Prigożyn o rosyjskich stratach pod Bachmutem. Biały Dom: mniej więcej zbiega się z tym, co mówiliśmy
Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 455 dni. Podana przez twórcę najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna liczba 20 tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie o Bachmut, mniej więcej zbiega się z naszymi szacunkami - poinformował w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. - Z tym, że w ostatnich kilku tygodniach liczba ta wzrosła - dodał. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:18
Siły rosyjskie nadal atakują ukraińskie pozycje na południu Ukrainy. Używają do tego bomb lotniczych FAB-500 – przekazał Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank wskazał, że geolokalizowane nagrania opublikowane 24 maja pokazują rosyjski atak przy użyciu FAB-500 na Kizomys, miejscowość położoną 20 kilometrów na południowy zachód od Chersonia.
- 3:06
Instytut Studiów nad Wojną: dyskusje na temat zgłoszonych rosyjskich strat w Bachmucie nasyciły prowojenną przestrzeń informacyjną i zagłuszają wszelkie pozostałe pozytywne efekty informacyjne wynikające ze zdobycia miasta.
- 2:14
W przyszłym miesiącu 2,35 mld funtów uzyskanych ze sprzedaży przez Romana Abramowicza klubu piłkarskiego Chelsea Londyn może trafić wreszcie do ofiar wojny na Ukrainę - powiedział dziennikowi "The Times" szef fundacji, która będzie nimi zarządzać.
Mike Penrose przyznał, że proces przekazywania tych pieniędzy trwa znacznie dłużej niż się spodziewał, ale ma nadzieję, iż sprawa jest na ostatniej prostej.
- 1:35
Rada Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardu (FIS) postanowiła, że reprezentanci Rosji i Białorusi nadal nie będą mogli startować w zawodach pod jej egidą. To konsekwencja ubiegłorocznej agresji tych państw na Ukrainę.
- 1:08
Pojawienie się samolotów F-16 na Ukrainie będzie sygnałem, że rosyjski terror przegrał - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wyraził przekonanie, że ukraińscy piloci bardzo dobrze opanują obsługę tych maszyn.
Prezydent podkreślił, że Kijów "robi wszystko", by doprowadzić do jak najszybszego pojawienia się na ukraińskim niebie nowych samolotów z ukraińskimi pilotami na pokładzie.
Zełenski na froncie
- 0:32
Norwegia rozważa różne sposoby przyczynienia się do edukacji i szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców F-16 - oświadczył norweski minister obrony Bjoern Arold Gram.
Jak podkreślił w wydanym komunikacie, rząd Norwegii pozytywnie ocenił inicjatywę Stanów Zjednoczonych oraz kilku europejskich krajów, mającą na celu przygotowanie Ukraińców do obsługi samolotów F-16.
"Wspólnie z sojusznikami i partnerami zastanawiamy się, w jaki sposób możemy przyczynić się do edukacji i szkoleń" - napisał w oświadczeniu szef norweskiego resortu obrony.
- 0:12
Holandia chce zorganizować szkolenie Ukraińców w pilotowaniu amerykańskich myśliwców F-16 tak szybko jak to możliwe. Będzie ono koordynowane z Belgią, Danią i Wielką Brytanią - poinformowała holenderska minister obrony Kajsa Ollongren w piśmie do parlamentu.
Ollongren dodała, że również inne państwa mogą dołączyć do projektu szkolenia ukraińskich pilotów.
- 23:32
Ludność w obwodzie biełgorodzkim, w którym przeprowadzili operację rosyjscy ochotnicy, jest wobec nich lojalna - oświadczył Andrij Jusow z wywiadu wojskowego (HUR) Ukrainy. Weryfikowane są informacje na temat możliwego przerzucania rosyjskich sił z Ukrainy do obwodu biełgorodzkiego.
Zniszczone pojazdy wojskowe w regionie biełgorodzkim
- 23:12
Jednym z celów ukraińskich służb specjalnych jest wyeliminowanie ukrywającego się Władimira Putina. Na tej samej liście jest też właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn – przyznał w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica" wiceszef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Wadym Skibicki. Rozmowa ukazała się także na portalu niemieckiego dziennika "Die Welt".
Zdaniem Skibickiego, obecnie "Rosjanie toczą wojnę między sobą, walcząc o dojście do władzy. Ludzie tacy jak Jewgienij Prigożyn, Igor Girkin i inni, którzy krytykują rząd i armię".
- 18:53
Podana przez twórcę najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna liczba 20 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie o Bachmut, mniej więcej zbiega się z naszymi szacunkami - poinformował w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. - Z tym, że w ostatnich kilku tygodniach liczba ta wzrosła - dodał.
Odpowiedział w ten sposób na pytanie o podane przez szefa Grupy Wagnera w opublikowanym przez niego nagraniu rosyjskie straty w bitwie o Bachmut. Prigożyn stwierdził m.in., że w bitwie zginęło 20 tys. wagnerowców, z czego połowę stanowili więźniowie.
- 18:00
Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion Wolność Rosji weszły 42 km w głąb obwodu biełgorodzkiego w Federacji Rosyjskiej - poinformowała w środę agencja Ukrinform, cytując dowódcę Korpusu. Najaktywniejsza faza działań już została zakończona, ale operacja trwa - dodano.
Dowódca przekazał, że niektóre miejscowości w obwodzie biełgorodzkim rosyjskie siły ochotnicze kontrolowały przez dobę. Tyle miała trwać aktywna faza operacji, która jest kontynuowana w innym formacie.
- Po raz kolejny, kiedy przekraczamy granicę Rosji, widzimy, że wojskowo-polityczne władze nie są gotowe na coś takiego. Dużo opowiadano o wzmacnianiu linii (granicy), wydają miliardy, zęby smoka (bariery przeciwczołgowe - red.), posterunki, jakaś superinwigilacja. Kiedy przychodzi co do czego, wszystko się wali. Im silniej wkraczamy, tym więcej czasu potrzebują na podjęcie decyzji - powiedział.
Lider Korpusu podkreślił, że na razie jego formacja nie ma zasobów, pozwalających na zajęcie i pełnowymiarową kontrolę nad "pewnymi" rosyjskimi terytoriami. Jednak tym razem siły zdobyły trofea: pojazdy opancerzone i broń. Udało się im też zniszczyć sprzęt na terytorium Rosji - dodał.
- 17:57
Ambasador Ukrainy w Berlinie Ołeksij Makiejew przekazał, że Ukraina otrzyma wkrótce od Niemiec 110 czołgów Leopard 1A5.
"110 Leopardów 1A5. Wkrótce" - napisał ambasador na Twitterze, udostępniając zdjęcie jednego z nich oraz krótkie nagranie z warsztatu.
- 16:57
Dopóki trwa wojna, dopóty Ukraina nie będzie mogła przystąpić do NATO - oświadczył w środę w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Powtórzył jednocześnie, że przyszłość tego kraju jest w NATO.
- Decyzje w NATO podejmuje się na zasadzie konsensusu. Cały czas trwają konsultacje, w jaki sposób odpowiedzieć na ukraińskie aspiracje do członkostwa w NATO. (...) Wszyscy zgadzamy się, że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu. Wszyscy zgadzamy się, że drzwi NATO są otwarte - powiedział Stoltenberg na konferencji zorganizowanej przez amerykański think tank German Marshall Fund w Brukseli.
- Myślę, że wszyscy zdawali sobie sprawę, że zostanie członkiem (NATO) w trakcie wojny jest poza porządkiem dyskusji. Pytanie, co się stanie, gdy wojna się skończy - zastrzegł.
Wyraził nadzieję, że podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie zostanie zaakceptowany wieloletni program, który pomoże Ukrainie przejść "z sowieckich doktryn, wyposażenia i standardów na natowskie".
Jens Stoltenberg
- 16:52
Zdaniem analityków "bitwa o Bachmut ujawniła kilka kluczowych błędów w rosyjskim planowaniu i przeprowadzaniu manewrów operacyjnych". "Rosyjskie dowództwo wojskowe kontynuowało nieustępliwy atak na Bachmut już po tym, gdy miasto utraciło swoja początkowe znacznie operacyjne" - pisze ISW.
Eksperci ośrodka zaznaczyli, że "Kreml najwyraźniej gonił za każdym potencjalnym zwycięstwem, by uzyskać efekty informacyjne i pozwolił Prigożynowi na wykorzystanie dużej ilości rosyjskiej amunicji i tysięcy zrekrutowanych więźniów, a później także więcej oddziałów zawodowych, aby prowadzić bitwę pozbawioną znaczenia operacyjnego".
Przy tej okazji ISW oceniło także, że sam założyciel Grupy Wagnera kontynuował operację, by "uzyskać pożądaną pozycję polityczną w Rosji".
"Moskwa uparcie trzymała się celu, jakim było zajęcia Bachmutu, bez względu na kontekst operacyjny i ostatecznie zajęła zniszczone miasto za potworną cenę w sile ludzkiej oraz sprzęcie, tylko po to, by oddać Ukraińcom inicjatywę w rejonie Bachmutu" - dodali analitycy.
- 15:58
"Trwające rok wysiłki Rosjan w celu zdobycia Bachmutu rozpoczęły się jako część teoretycznie rozsądnego, ale zbyt ambitnego wysiłku operacyjnego, ale zakończyły się jako czysto symboliczny gest, który kosztował dziesiątki tysięcy rosyjskich ofiar" - ocenił Instytut Badań nad Wojną.
Opublikował także materiał wideo przedstawiający rosyjskie postępy na kierunku Bachmutu od kwietnia 2022 roku.
- 15:40
Wsparcie militarne Ukrainy, jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do UE oraz odbudowa Ukrainy były głównymi tematami rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.
Ukraiński polityk rozpoczął w środę dwudniową wizytę w Polsce, spotkał się m.in. z marszałkami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz premierem Morawieckim.
"Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem w KPRM. Poruszane kwestie to m.in.: wsparcie militarne Ukrainy - wartość naszych dostaw broni, amunicji i sprzętu wojskowego przekroczyła już 3 mld euro; jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do UE; odbudowa Ukrainy" - przekazano na Twitterze kancelarii premiera.
W czwartek zaplanowane jest wystąpienie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy w polskim parlamencie.
- 15:26
Rosyjscy okupanci w zajętym obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy powiesili mężczyznę z powodu jego proukraińskich poglądów - poinformował Artem Łysohor, szef władz tego regionu lojalnych wobec Kijowa.
"Rosyjscy nieludzie ciągle naciskali na niego i zabierali na przesłuchania. Chcieli go złamać" - napisał gubernator w komunikatorze Telegram. Mieszkaniec obwodu nie zmieniał jednak poglądów i czekał na wyzwolenie ziem przez ukraińskich obrońców - dodał Łysohor.
Siły okupacyjne zamordowały mężczyznę w rejonie (powiecie) swatowskim, skąd pochodził. "Zapewniam, że każdy kat i kolaborant będzie ukarany!" - zapowiedział gubernator Łysohor.
- 15:10
Ukraiński resort obrony opublikował zdjęcie mające pochodzić z ostrzelanej wczoraj przez Rosjan Awdijiwki.
"Wczoraj rosyjscy terroryści całkowicie zniszczyli 9-piętrowy i częściowo uszkodzili 5-piętrowy budynek mieszkalny w Awdijiwce w obwodzie donieckim. Z ruin zawalonej konstrukcji wydobyto ciała dwóch martwych osób. Jedna kobieta jest w stanie krytycznym" - napisano.
- 14:31
Zgromadzenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przyjęło rezolucję potępiającą rosyjską agresję na Ukrainę, w tym ataki na placówki służby zdrowia - podaje Reuters.
Wniosek przeszedł 80 głosami za, przy 9 przeciwko i 52 wstrzymujących się. Skierowany przez Zachód, przedstawiony na dorocznym spotkaniu agencji ONZ, wzywał również do oceny wpływu rosyjskiej agresji na sektor zdrowia.
- 14:18
Rosyjskie władze okupacyjne na Krymie "znacjonalizowały" mieszkanie należące do żony prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej i sklepy byłego premiera Arsenija Jaceniuka - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na mianowanego przez Rosjan gubernatora okupowanego półwyspu.
Oprócz znajdującego się w Jałcie mieszkania pierwszej damy Ukrainy okupanci przywłaszczyli sobie 57 innych nieruchomości, które według rosyjskich mediów należą do "ukraińskich oligarchów". Są wśród nich między innymi powierzchnie handlowe w galerii Sky Plaza w Jałcie należące do byłego premiera Arsenija Jaceniuka i winiarnia należąca do biznesmena Wadyma Jermołajewa.
Oprócz tego zajęto budynek w Symferopolu, w którym mieścił się Medżlis, czyli parlament Tatarów krymskich. "Znacjonalizowane" budynki objęte zostały "tymczasowym zarządem" - poinformowano w komunikacie.
- 14:07
Dwudniowy najazd przeprowadzony z terytorium Ukrainy na rosyjski obwód biełgorodzki może zmusić Kreml do przegrupowania swoich oddziałów wzdłuż linii frontu w czasie, gdy Kijów szykuje się do kontrofensywy - oceniają analitycy cytowani przez agencję Reutera.
Chociaż władze w Kijowie temu zaprzeczają, przeprowadzony w poniedziałek i wtorek przez oddziały przedstawiające się jako rosyjskie siły opozycyjne najazd był niemal na pewno koordynowany z ukraińskim wojskiem, które przygotowuje się do odbicia zajętych terenów - zaznaczają eksperci, z którymi rozmawiał Reuters.
Ukraińcy próbują skierować uwagę Rosjan na różne kierunki, by utworzyć luki w liniach obrony i zmusić ich do wysłania posiłków - mówi Neil Melvin, analityk brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI).
Rosjanie będą musieli zareagować na te ataki i rozmieścić wiele oddziałów wzdłuż całej granicy, nawet jeżeli nie będzie to kierunek ukraińskiego natarcia - dodaje ekspert.
Jak zaznacza Mark Galeotti, ekspert zajmujący się rosyjskim wojskiem, dwie rosyjskie opozycyjne formacje składają się z przeciwników Kremla o różnych przekonaniach politycznych, od liberałów po anarchistów i neonazistów. "Mają nadzieję, że chociaż w małym stopniu przyczynią się do upadku reżimu Putina, ale musimy pamiętać, że to nie są niezależne siły (...) są kontrolowani przez ukraiński wywiad wojskowy" - podkreśla.
Galeotti dodaje, że cały incydent wyglądał na zaplanowaną ukraińską operację, której celem było rozproszenie rosyjskich wojsk oraz wzbudzenie na Kremlu strachu o to, że mogą przeciwko niemu powstać właśni obywatele.
Ta operacja służyła również podniesieniu morale Ukraińców - zaznacza Melvin.
- 13:21
Ukraiński sztab przedstawił informacje dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 204 tysiące żołnierzy (+400 ostatniej doby), 3792 czołgi (+3), 3339 systemów artyleryjskich (+21) oraz 309 samolotów.
- 12:51
Rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs został zaatakowany na Morzu Czarnym przez "morskie drony" - przekazał ukraiński portal wojskowy Defense Express. Do ataku miało dojść w środę nad ranem 74 km na północ od cieśniny Bosfor i 400 km od terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę.
O ataku poinformowali sami rosyjscy żołnierze, ale informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez władze tego kraju - zaznacza portal. Według wstępnych doniesień przeprowadzony przez trzy drony atak został odparty, a okrętu nie uszkodzono - dodaje ukraiński serwis.
Iwan Churs to jeden z dwóch rosyjskich okrętów zwiadowczych typu 18280 i jedyna jednostka tego rodzaju we Flocie Czarnomorskiej. Został zwodowany w 2017 r. i wprowadzony do służby w 2018 r. Okręt jest wyposażony w sprzęt służący do wywiadu radioelektronicznego oraz środki łączności i według opisów jest przeznaczony do monitorowania systemów obrony powietrznej.Rosyjski okręt wywiadowczy Iwan Churs
- 11:37
Amerykanie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach Abrams "mniej więcej w ciągu tygodnia" - poinformował we wtorek wieczorem Głos Ameryki, powołując się na sekretarza prasowego Pentagonu, generała Pata Rydera.
Około 250 Ukraińców przybędzie do Niemiec w tym tygodniu na szkolenie. Będą trenować na 31 czołgach Abrams, które dostarczono do Niemiec na początku maja. Amerykańscy oficjele powiedzieli, że inny zestaw 31 czołgów Abrams jest remontowany w Stanach Zjednoczonych i zostanie dostarczony na Ukrainę jesienią - napisał Głos Ameryki.
Szkolenie ma potrwać około 10 tygodni i objąć nie tylko obsługę czołgów podczas działań zbrojnych, lecz również ich konserwację. Amerykańskie pojazdy są o wiele bardziej zaawansowane technicznie niż będące od początku na wyposażeniu armii ukraińskiej czołgi odziedziczone po armii radzieckiej.Czołg Abrams
- 11:06
Władimir Putin nie może wygrać wojny, którą wszczął przeciwko Ukrainie. Zachodnie wsparcie dla jej sił zbrojnych pozostanie niezmienne – oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, który spotkał się we wtorek w Kijowie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.
- Prezydent Putin powinien zrozumieć, że nie może wygrać nielegalnej wojny, którą wszczął, bez względu na to, ilu rosyjskich żołnierzy posłał na śmierć dla realizacji swoich imperialnych ambicji. Nie odniesie sukcesu, a wspólnota międzynarodowa stanie się tylko silniejsza w oporze wobec tej agresji – powiedział Wallace, cytowany w środę w komunikacie Ministerstwa Obrony Ukrainy.Brytyjski minister podkreślił, że Ukraina ma niezaprzeczalne prawo do obrony.
"Rosja zaczyna mieć świadomość, że sojusznicy Ukrainy będą razem z nią w jej prawie do samoobrony i będą pomagać Ukrainie wszystkimi możliwymi rodzajami uzbrojenia, rakietami przeciwczołgowymi i czołgami, (pociskami manewrującymi) Storm Shadow i już teraz (samolotami) F-16"
Wskazał, że przekazane przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow są pierwszą bronią tego typu, którą Ukraina otrzymała od zachodnich partnerów. -Przekazaliśmy ten rodzaj broni w związku ze stosowaniem przez Rosję uzbrojenia dalekiego zasięgu, które wykorzystuje ona, by uderzać w ludność cywilną i cywilną infrastrukturę krytyczną – powiedział Wallace.
- 10:59
W ciągu ostatniej doby ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52, a także cztery drony uderzeniowe Shahed oraz jeden dron rozpoznawczy typu "Zela" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w środę rano. W Bachmucie i Marjince trwają ciężkie walki - dodano.
Wróg nadal koncentruje swoje ataki na odcinkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marijnskim, na których doszło do 26 starć - wyliczono w porannym komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 15 nalotów na miejsca koncentracji wrogich oddziałów i sprzętu, a także trzy ataki na rosyjskie systemy przeciwlotnicze - uzupełniono w wiadomości. Jak dodano, ukraińska artyleria ostrzelała trzy wrogie punkty kontrolne, magazyn amunicji, cztery punkty koncentracji sprzętu, dwa stanowiska artyleryjskie i trzy inne istotne cele. Rosjanie przeprowadzili 41 naloty lotnicze i 53 ostrzały przy użyciu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
- 9:57
Rosyjskie wojsko zmaga się z egzekwowaniem dyscypliny w swoich szeregach od początku operacji na Ukrainie, ale problemy te zapewne się pogorszyły po przymusowej mobilizacji rezerwistów w październiku 2022 roku - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, wiarygodne badania przeprowadzone przez niezależnych rosyjskich dziennikarzy sugerują, że w okresie od stycznia do maja 2023 roku rosyjskie sądy wojskowe rozpatrzyły 1053 przypadki samodzielnego oddalenia się żołnierzy od jednostki - więcej niż w całym 2022 roku. Dane sądowe sugerują, że większość osób uznanych za winnych jest obecnie karana wyrokami w zawieszeniu, co oznacza, że mogą zostać z powrotem skierowani do "specjalnej operacji wojskowej".
"Wysiłki Rosji mające na celu poprawę dyscypliny koncentrują się na wytykaniu niesubordynowanych oraz promowaniu patriotycznego zapału, zamiast zajmowania się podstawowymi przyczynami rozczarowania żołnierzy" - wskazano.
Rosyjscy rekruci zmierzają na front w Ukrainie
- 9:26
Dwie osoby zginęły, a trzy są ranne w wyniku ostrzałów Chersonia i obwodu chersońskiego – powiadomiły w środę lokalne władze. O rannych poinformowały także władze obwodów donieckiego, charkowskiego i mikołajowskiego.
W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy w ciągu minionej doby zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne – powiadomił szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Rosjanie, którzy zajmują w obwodzie chersońskim lewy brzeg Dniepru, kontynuują ostrzały regionu m.in. z wyrzutni Grad, czołgów i dronów, atakując m.in. cele cywilne – dzielnice mieszkalne, infrastrukturę.
W obwodzie donieckim w wyniku ostrzałów wrogiej armii ucierpiało co najmniej jedenaście osób – podał szef administracji obwodu Pawło Kyryłenko, podsumowując minioną dobę.O rannych cywilach i ostrzałach celów cywilnych raportują także władze obwodów charkowskiego i mikołajowskiego. - 7:48
Ukraiński sztab generalny powiadomił o zmniejszeniu intensywności walk na kierunku bachmuckim i nie odnotował walk w samym Bachmucie we wtorkowym meldunku frontowym, co może oznaczać, że siły Wagnera przesunęły się do przodu na tym terenie – ocenia ISW w najnowszym raporcie.
"We wtorek wieczorem sztab nie powiadomił o walkach w Bachmucie po raz pierwszy od grudnia 2022 roku co może świadczyć o dalszych postępach sił Wagnera w mieście” – pisze Instytut Badań nad Wojną.
Sztab informował o trwających próbach rosyjskich ataków w kierunku Chromowego na zachód od Bachmutu. Z kolei wiceminister obrony Hanna Malar oświadczyła, że intensywność walk w Bachmucie i wokół niego zmniejszyła się, a siły ukraińskie utrzymują pozycje na umocnionym terenie w zachodniej części miasta. Z drugiej strony rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzili, że na tym terenie są już bojownicy Wagnera.
Strona ukraińska raportowała też o udanych ograniczonych kontratakach wokół miasta. - 7:14
Radość Rosjan, którzy ogłosili zajęcie Bachmutu, jest przedwczesna. Wojska ukraińskie wciąż kontrolują część miasta i starają się otoczyć siły przeciwnika, by ostatecznie go tam wykończyć – powiedział PAP Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express.
- Rosjanie pospieszyli się z oświadczeniami, że zajęli Bachmut. Według naszego dowództwa nasze wojska nadal znajdują się w granicach administracyjnych miasta i utrzymują nieznaczną część terytorium, w przybliżeniu około 5 procent – wyjaśnił.
Jak dodał, wojska ukraińskie kontrolują pewne obiekty infrastruktury i osiedle domów jednorodzinnych w Bachmucie. Według wiceminister obrony Ukrainy Hanny Malar jest to południowo-zachodnia część miasta.Ukraińscy żołnierze w pobliżu Bachmutu
- 6:31
Rosyjski premier Michaił Miszustin składa w środę wizytę w Pekinie. To najwyższy rosyjski urzędnik wysłany do Chin od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zaznacza Reuters. Miszustin mma spotkać się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem oraz chińskim premierem Li Qiangiem.
"W wyniku rozmów planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych" - poinormowała rosyjska agencja informacyjna Interfa, nie podając jednak więcej szczegółów.
Premier Rosji Michaił Miszustin z wizytą w Rosji
- 6:19
Najnowszy rosyjski okręt podwodny z napędem atomowym, Generalissimus Suworow, zostanie w sierpniu przeniesiony na stałe do bazy marynarki wojennej Rosji na Kamczatce - poinformowała w środę rosyjska agencja informacyjna TASS, powołując się na źródło zbliżone do resortu obrony.
"Okręt podwodny Generalissimus Suworow dokona w sierpniu międzymorskiego przejścia z Floty Północnej (w Arktyce) do Floty Pacyfiku" - donosi TASS.
Agencja Reutera zwraca uwagę, że Rosja zwiększa swoją obecności na Pacyfiku.
Strategiczny rosyjski okręt podwodny Generalissimus Suworow wszedł do służby pod koniec 2022 roku. Może przenosić do 16 rosyjskich pocisków balistycznych Buława z końcówkami nuklearnymi, z których każdy może przenosić więcej niż jedną głowicę nuklearną.
- 4:45
Moskwa poinformowała, że po dwóch dniach walk rozgromiła i zabiła dziesiątki "ukraińskich nacjonalistów", którzy przedostali się do Rosji z Ukrainy – przekazała agencja Reutera. Wskazano, że gubernator rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego powiedział, że środki antyterrorystyczne, które wprowadził po poniedziałkowym ataku, zostały zniesione.
Rosja twierdzi, że odparła atak z Ukrainy
- 4:41
Międzynarodowy rejestr szkód spowodowanych agresją Rosji na Ukrainie zacznie działać w sierpniu - poinformowała wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Iryna Mudra.
- Przeszliśmy już od deklaracji politycznych do prawnie wiążących dokumentów. W rzeczywistości umowa podpisana w Reykjaviku jest dokumentem nakładającym pewne obowiązki na kraje sygnatariuszy – powiedział Mudra w ukraińskiej telewizji
- 4:33
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Kyryło Budanow powiedział japońskiemu nadawcy NHK, że Ukraina ma już minimalną ilość broni, niezbędną do rozpoczęcia kontrofensywy.
- Wielu cywilów wciąż znajduje się pod rosyjską okupacją i nie możemy tracić więcej czasu. Mamy już minimum broni i innego sprzętu. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że wkrótce się zacznie - powiedział Budanow.
Zaznaczył, że Ukraina użyje wszelkich dostępnych sił i środków, aby wypędzić Rosję z terytoriów ukraińskich. Powiedział, że do pomyślnej operacji potrzebne będą "znaczne dostawy broni i amunicji", a także myśliwców.
- 4:26
Parlament Słowenii przyjął we wtorek deklarację, uznającą Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze, za ludobójstwo narodu ukraińskiego - poinformowała słoweńska prasa.
W deklaracji parlamentarzyści potępiają "akty ludobójstwa, które spowodowały śmierć milionów Ukraińców i wyrządziły wielkie szkody podstawom ukraińskiego społeczeństwa", a także potępiają i odrzucają "próby fałszowania faktów historycznych" związanych z Hołodomorem.
- 3:23
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 3:02
Tylko zakończenie rosyjskiej agresji przywróci równowagę na światowych rynkach żywności - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa nt. bezpieczeństwa żywnościowego. Mówił też o polskich wysiłkach w celu pomocy cywilom poszkodowanym przez wojnę.
- 1:54
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że najważniejsze zadanie organów państwa i sens wszystkich kontaktów międzynarodowych polega na wzmacnianiu Ukrainy i jej obrony przed rosyjską inwazją.
Zełenski nawiązał do swojej wizyty na froncie – w rejonie Wuhłedaru i Marjinki w obwodzie donieckim, gdzie złożył życzenia żołnierzom piechoty morskiej w dniu ich święta.
Prezydent zaznaczył, że właśnie pierwsza linia frontu to właściwe miejsce do ogłoszenia powstania Korpusu Piechoty Morskiej. - Do już działających oddziałów dodane zostaną nowe brygady piechoty morskiej. Wyposażymy je w nowoczesną broń i sprzęt – mówił Zełenski.
Wizyta na froncie, jak powiedział, była "uwieńczeniem wielu spotkań i rozmów z partnerami" zagranicznymi, do których doszło w ostatnim czasie.
- Każda wizyta zagraniczna i niemal każde rozmowy sprawiają, że Ukraina staje się silniejsza – powiedział Zełenski.
- 1:42
Głównym celem operacji dywersyjnej w obwodzie biełgorodzkim jest zmuszenie rosyjskiego dowództwa do ściągnięcia tam wojsk z linii frontu w Ukrainie i w efekcie osłabienia sił agresora biorących udział w wojnie - ocenił Jan Matwiejew, niezależny ekspert związany z Fundacją Walki z Korupcją (FBK) rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
- 1:35
Prokuratura Generalna w Kijowie wszczęła postępowanie w sprawie nielegalnych deportacji ponad 19 tys. dzieci z terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję - powiadomiła agencja Reutera.
W ramach postępowania badane są przypadki bezprawnego umieszczania ukraińskich dzieci w tzw. obozach wypoczynkowych na Białorusi.
- 1:28
Jesteśmy sceptyczni co do twierdzeń, że w ataku na graniczący z Ukrainą rosyjski obwód biełgorodzki został użyty amerykański sprzęt - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. W odpowiedzi na pytanie PAP rzecznik powiedział też, że USA nie zachęcają Ukraińców do strącania rosyjskich samolotów w rosyjskiej przestrzeni powietrznej.
- 0:20
Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła poprawki, które przewidują odbieranie paszportów osobom powołanym do wojska lub do służby zastępczej – powiadomił niezależny portal Meduza.
Przyjęte poprawki przewidują m.in., że osoby, które zostaną powołane do wojska lub do służby zastępczej, będą zobowiązane do zdeponowania w ciągu pięciu dni paszportu w odpowiednim urzędzie państwowym. Odebrać dokument można będzie po zakończeniu służby.
Jak wyjaśnia Meduza, jeśli obywatel, którego prawo do wyjazdu z kraju zostało ograniczone, nie zdeponuje paszportu bez uzasadnionej przyczyny, dokument zostanie unieważniony.
- 0:09
Witalij Barabasz, mer Awdijiwki w obwodzie donieckim, poinformował o wtorkowym ataku Rosjan na miasto. "Kolejny rosyjski pocisk zniszczył budynek mieszkalny w Awdijiwce. 9 pięter - do fundamentu" - napisał Barabasz na kanale Telegram. "Ludzi nie ratują już mocne mury budynków ani schrony - w Awdijiwce nie ma schronienia przed pociskami. Trzeba się tylko ewakuować" - dodał urzędnik.
Pod gruzami zawalonego budynku zginęły dwie osoby, kolejne dwie zostały ranne.
Zniszczony wieżowiec w Awdijiwce
Awdijiwka po rosyjskim ostrzale
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu