć wszystkim, że to Rosja rozpoczęła tę wojnę, że to Rosja kontynuuje ataki na cywilów na Ukrainie. (...) Więc do Ukrainy należy decyzja, jak prowadzić swoje operacje wojskowe - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller podczas briefingu prasowego, zapytany o ataki rosyjskich formacji walczących po stronie Ukrainy w region przygraniczny w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim.

  • 0:24

    Ukraińscy piloci myśliwców wkrótce rozpoczną szkolenie na myśliwcach F-16 - zapowiedział holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra w Brukseli.

    Nie podał daty ani terminu rozpoczęcia szkolenia, ale powiedział, że wcześniejsze decyzje o wsparciu wojskowym również często były realizowane "bardzo szybko".

    Hoekstra odmówił komentarza, czy szkolenia odbędą się w Holandii. Nie powiedział również, czy będą używane holenderskie F-16 ani czy wezmą w nich udział holenderscy instruktorzy.

  • 0:04

    Ukraina. Andrzej Duda dla "WSJ": trwają rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy opartych na modelu izraelskim

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: t.me/StepanychUA

Tagi:
Raporty: