Ostrzelany szpital dziecięcy w Mariupolu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu. Władze opublikowały nagranie [9.03.2022]
Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu. Władze opublikowały nagranie [9.03.2022]Twitter/@ArmedForcesUkr
wideo 2/25
Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu. Władze opublikowały nagranie [9.03.2022]Twitter/@ArmedForcesUkr

Szpital dziecięcy w Mariupolu został zbombardowany przez rosyjskie siły – podały w środę po południu władze miasta. Dodano, że placówka jest "całkowicie zniszczona". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński przekazał zaś, że pod gruzami są dzieci. Po południu władze obwodu donieckiego poinformowały, że w wyniku ataku rannych zostało 17 osób, w tym kobiety rodzące.

Sztab ukraińskich sił zbrojnych przekazał w środę, że zajęcie Mariupola w obwodzie donieckim nad Morzem Azowskim jest jednym z głównych celów rosyjskich działań militarnych na terenie Ukrainy.

Przypominał, że w mieście "ludzie są bez wody, ciepła, prądu, gazu" i topią śnieg, by mieć wodę do picia.

Google Maps

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że Rosja przetrzymuje w charakterze zakładników ponad 400 tysięcy ludzi w tej miejscowości, blokuje pomoc humanitarną i ewakuację. "Ostrzały trwają. Prawie 3 tysiące noworodków wkrótce nie będzie mieć leków i jedzenia" - sygnalizował.

"Świat ma działać natychmiast! Rosyjscy barbarzyńcy mają zakończyć wojnę przeciwko cywilom i dzieciom!" - zaapelował.

Szpital dziecięcy "całkowicie zniszczony"

Później tego dnia ukraińska agencja UNIAN podała na Telegramie, że w kierunku oblężonego Mariupola zmierza rosyjska kolumna wojskowa. Przypomniano, że w pobliżu miasta "toczą się obecnie zacięte walki".

Rada miejska Mariupola poinformowała zaś, że "rosyjscy okupanci zrzucili kilka bomb na szpital dziecięcy". Rada napisała, że budynek szpitala, gdzie jeszcze niedawno leczono dzieci, "jest całkowicie zniszczony".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński opublikował na Facebooku wpis z nagraniem zniszczonej placówki. "Ludzie, dzieci są pod gruzami" - napisał. "Jak długo jeszcze świat będzie współwinny ignorowania terroru? Zamknijcie niebo już teraz! Zatrzymajcie zabójstwa!" - dodał.

Władze obwodu donieckiego poinformowały, że w wyniku ataku rannych zostało 17 osób, w tym kobiety rodzące.

Sytuacja w Mariupolu

Reuters przypomina, że setki tysięcy mieszkańców bombardowanego Mariupola kryje się w schronach. Od ponad tygodnia mieszkańcy są bez wody i prądu. Miasto jest również odcięte od świata z powodu braku sygnału telefonicznego.

Po południu zastępca mera Mariupola Serhij Orłow przekazał, że od początku inwazji w mieście zginęło co najmniej 1700 osób. Przekazał, że 47 zostało pochowanych w masowym grobie.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/StratCom_AFU

Tagi:
Raporty: