Bluza z podpisem Wołodymyra Zełenskiego sprzedana za 90 tysięcy funtów

Autor:
pqv//now
Źródło:
cnn.com

Polarowa bluza należąca do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i podpisana przez niego została sprzedana w Londynie za 90 tysięcy funtów. Dochód zostanie przekazany na wsparcie kraju, który od ponad dwóch miesięcy odpiera rosyjską inwazję zbrojną.

"Dziś cały świat spogląda na człowieka noszącego tą zwykłą bluzę. A teraz ta kultowa rzecz, osobiście podpisana przez prezydenta, jest tutaj" - napisano pod nagraniem opublikowanym przez ukraińską ambasadę w Wielkiej Brytanii.

Zebrali ponad milion dolarów

Celem aukcji było "opowiedzenie historii ukraińskiej odwagi, która stała się symbolem tej wojny, oraz zebranie funduszy na wsparcie tej odwagi". Oprócz bluzy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w akcji "Odważna Ukraina" licytowane były między innymi zabawki podarowane przez pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenską czy zdjęcia fotografa Maxa Levine'a, który zginął w Ukrainie. Podczas wydarzenia udało się zebrać ponad milion dolarów, a większość środków - poinformowała ambasada - zostanie przeznaczonych na doposażenie Zachodnioukraińskiego Specjalistycznego Centrum Medycznego dla Dzieci.

Podczas wydarzenia do jego uczestników - dzięki połączeniu wideo - zwrócił się sam Wołodymyr Zełenski. Następnie głos zabrał brytyjski premier Boris Johnson. - Cóż to za zaszczyt przemawiać po moim przyjacielu Wołodymyrze Zełenskim. To jeden z najbardziej niesamowitych przywódców współczesnego świata - powiedział. Wyraził też przekonanie, że "Ukraina wygra tę wojnę, będzie suwerenna i powstanie na nowo".

Wołodymyr Zełenskipresident.gov.ua
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: cnn.com

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości