Media: generał krytykowany przez Ramzana Kadyrowa i Jewgienija Prigożyna został zwolniony

Autor:
bż//rzw
Źródło:
PAP

O zwolnieniu ze stanowiska generała Aleksandra Łapina, który odpowiadał za wojska rosyjskie w ukraińskim Donbasie, doniosło Radio Swoboda, powołując się na rosyjskie media. Wojskowy był ostro krytykowany przez czeczeńskiego lidera Ramzana Kadyrowa, który nazwał go "nieudacznikiem". Przekazywane przez radio informacje na razie nie zostały oficjalnie potwierdzone.

 Na stronie internetowej resortu obrony Rosji Łapin wciąż figuruje jako dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego. Jak podkreśla Radio Swoboda, Łapin był krytykowany przez Kadyrowa i biznesmena Jewgienija Prigożyna, związanego z tzw. grupą Wagnera. Na początku października Kadyrow obwinił Łapina o wycofanie rosyjskich wojsk z Łymanu i nazywał go "nieudacznikiem". Czytaj też: Kadyrow i Prigożyn krytycznie o rosyjskich wojskowych. Wzywają, aby "zmyć z siebie wstyd krwią"

Kadyrow: Łapin odpowiada za porażki

Ramzan Kadyrow po udanej kontrofensywie Ukraińców w okolicach Charkowa stwierdził, że za porażki armii rosyjskiej odpowiada właśnie generał Aleksander Łapin. Słowa krytyki skierował też w kierunku szefa Sztabu Generalnego generała Walerija Gierasimowa.

Jak na początku października donosił "Washington Post", Jewgienij Prigożyn, wieloletni sojusznik Putina, którego najemnicy w ramach Grupy Wagnera walczyli również dla Moskwy na Ukrainie, zgodził się z Kadyrowem, określając rosyjskich przywódców wojskowych jako "śmieci".

Wbrew tym krytycznym ocenom, część blogerów militarnych zaznaczała, że działania Łapina nie były gorsze od innych rosyjskich generałów. Według ekspertów konflikt może być spowodowany tym, że Kadyrow i Prigożyn, którzy mają pod sobą duże uzbrojone siły, próbują wzmocnić swój wpływ, podając w wątpliwość kompetencje dowództwa regularnej armii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości