Rosyjski generał Aleksander Łapin na trzytygodniowym urlopie. Kadyrow wzywał, żeby "zmył z siebie wstyd krwią"

Autor:
mjz
/ prpb
Źródło:
Reuters, PAP

Generał Aleksander Łapin, dowódca jednego z rosyjskich okręgów wojskowych, ostro krytykowany w ostatnim czasie za działania jego wojsk w Donbasie, znalazł się na trzytygodniowym urlopie - informuje Reuters, powołując się na ustalenia lokalnej agencji Ura. Wcześniej pojawiały się informacje, że został zwolniony ze stanowiska. To właśnie o tym wojskowym czeczeński lider Ramzan Kadyrow pisał, że powinien on zostać wysłany na front, "aby zmyć z siebie wstyd krwią".

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Reuters, informując o tym, że generał Łapin udaje się na trzytygodniowy urlop, powołuje się na ustalenia lokalnej rosyjskiej agencji Ura. Agencja twierdzi, że potwierdziła te informacje u służb prasowych Centralnego Okręgu Wojskowego.

Również gazeta "Kommiersant" podała, także powołując się na informacje Centralnego Okręgu Wojskowego, że generał Łapin przebywa na urlopie.

Wcześniej, pod koniec października, Radio Swoboda, powołując się na rosyjskie media, informowało z kolei, że generał Łapin został zwolniony ze stanowiska. Wówczas również nie było potwierdzenia ze strony rosyjskiego ministerstwa obrony.

Media: generał krytykowany przez Ramzana Kadyrowa i Jewgienija Prigożyna został zwolniony

Generał Aleksander Łapin odpowiadał ostatnio za wojska rosyjskie w ukraińskim Donbasie.

Generał Aleksander Łapin z Władimirem Putinem. Zdjęcie z 2017 rokukremlin.ru CC BY 4.0

Kadyrow wzywał, żeby Łapin "zmył z siebie wstyd krwią"

Na początku października Łapin był mocno krytykowany przez czeczeńskiego lidera Ramzana Kadyrowa oraz biznesmena Jewgienija Prigożyna, związanego z tzw. grupą Wagnera.

Kadyrow obwinił Łapina o wycofanie rosyjskich wojsk ze strategicznego miasta Łyman we wschodniej Ukrainie i nazywał go "nieudacznikiem", a także stwierdził, że generał powinien być teraz "wysłany na front, aby zmyć z siebie wstyd krwią".

Na początku października donosił "Washington Post", Jewgienij Prigożyn, wieloletni sojusznik Putina, którego najemnicy w ramach Grupy Wagnera walczyli również dla Moskwy na Ukrainie, zgodził się z Kadyrowem, określając rosyjskich przywódców wojskowych jako "śmieci".

Czytaj też: Kadyrow i Prigożyn krytycznie o rosyjskich wojskowych. Wzywają, aby "zmyć z siebie wstyd krwią"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz / prpb

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru CC BY 4.0

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości