TVN24 | Świat

Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP, Reuters
Andrzej Iwaszko: W Mariupolu nie ma gazu, światła, wody.  Sytuacja jest fatalna
Andrzej Iwaszko: W Mariupolu nie ma gazu, światła, wody. Sytuacja jest fatalnaTVN24
wideo 2/21
TVN24Andrzej Iwaszko: W Mariupolu nie ma gazu, światła, wody. Sytuacja jest fatalna

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa jedenastą dobę. Według przedstawicieli ukraińskich władz noc z soboty na niedzielę była względnie spokojna, jednak nadal trwał rosyjski ostrzał niektórych miast. Bronimy Mariupola i Czernihowa - poinformował w niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z kolei w sobotę wieczorem agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), podała, że kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita. Prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski na Twitterze poinformował, że odbył kolejną rozmowę z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem.

> Noc z soboty na niedzielę była względnie spokojna w większości regionów kraju - powiedział w niedzielę rano doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Nadal trwał jednak ostrzał niektórych miast, w tym Charkowa i Mariupolu. Rosjanie kontynuują też gromadzenie znacznych ilości sprzętu na obrzeżach Kijowa.

> Bronimy Mariupola na południu Ukrainy i Czernihowa na północy kraju - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w opublikowanym w niedzielę rano komunikacie.

> Mer Mariupola Wadym Bojczenko w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji poinformował, że wojska rosyjskie odcięły wszystkie 15 linii energetycznych doprowadzonych do miasta. - Miasto nie ma prądu już od pięciu dni. Nie działa też łączność komórkowa, są tysiące rannych - dodał.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył kolejną rozmowę telefoniczną z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. "Tematy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa, wsparcia finansowego dla Ukrainy oraz kontynuacji sankcji wobec Rosji" - przekazał Zełenski na Twitterze.

> Agencja Interfax-Ukraina podała w sobotę wieczorem, że kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita. Informację tę przekazali funkcjonariusze SBU uczestniczący w walkach.

> Michał Przedlacki, dziennikarz "Superwizjera", był w sobotę na linii frontu w Irpieniu. Jak opowiadał na antenie TVN24 w sobotę przed północą, widział ewakuację miasta. Słyszał wybuchy bomb i moździerzy, odgłosy karabinów maszynowych i kałasznikowów, bo - jak mówił- walka była także na ulicach.

> Sekretarz stanu USA Antony Blinken przyjechał w sobotę do Polski. Na jednym z polsko-ukraińskich przejść granicznych Blinken spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem oraz szefem dyplomacji Ukrainy Dmytrem Kułebą.

>  W rozmowie z TVN24 szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że jest "pod ogromnym wrażeniem otwartości i szczodrości" Polaków, a "siła naszego partnerstwa nigdy nie była większa". - Jesteśmy zjednoczeni. Ta jedność we wsparciu Ukrainy, w stawieniu czoła rosyjskiej agresji, jest bardzo ważna - podkreślił.

> Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 827,6 tys. uchodźców – poinformowała w sobotę po południu Straż Graniczna.

> Mastercard i Visa ogłosiły, że wstrzymują wszystkie transakcje na terenie Rosji.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/dap

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości