Ukraina odpowiada na chińską "propozycję rozwiązania konfliktu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 448 dni. MSZ w Kijowie, po spotkaniu szefa dyplomacji Dmytra Kułeby ze specjalnym wysłannikiem Chin do spraw Eurazji, poinformowało, że "Ukraina nie zaakceptuje żadnych propozycji dotyczących utraty swoich terytoriów lub zamrożenia konfliktu". Li Hui, były ambasador Chin w Rosji, złożył we wtorek i środę wizytę w Ukrainie. Według ukraińskiego resortu dyplomacji rozmowy dotyczyły między innymi kwestii związanych z zakończeniem rosyjskiej agresji. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:12

    Szczątki zestrzelonych rakiet wywołały dwa pożary we wschodnich dzielnicach Kijowa – poinformowały nad ranem władze. Burmistrz stolicy Ukrainy Witalij Kliczko napisał na Telegramie, że jeden pożar wybuchł w garażu w rejonie darnickim. Poinformował, że w zdarzeniu tym nie było ofiar.

    Szef administracji wojskowej Kijowa, Serhij Popko, poinformował na Telegramie, że doszło do pożaru w budynkach mieszkalnych w jednej z dzielnic na wschodzie miasta. Nie podał informacji o ofiarach.

  • 4:15

    Rosyjscy i ukraińscy urzędnicy potwierdzili, że ukraińskie kontrataki w pobliżu Bachmutu prowadzone są w ograniczonym zakresie – przekazał Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank, powołując się na wypowiedź ukraińskiej wiceminister obrony Hanny Maljar i pułkownika Serhija Czerewatego, że siły ukraińskie posuwają się w nieokreślonych obszarach na flankach Bachmutu i zdobyły w ciągu dnia około 500 metrów terenu. Ukraińskie kontrataki potwierdza rosyjskie ministerstwo obrony.

  • 3:18

    Instytut Studiów nad Wojną: Urzędnicy amerykańscy poinformowali, że system obrony powietrznej Patriot dalej działa. Była to odpowiedź na oświadczenie rosyjskiego ministerstwa obrony, że po rosyjskich atakach rakietowych na Kijów doszło do zniszczenia tego systemu.

  • 1:38

    Portugalskie siły powietrzne wezmą udział w szkoleniu ukraińskich pilotów myśliwców - podało źródło w ministerstwie obrony w Lizbonie, cytowane przez media. Według lizbońskiej stacji CNN Portugal wojsko będzie również szkolić ukraińskich mechaników myśliwców.

  • 0:20

    Miasto Helsinki jest coraz bliżej zmiany nazwy parku im. Lenina. Komisja środowiska wydała pozytywną opinię w tej sprawie i przekazała ją zarządowi miasta. To pierwsze takie stanowisko miejskiego gremium w tej budzącej kontrowersje sprawie. Za koniecznością zmiany nazwy opowiedziała się większość członków komisji.

    Z inicjatywą wystąpił pod koniec ubiegłego roku jeden z radnych liberalno-konserwatywnej partii "Koalicja Narodowa". W uzasadnieniu wniosku wskazano, że powodem zmiany nazwy parku są m.in. "okrucieństwa Lenina oraz rosyjska wojna napastnicza naruszająca porządek międzynarodowy".

  • 22:48

    W środę późnym wieczorem w kilku obwodach na wschodzie, w centrum, a także na północy Ukrainy został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.

    "Od godziny 22:30 (godz. 21.30 w Polsce) w południowo-wschodniej części kraju i w centrum zabrzmiały alarmy. O godzinie 23:20 atak został ogłoszony także w Kijowie oraz w obwodach kijowskim i żytomierskim. Dźwięk syren oznacza zagrożenie uderzeniami rakietowymi i nalotami" - podał portal Ukraińska Prawda, precyzując, że Rosja może zaatakować z użyciem dronów Shahed.

    O godzinie 23:45 (czasu ukraińskiego) alarm odwołano w obwodach kijowskim i żytomierskim.

  • 22:33

    Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył w przemówieniu do Ukraińców, że odbył nowe narady w sprawie wzmocnienia obrony kraju. Stwierdził przy tym, że do zniszczenia wroga potrzebne jest jeszcze bardziej skonsolidowane wsparcie ze strony świata.

    - Regularne ostrzały obwodów sumskiego, czernihowskiego, dniepropietrowskiego, zaporoskiego, a także Donbasu – wszystko to po raz kolejny dowodzi, że potrzebna jest jeszcze większa konsolidacja świata, aby wywrzeć presję na Rosję - oznajmił Zełenski.

    Wołodymyr Zełenski

  • 22:16

    Holandia zaprzeczyła, jakoby zostało osiągnięte porozumienie w sprawie zakupu myśliwców F-16 dla Ukrainy.

    "Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii, Rishi Sunak i Mark Rutte, uzgodnili budowę międzynarodowej koalicji w celu zakupu samolotów bojowych F-16 dla Ukrainy" - poinformował we wtorek brytyjski rząd w komunikacie po ich spotkaniu. W środę rzecznik premiera Niderlandów temu zaprzeczył.

    Rzecznik premiera Marka Ruttego, cytowany przez dziennik "NRC", powiedział, że "nie zawarto żadnych konkretnych umów dotyczących zakupu lub dostaw F-16". Rutte miał uzgodnić z Sunakiem jedynie "utrzymywanie ścisłego kontaktu w sprawie wsparcia dla Ukrainy".

    Również minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra stwierdził, że nie ma postępów w rozmowach na temat ewentualnej dostawy myśliwców. - Jeszcze nie osiągnęliśmy porozumienia – powiedział Hoekstra cytowany przez agencję Reutera.

  • 22:08

    Hiszpańska spółka Arquimea przekaże ukraińskiej armii drony-kamikadze Q-SLAM-40 łatwe w transporcie i montażu na polu bitwy. Nowoczesne urządzenia mogą być przenoszone w plecakach żołnierzy.

    Szczegóły dotyczące hiszpańskich urządzeń przekazał ukraiński portal Militarny relacjonujący rozpoczęte w środę targi uzbrojenia w Madrycie Feindef 2023.

    Drony-kamikadze, które w całości wytwarzane są w zakładach na terytorium Hiszpanii, przeznaczone są do misji na krótkim dystansie i mogą być rozstawione do lotu przez dwie osoby w zaledwie 5 minut - napisał portal.

  • 20:50

    Ukraińscy żołnierze ostrzeliwują pozycje Rosjan w obwodzie ługańskim

  • 20:12

    Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. W ciągu obecnej doby na wskazanych obszarach frontu doszło do 25 starć bojowych - dodano w komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie.

    Miasta Bachmut i Marjinka pozostają w epicentrum działań wojennych - przekazał sztab.

    Generał Syrski odwiedził obrońców w Bachmucie

  • 19:57

    Rosyjskie siły okupacyjne ostrzelały Zełeniwkę w obwodzie chersońskim. W wyniku ostrzału zginął pięcioletni chłopiec i dwóch mężczyzn - poinformowała ukraińska prokuratura generalna. Pocisk spadł w pobliżu sklepu, gdzie przebywali cywile.

    Zmasowany atak Rosji na obwód chersoński. Ostrzelano między innymi supermarket i dworzec kolejowy

  • 18:54

    Ukraina nie zaakceptuje żadnych propozycji dotyczących utraty swoich terytoriów lub zamrożenia konfliktu - poinformowało MSZ w Kijowie po spotkaniu szefa dyplomacji Dmytra Kułeby ze specjalnym wysłannikiem Chin ds. Eurazji, który odwiedza kraje Europy, szukając możliwości zakończenia wojny.

    Li Hui, ambasador Chin w Rosji w latach 2009-2019, złożył we wtorek i środę wizytę w Ukrainie. Według ukraińskiego MSZ rozmowy dotyczyły między innymi kwestii związanych z zakończeniem rosyjskiej agresji.

    Minister Kułeba szczegółowo poinformował specjalnego przedstawiciela chińskiego rządu o zasadach przywrócenia trwałego i sprawiedliwego pokoju opartego na poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - podano w komunikacie.

    Szef ukraińskiej dyplomacji zwrócił uwagę na znaczenie udziału Chin we wdrażaniu "formuły pokojowej" opracowanej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Inicjatywy Zbożowej na Morzu Czarnym oraz bezpieczeństwa nuklearnego.

    W ubiegły piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin poinformował, że ambasador Li Hui, specjalny przedstawiciel chińskiego rządu do spraw euroazjatyckich, 15 maja rozpocznie cykl wizyt w Europie, podczas których odwiedzi Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Rosję, aby omówić polityczne rozwiązanie kryzysu ukraińskiego z każdą z tych stron.

    Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zapowiedział tę wizytę podczas pierwszej od agresji zbrojnej Rosji rozmowy telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, którą odbył 26 kwietnia.

    Chiński wysłannik Li Hui w Kijowie

  • 18:28

    Pochodzący z Rosji i zamieszkały we Lwowie obywatel Ukrainy Władysław Koziejew został skazany na dożywocie za pomoc wrogowi w ostrzeliwaniu celów na terenie miasta i obwodu lwowskiego. Czyn kolaboranta oceniono jako zdradę - poinformowały ukraińskie media.

    Koziejew utrzymywał stały kontakt ze swoimi mocodawcami w Rosji, powiadamiając ich o ruchach ukraińskich wojsk, a także lokalizacji m.in. obiektów militarnych, linii kolejowych, mostów czy magazynów paliw. Łącznie przekazał wrogowi dane na temat 25 miejsc, które stały się lub miały stać się celem ostrzałów rakietowych. Do zadań kolaboranta należało też fotografowanie skutków rosyjskich ataków.

    Władysław Koziejew został skazany na dożywocie i przepadek mienia

  • 18:04

    Ukraina z zadowoleniem przyjmuje przedłużenie umowy zbożowej, ale Rosja nie może sabotować tego porozumienia i musi przestać używać żywności "jako broni i szantażu" – oświadczył wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

    Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że umowa w sprawie eksportu zboża i innych produktów rolnych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym została przedłużona o kolejne dwa miesiące.

    Na mocy umowy, którą Rosja i Ukraina zawarły z ONZ i Turcją w lipcu 2022 roku, odblokowany został eksport produktów rolnych z Ukrainy przez porty na południu kraju, bezpiecznymi korytarzami na Morzu Czarnym.

  • 17:50

    Parlament Estonii przyjął większością 92 ze 101 głosów oświadczenie o poparciu dążenia Ukrainy do przyjęcia do NATO - poinformował dziennik "Postimees".

    Dołączenie Ukrainy do NATO jest - według oświadczenia Riigikogu - "jedyną drogą do zapewnienia opartego na zasadach ładu światowego, trwałego pokoju i bezpieczeństwa demokratycznych krajów Europy".

    Estoński parlament ocenił też, że "polityka stref wpływów w Europie nadal stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kontynentu".

    Ukraina złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w NATO 30 września ubiegłego roku. Estonia od początku wyrażała poparcie dla członkostwa Ukrainy w Sojuszu i uważa za konieczne zaplanowanie konkretnych kroków w tej sprawie podczas szczytu NATO w Wilnie 11-12 lipca 2023 roku.

  • 17:39

    Siły rosyjskie kontynuowały nieudane działania ofensywne na kierunkach kremińskim i łymańskim w obwodzie ługańskim - poinformował w najnowszym sprawozdaniu amerykański Instytut Badań nad Wojną.

  • 17:13

    Strona amerykańska wysłała inspektorów do sprawdzenia systemu obrony powietrznej Patriot, który mógł zostać uszkodzony po rosyjskim ataku rakietowym - podała telewizja CNN, powołując się na własne źródła.

    Według rozmówców amerykańskiej stacji uszkodzenia systemu Patriot pod Kijowem są "minimalne" lub "nieznaczne".

    Wcześniej CNN podała, powołując się na przedstawiciela amerykańskiej administracji, że w wyniku ostrzału Kijowa w nocy z wtorku na środę prawdopodobnie uszkodzony został system obrony powietrznej Patriot.

    Wojna w Ukrainie. Atak na Kijów. ISW: Rosjanie wystrzelili sześć pocisków hipersonicznych Kindżał

  • 17:08

    Sekretarz stanu USA Antony Blinken nie wykluczył, że Stany Zjednoczone uznają Rosję za państwo sponsorujące terroryzm za jej zbrodnie w Ukrainie - poinformowała telewizja CNN.

    We wtorek podczas przesłuchania w jednym z komitetów Senatu republikański senator Lindsey Graham rzucił Blinkenowi pytanie: "Nigdy nie zamierzacie uznać Rosji za sponsora terroryzmu, prawda?" - przekazała CNN. Szef dyplomacji amerykańskiej odpowiedział na to: "Nigdy nie mów nigdy".

    Niektórzy członkowie Kongresu i władze Ukrainy wielokrotnie domagali się, by Stany Zjednoczone uznały Rosję za sponsora terroryzmu, jednak - jak zauważyło radio Głos Ameryki - Biały Dom dotąd nie był na to gotowy w obawie, że krok taki uniemożliwiłby współpracę z Rosją w krytycznych sferach.

    Miasto Mikołajów po rosyjskim ostrzale

  • 17:00

    Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty poinformował o sukcesach w okolicach Bachmutu.

    - W ciągu tej doby nasze jednostki przeszły do 500 metrów na niektórych odcinkach bachmuckiego frontu - oznajmił i dodał, że rosyjskie siły aktywnie przygotowują się do ukraińskiej kontrofensywy i budują fortyfikacje.

    Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar przekazała, że w samym Bachmucie toczą się zacięte walki, a siły przeciwnika robią pewne postępy. Zaznaczyła, że ukraińska armia nie straciła odbitych 20 km kwadratowych terytorium na przedmieściach Bachmutu i przesuwa się naprzód na niektórych odcinkach.

  • 16:06

    Rosyjski kanał na Telegramie Astra opublikował nazwiska pilotów, którzy zginęli w katastrofie śmigłowca Mi-8 w obwodzie briańskim. Maszyna rozbiła się 13 maja w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą.

    "Zginęli członkowie załogi, 26-letni Dmitrij Osipow i 24-letni Siergiej Czigiliejczik z miasta Wiaźma w obwodzie smoleńskim" - podała Astra.

    Katastrofa śmigłowca Mi-8 w obwodzie briańskim

  • 15:57

    Rząd Węgier nie zatwierdzi kolejnej transzy z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju dla Ukrainy ani nie poprze nowych sankcji na Rosję, dopóki Kijów nie usunie węgierskiego banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny - oświadczył przebywający w Wiedniu minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

    Grupa OTP jest największym bankiem komercyjnym na Węgrzech i jednym z liderów na rynku usług finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obsługuje kilkanaście milionów klientów w 11 krajach.

    Na początku maja tego roku Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji dodała OTP do listy międzynarodowych sponsorów wojny. Decyzja była odpowiedzią na kontynuowanie działalności banku w Rosji.

  • 15:38

    W okupowanym przez rosyjskie wojsko Mariupolu pojawiły się plakaty z napisem "Ukraińskie lato" - poinformowali lojalni wobec władz w Kijowie radni tego miasta.

    "Mieszkańcy po raz kolejny przypomnieli rosyjskim okupantom, że wciąż czekają na ukraińskie siły zbrojne i powrót do Ukrainy" - przekazali radni na kanale Telegram.

    Plakaty "Ukraińskie lato" w okupowanym Mariupolu

    Plakaty z napisem "Ukraińskie lato" w okupowanym Mariupolu

    Plakaty z napisem "Ukraińskie lato" w okupowanym Mariupolu

  • 14:49

    W obliczu zapowiadanej ukraińskiej kontrofenywy, w rosyjskich szeregach panuje panika, by utrzymać pozycje na wschodzie obwodu chersońskiego - donosi Instytut Studiów nad Wojną w swoim najnowszym raporcie. ISW zamieściło także mapę ukazującą stan posiadania obu stron konfliktu w okolicach miast Chersoń i Mikołajów (stan na 16 maja).

  • 14:43

    W ciągu minionej doby ukraińskie siły przesunęły się o 500 metrów na niektórych odcinkach w okolicy Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty, cytowany przez portal NV.

    Rzecznik zapewnił, że Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą pomyślną operację obronną, zadają przeciwnikowi "maksymalne straty" i kontratakują. Według Czerewatego rosyjskie siły aktywnie przygotowują się do ukraińskiej kontrofensywy i budują fortyfikacje.

  • 14:12

    Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiadomił przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że odwiedzi Kijów i Moskwę w ramach misji pokojowej kilku państw afrykańskich - oznajmił w środę rzecznik ukraińskiego prezydenta Serhij Nykyforow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

    Południowoafrykański lider złożył Zełenskiemu tę propozycję 13 maja, gdy obaj przywódcy przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Według Nykyforowa Zełenski zgodził się na spotkanie z Ramaphosą, lecz jednocześnie podkreślił, że Kijów ma własną wizję porozumienia pokojowego i zaprasza jak najwięcej państw do wsparcia tej inicjatywy.

    Władze RPA oświadczyły, że Ramaphosa rozmawiał w sprawie misji również z Władimirem Putinem, a inicjatywa Pretorii spotkała się z pozytywną reakcją zarówno na Ukrainie, jak też w Rosji. Afrykański plan pokojowy miał też uzyskać "ostrożne wsparcie" USA i Wielkiej Brytanii.

    RPA jest ważnym partnerem Rosji na arenie międzynarodowej i wraz z nią tworzy od 2011 roku grupę BRICS: RPA, Rosja, Indie, Chiny i Brazylia.

    Władimir Putin i Cyril Ramaphosa w czasie szczytu BRICS. Zdjęcie z lipca 2018 roku

  • 13:52

    Rosyjska armia intensywnie ostrzeliwuje ukraińskie obwody przygraniczne, aby utrzymywać ukraińskich żołnierzy w napięciu i nie dopuścić do ich przemieszczenia na inne odcinki - przekazała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

    W ostatnim miesiącu rosyjskie wojska zwiększyły intensywność ostrzałów obwodów przygranicznych: charkowskiego, czernihowskiego i sumskiego - poinformowała Malar. W ostatnim tygodniu siły przeciwnika przeprowadziły 162 ostrzały tych regionów, najwięcej - 110 - obwodu sumskiego - dodała.


    "Wroga armia codziennie strzela do cywilów z różnych rodzajów uzbrojenia i niszczy obiekty cywilne: przedszkola, szpitale, szkoły. Są zabici i ranni, w tym dzieci"

  • 13:22

    Siły Zbrojne Ukrainy umacniają północną granicę państwa, w ostatnich dniach powstały kolejne pola minowe i wykopano kilka tysięcy metrów okopów - przekazał w środę dowódca Zjednoczonych Sił ukraińskiej armii generał Serhij Najew.

    Generał poinformował, że na granicy każdego dnia trwa budowa zabezpieczeń.

    "W ciągu minionych 10 dni stworzono pola min przeciwpancernych z wykorzystaniem ponad 5,5 tys. min. Wzdłuż państwowej granicy wykopano ok. 1,5 tys. metrów transzei i 3,5 tys. metrów rowów przeciwpancernych" - przekazał Najew.

  • 13:11

    Pomiędzy Ukrainą i Rosją powinna powstać strefa zdemilitaryzowana o szerokości nie mniejszej, niż 100 km. Podjęcie takiej decyzji to dla nas jeden z głównych warunków zakończenia wojny - oznajmił we wtorek wieczorem szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.

    Dystans 100 km wydaje się optymalny, bowiem z tak dużej odległości nie da się już przeprowadzać skutecznych ostrzałów przy pomocy klasycznych środków rażenia, takich jak wyrzutnie artyleryjskie. Musimy zabezpieczyć się w ten sposób, ponieważ system polityczny w Rosji nie zmieni się nawet po odejściu Putina. Na jego miejsce przyjdzie nowy tyran z nowymi ambicjami - wyjaśnił szef HUR.

    W ocenie Budanowa na obecnym etapie wojny można już z całą pewnością stwierdzić, że armia rosyjska jest wyczerpana.

    Liczebność rosyjskich sił zbrojnych wciąż jednak pozostaje duża. Rosja posiada wystarczające zasoby ludzkie, z których może korzystać jeszcze przez bardzo długi czas. Pod względem jakości jest to jednak armia zdegradowana zarówno jeśli chodzi o poziom wyszkolenia, jak też stan uzbrojenia i sprzętu wojskowego - podkreślił generał Budanow.

    Rosyjskie wojsko

  • 12:01

    Powstaje międzynarodowa koalicja, która chce dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16 - powiedział we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak. Na początku maja mówił o tym również premier Holandii Mark Rutte. Propozycja ta została wcześniej poparta przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

    Liczba samolotów F-16, które mamy nie pozwala na to, żeby dzisiaj mówić o przekazywaniu jakiejkolwiek jej części Ukrainie – powiedział w środę w Reykjaviku prezydent Andrzej Duda. Zapewnił jednocześnie o gotowości wspierania szkolenia ukraińskich pilotów.

    We wtorek dziennik "De Morgen" napisał, żę Belgia nie zamierza dostarczać F-16 Ukrainie, natomiast belgijska armia jest gotowa pomóc w wyszkoleniu ukraińskich pilotów. Informacje zostały potwierdzone przez rząd Belgii. Służby premiera zaznaczają jednocześnie, iż proces szkolenia nie odbywałby się w Belgii.

    Amerykański myśliwiec F-16

  • 11:54

    Podatność na zestrzelenie rosyjskich pocisków balistycznych AS-24 Killjoy, które Władimir Putin przedstawiał jako niepokonane, jest zapewne zaskoczeniem i zakłopotaniem dla Rosji – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. W rosyjskiej terminologii pociski te są znane jako Kindżał.

    Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w ciągu ostatniego tygodnia bitwa powietrzna nad granicą rosyjsko-ukraińską przybrała na sile. Tylko 13 maja cztery statki powietrzne rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) (dwa zaawansowane odrzutowce bojowe i dwa śmigłowce) rozbiły się w obwodzie briańskim, najwyraźniej zestrzelone.

    Dodano, że 3 maja Ukraina dokonała pierwszego w historii zestrzelenia odpalanego w powietrzu pocisku balistycznego AS-24 (w nomenklaturze NATO Killjoy), w efekcie czego Rosja nadała priorytet próbie zneutralizowania ulepszonych zdolności obrony powietrznej Ukrainy, ale w trakcie tego procesu prawdopodobnie straciła kilka kolejnych pocisków.


    "Zwiększone zagrożenie powietrzne nad rosyjskim regionem przygranicznym będzie wyjątkowo niepokojące dla WKS, ponieważ wykorzystują one on ten obszar do uruchamiania sił powietrznych wspierających wojnę. Widoczna podatność Killjoy jest prawdopodobnie zaskoczeniem i zakłopotaniem dla Rosji: prezydent Rosji Władimir Putin zachwalał system jako niepokonany"

  • 10:42

    Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat powiedział, że amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot nie można zniszczyć jednym uderzeniem, "nawet jeśli jest to pocisk typu Dagger".

    O tym, że w wyniku "precyzyjnego ataku hipersonicznego systemu rakietowego Kindżał w Kijowie" zniszczony został amerykański system przeciwlotniczy Patriot informował rosyjski resort obrony. Strona ukraińska nie potwierdziła tych informacji.

    - Nie komentujemy wypowiedzi kłamcy Konaszenkowa (rzecznika Ministerstwa Obrony Rosji - red.), który już osiem razy z rzędu zniszczył cały skład naszego lotnictwa. Gdybyśmy mieli tyle samolotów, ile oni "zniszczyli", pewnie już dawno byśmy wygrali - stwierdził Ignat, cytowany przez Ukrainską Prawdę. Dodał, by nie martwić się o los systemu Patriot.

  • 10:35

    Ukraiński sztab generalny podał w środę, że bilans rosyjskich strat osobowych w wojnie z Ukrainą przekroczył już 200 tysięcy ofiar.

  • 10:29

    W nocy dwie rakiety uderzyły też w przyfrontowe miasto Konstantynówka. Rosjanie ostrzelali też budynki, w tym szpital, w obwodzie charkowskim. Media donoszą o zabitych i rannych, ale na razie brak szczegółowych informacji na ten temat.

    Według CNN Rosja rozpoczęła ataki na Ukrainę na większą skalę, próbując zmusić Kijów do odłożenia kontrofensywy.

    Rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę. Relacja korespondenta "Faktów" TVN

  • 10:24

    Około godziny 23 we wtorek miasto Mikołajów zostało zaatakowane rosyjskimi pociskami typu Kalibr wystrzelonymi z okrętów wroga na Morzu Czarnym. Pociski uderzyły w w budynki cywilne, które następnie objęły się ogniem. Jedna kobieta została ranna.

    Mikołajów ostrzelane pociskami Kalibr wystrzelonymi z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. Relacja Pawła Szota

  • 10:18

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w środę o zablokowaniu kamer online, które automatycznie rejestrowały działanie systemów ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Kamery należą do kilku kijowskich podmiotów komercyjnych.

    "Dostęp do sfilmowanych kadrów był otwarty dla szerokiego kręgu użytkowników, którzy opublikowali na YouTube nagranie nocnego ataku na Kijów. Okupanci mogli wykorzystać otrzymane w ten sposób informacje do korygowania powtórnych ataków powietrznych na stolicę Ukrainy" - podkreśliła SBU.

    Służba przypomniała o zakazie nagrywania i publikowania materiałów wideo i zdjęć dotyczących działań ukraińskich sił obrony i skutków rosyjskich ostrzałów. Publikację takich materiałów ocenia się jako korygowanie wrogiego ognia i jest przestępstwem - wskazano.

  • 10:14

    Od dłuższego czasu nie obserwujemy żadnych rosyjskich ostrzałów przeprowadzanych z terytorium Białorusi. Jest to rezultat kompleksowych działań różnych podmiotów w naszym kraju - powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow podczas rozmowy w ramach projektu medialnego "Różni ludzie". Podkreślił, że w tym celu m.in. władze w Kijowie prowadziły "tajne rozmowy" z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką.

    Kontakty z Łukaszenką nawiązaliśmy już wcześniej, wykorzystując w tym celu wszelkie dostępne środki i możliwości. Zintensyfikowaliśmy te działania po ucieczce rosyjskich wojsk z obwodu kijowskiego wiosną ubiegłego roku. Nie chcieliśmy wówczas dopuścić do ponownego ataku z kierunku białoruskiego. Jak obecnie widzimy, nasze starania okazały się skuteczne - oznajmił wojskowy.

    Alaksandr Łukaszenka

    Generał poinformował, że łącznikiem pomiędzy władzami w Kijowie i Mińsku był deputowany do ukraińskiego parlamentu i znajomy Łukaszenki Jewhenij Szewczenko.
    - Wykorzystujemy jego kontakty już od dawna i nigdy tego nie ukrywaliśmy. Działania Szewczenki przynoszą zamierzony efekt. Ani razu nie odmówił, gdy zwracaliśmy się do niego z jakąś konkretną prośbą - zaznaczył Budanow.

    W jego ocenie Władimir Putin stracił już nadzieję na to, że uda mu się wciągnąć białoruską armię w wojnę z Ukrainą.


    "Czy nam się to podoba, czy nie, Łukaszenka nie jest idiotą. On sam jako pierwszy nie chciałby dopuścić do powtórki z 24 lutego 2022 roku"

  • 8:45

    W ostatnich tygodniach rosyjskie wojska zintensyfikowały ataki rakietowe na Ukrainę, ponieważ próbują w ten sposób wyczerpać ukraińskie zasoby obrony powietrznej, a także opóźnić zapowiadaną od miesięcy kontrofensywę Kijowa - oznajmiła w nocy z wtorku na środę stacja CNN za własnymi źródłami we władzach USA pragnącymi zachować anonimowość.

    Od niedawna siły agresora przeprowadzają więcej ataków z powietrza. Ostrzały dokonywane z różnych kierunków są wymierzone w centra dowodzenia w Kijowie oraz inne ważne lokalizacje. Paradoksalnie, te próby Kremla mogą jednak działać na korzyść Ukrainy, bowiem Rosja szybko wyczerpuje swój arsenał precyzyjnych pocisków - zauważyli informatorzy CNN.

  • 8:43

    W Bachmucie na wschodzie Ukrainy, atakowanym od sierpnia ubiegłego roku przez rosyjskie wojska, zginął emerytowany sierżant sztabowy armii USA Nicholas Maimer. Brał tam udział w misjach humanitarnych - poinformowała w nocy z wtorku na środę amerykańska stacja CNN. Maimer nie zdołał wydostać się ze zrujnowanego budynku, który zawalił się w wyniku ostrzelania przez rosyjską artylerię.

    Poległy były wojskowy pracował dla organizacji humanitarnej AFGFree. Wolontariusze przeprowadzali ewakuację cywilów, a także dostarczali ukraińskim żołnierzom m.in. żywność, lekarstwa i mundury - poinformował w rozmowie z CNN emerytowany podpułkownik Perry Blackburn, przyjaciel Maimera i założyciel AFGFree.

    Jak dodał, Maimer brał również udział w szkoleniach sił ukraińskiej Obrony Terytorialnej. Na froncie znalazł się po raz pierwszy w maju 2022 roku, czyli ponad dwa miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.

  • 8:24

    Rosyjskie siły chcą wzmocnić swoje taktyczne działania ofensywne w rejonie Bachmutu na wschodzie Ukrainy - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Wojska ukraińskie są tam skoncentrowane na lokalnych kontratakach.

    Ośrodek analityczny przypomina, że w poniedziałek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała o rozlokowywaniu przez rosyjską stronę dodatkowych wojsk powietrzno-desantowych w celu obrony Bachmutu. Najpewniej są one przerzucane z innych odcinków linii frontu.

    Możliwe, że przerzucanie rosyjskich sił z innych odcinków na kierunek bachmucki to odpowiedź na rosyjskie zaniepokojenie o stabilność linii frontu na tym obszarze - czytamy w analizie.

    Głosy zaniepokojenia słychać w ostatnim czasie na tle ukraińskich sukcesów wokół miasta. We wtorek Malar poinformowała, że ukraińskie siły w ostatnich dniach wyzwoliły z rąk wojsk rosyjskich około 20 km kwadratowych na północnych i południowych przedmieściach Bachmutu.

    Wzmocnienie rosyjskich sił w tym punkcie może świadczyć o tym, że rosyjskie wojska nadal koncentrują tam siły do ofensywy. Na szerszą skalę armia Rosji próbuje jednak zmienić priorytety operacyjne, by przygotować się do ukraińskiej kontrofensywy - wskazują eksperci.

    W ocenie ISW koncentracja rosyjskich wysiłków na Bachmucie może osłabiać szersze działania przygotowawcze do ukraińskiej kontrofensywy.

    Bachmut. Pozycje ukraińskich żołnierzy

  • 7:26

    Trwa dyslokacja jednostek rosyjskich wojsk terytorialnych, które przechodziły szkolenia na białoruskich poligonach, do stref działań bojowych - informuje w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Sztab pisze w komunikacie, że rosyjskie wojska wykorzystują w swoich celach przedszkola na zajętych ukraińskich terytoriach. W budynku przedszkola w miejscowości Jurjiwka w obwodzie zaporoskim rosyjskie siły rozlokowały swoich żołnierzy. Jednocześnie na terenie obiektu żyją cywile, których wywieziono z miejscowości znajdujących się w pobliżu linii frontu.

    Minionej doby na czterech odcinkach w Donbasie - łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim - doszło do 55 starć między ukraińskimi i rosyjskimi wojskami. Bachmut i Marjinka pozostają głównymi punktami działań bojowych.

    Armia rosyjska przeprowadziła minionej doby 31 ataków rakietowych przeciwko Ukrainie. Rosyjskie siły przeprowadziły też 57 ataków lotniczych i 96 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. W atakach rakietowych siły przeciwnika wykorzystały 29 pocisków. 25 z nich strącono - podał sztab.

    Dwie rakiety S-300 uderzyły w infrastrukturę cywilną w Konstantynówce w obwodzie donieckim. Wieczorem dwoma pociskami Kalibr ostrzelano infrastrukturę cywilną w Mikołajowie na południu kraju.

    W atakach na obwód charkowski są zabici i ranni cywile, zniszczono domy, szpital i inną infrastrukturę cywilną.

  • 6:48

    Strącenie przez Siły Zbrojne Ukrainy sześciu rosyjskich rakiet Kindżał to porażka rosyjskiej armii i przemysłu zbrojeniowego Rosji – skomentował Pawło Łakijczuk, szef programów wojskowych w kijowskim Centrum Globalistyki "Strategia XXI" i oficer marynarki wojennej w stanie spoczynku.

  • 6:15

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:16

    Instytut Studiów nad Wojną: finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn próbował bagatelizować swoją rzekomą współpracę z ukraińskim wywiadem, stwierdzając, że "w każdej wojnie dokonuje się wymiany i nie jest to tajemnicą dla walczących stron".

    Wcześniej "Washington Post" dotarł do dokumentu amerykańskiego wywiadu, z którego wynika, że Prigożyn zaoferował wywiadowi ukraińskiemu ujawnienie lokalizacji rosyjskich pozycji w zamian za Bachmut.

  • 3:16

    Źródła ukraińskie podały, że siły rosyjskie wystrzeliły w stronę Kijowa sześć pocisków balistycznych Kh-47 Kindżał wystrzeliwanych z samolotów MiG-31K – przekazał Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank poinformował, że w kierunku Ukrainy wystrzelono także dziewięć pocisków manewrujących Kalibr i dziesięć lądowych pocisków S-400 i Iskanderów.

  • 2:55

    Departament Stanu ostrzegł Gruzję, że nie warto w tej chwili pogłębiać współpracy z Rosją i nie wykluczył "dodatkowych działań" w zależności od rozwoju sytuacji wokół wznowienia bezpośrednich połączeń lotniczych między tymi dwoma krajami.

    Agencja Lotnictwa Cywilnego Gruzji wydała w poniedziałek pozwolenie rosyjskiej linii lotniczej Azimuth na realizowanie rejsów z Moskwy do Tbilisi od 17 maja. To pierwsza linia lotnicza, która będzie wykonywać bezpośrednie rejsy między Rosją a Gruzją od 2019 roku.

  • 2:46

    Państwa członkowskie Rady Europy muszą wysłać jasny komunikat, że będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, ale muszą też wyciągnąć wnioski z tej wojny i przygotować się do konfrontacji z innymi zagrożeniami, jak nielegalna imigracja - przekonywał brytyjski premier Rishi Sunak.

  • 2:34

    Rada Europy. Szczyt z udziałem przywódców, przemawiali m.in. Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron

  • 2:10

    - Wojna Rosji z Ukrainą kiedyś się skończy. I jedno jest pewne: nie zakończy się ona zwycięstwem imperializmu Putina - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz na inauguracji szczytu Rady Europy w Reykjaviku. "Ze stolicy Islandii wysyłany jest sygnał, że Europa stoi po stronie Ukrainy" - podkreśla portal dziennika "Bild".

    Scholz w swoim wystąpieniu powtórzył, że należy wspierać Ukrainę, dopóki nie zostanie osiągnięty "sprawiedliwy pokój".

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas inauguracji szczytu Rady Europy

  • 1:34

    Siły rosyjskie prowadzą ostrzały rakietowe, by wykryć i zniszczyć nasze systemy obrony powietrznej - uważa pułkownik rezerwy, ekspert wojskowy Władysław Sełezniow, cytowany przez portal Suspilne.

    - Jest to dla mnie oczywiste, że Rosjanie próbowali poprzez intensywny ogień rakietowy osiągnąć ten cel - podkreślił Sełezniow nawiązując do ataków rakietowych z ostatniej nocy.

    - Rakiety, które tej nocy były wycelowane w Kijów, niosły śmierć i zniszczenie. (...) Gdyby nie sprawne działania ukraińskich operatorów systemów obrony przeciwlotniczej, nie wiadomo, jakie straszne skutki mogłoby to przynieść - powiedział w telewizji ekspert.

    Jak dodał Sełezniow, rosyjskie wojska najpierw wystrzeliły rakiety morskiego bazowania Kalibr, a następnie doszło do trzech fal ataków z wykorzystaniem pocisków Kindżał oraz Iskander-M.

  • 0:39

    Ukraina stale pracuje nad kolejnymi wizytami, dzięki którym otrzyma kolejne systemy obrony powietrznej, systemy Patriot, IRIS-T, Crotale, Hawk, NASAMS - zapewnił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

    - Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim obrońcom i obrończyniom naszego nieba. Dziękuję wam, bohaterzy! Osiemnaście z osiemnastu rakiet strącono - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych, odnosząc się do rosyjskiego ostrzału w nocy z poniedziałku na wtorek.

  • 0:09

    Potrzebujemy silniejszej obrony przed atakami rakietowymi Rosji oraz samolotów, które wzmocnią możliwości odpierania przeciwnika - oświadczył na 4. Szczycie Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mfa.gov.ua

Tagi:
Raporty: