Dlaczego Rosja traci tyle czołgów? BBC pyta ekspertów

Źródło:
BBC
Zniszczone rosyjskie pojazdy po ataku przeprowadzonym przez ukraiński pułk Azow
Zniszczone rosyjskie pojazdy po ataku przeprowadzonym przez ukraiński pułk Azowt.me/polkazov
wideo 2/4
Zniszczone rosyjskie pojazdy po ataku przeprowadzonym przez ukraiński pułk Azowt.me/polkazov

Uważa się, że w ciągu dwóch miesięcy od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła setki czołgów - podaje BBC. Eksperci wojskowi przypisują straty zaawansowanej broni przeciwczołgowej, którą kraje zachodnie podarowały Ukrainie oraz złemu sposobowi, w jaki Rosja swoje czołgi wykorzystuje.

Siły zbrojne Ukrainy twierdzą, że Rosja straciła ponad 680 czołgów. BBC – powołując się na blog wojskowo-wywiadowczy Oryx, który na podstawie zdjęć wysłanych ze strefy wojennej wylicza rosyjskie straty wojskowe w Ukrainie – informuje, że Rosja straciła ponad 460 czołgów i ponad 2 tysiące innych pojazdów opancerzonych.

Według RAND Corporation i Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) przed atakiem na Ukrainę Rosja miała do dyspozycji około 2700 gotowych do walki czołgów.

USA i Wielka Brytania dostarczają Ukrainie pociski przeciwpancerne

BBC zauważa, że Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie 2 tysiące pocisków przeciwpancernych Javelin na początku konfliktu i od tego czasu wysłały co najmniej 2 tysiące kolejnych.

Wyrzutnie te mogą być wystrzelone tak, by pocisk eksplodował na szczycie czołgu, gdzie - według firmy Lockheed Martin – jego pancerz jest najsłabszy. Wiele rosyjskich czołgów jest wyposażonych w pancerz reaktywny, który pochłania uderzenia pocisków, ale Javeliny są wyposażone w dwie głowice. Jeden pocisk uderza w pancerz reaktywny, a drugi przebija podwozie.

Z kolei Wielka Brytania wysłała co najmniej 3600 wyrzutni NLAW, które również zaprojektowane są w ten sposób, by eksplodowały, gdy przelatują nad stosunkowo odsłoniętą górną częścią wieży czołgów.

Javeliny i NLAW-y są bardzo silne – tłumaczy analityk ds. wojny lądowej w Royal United Services Institute (RUSI) Nick Reynolds. – Bez tej pomocy sytuacja w Ukrainie byłaby zupełnie inna – ocenia.

Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie 100 dronów przeciwpancernych Switchblade, znanych jako "kamikadze", które mogą zawisnąć nad celem oddalonym o wiele kilometrów od operatora, a następnie spaść na czołg, niszcząc go głowicą bojową na swoim czubku.

Błędy taktyczne rosyjskiej armii

Obecnie armia rosyjska działa za pomocą batalionowych grup taktycznych (BTG), które są samodzielnymi jednostkami bojowymi złożonymi z czołgów, piechoty i artylerii. BBC zwraca uwagę, że dokładny skład tych jednostek może być różny, ale generalnie składają się one z dużej liczby pojazdów opancerzonych, a stosunkowo niewielu oddziałów piechoty.

- Rosja ma stosunkowo niewielkie rezerwy wojskowe – tłumaczy profesor studiów strategicznych na Uniwersytecie St. Andrews Phillips O'Brien. - BTG są więc sposobem na stworzenie jednostki bojowej z dużą siłą uderzenia – dodaje.

- Są one zaprojektowane w ten sposób, aby mogły przeprowadzić szybki atak z dużą siłą ognia. Jednak mają bardzo słabą ochronę w postaci piechoty, która mogłaby je eskortować i przeprowadzić odwet w momencie, gdyby kolumna pancerna została zaatakowana – wyjaśnia O'Brien. – To sprawia, że rosyjska armia jest jak bokser, który ma świetny prawy sierpowy i szklaną szczękę – dodaje.

Profesor O'Brien mówi również, że brak rosyjskich patroli powietrznych oznacza, że ukraińskie wojska z łatwością znalazły się na pozycjach, by zaatakować rosyjskie kolumny czołgów. – Rosja nie uzyskała przewagi w powietrzu na początku konfliktu – zwraca uwagę. – Więc nie może patrolować nieba, wykrywając ruchy armii ukraińskiej – dodaje.

O'Brien podsumowuje, że "wojska ukraińskie były w stanie zająć dobre pozycje ogniowe do zasadzek i były w stanie wyrządzić w ten sposób wiele szkód".

Rosjanie porzucają w Ukrainie czołgi i sprzęt wojskowy

Według danych Oryx, połowa utraconych przez Rosję czołgów nie została zniszczona ani uszkodzona przez wroga, ale została zdobyta lub porzucona. Eksperci przypisują to błędom logistycznym i niekompetencji wojsk rosyjskich.

- Widzieliście zdjęcia rosyjskich czołgów ciągniętych przy pomocy traktorów ukraińskich rolników – przypomina Phillips O'Brien. – Niektóre z tych czołgów zostały porzucone, ponieważ skończyło im się paliwo. To logistyczna porażka. Niektóre ugrzęzły w wiosennym błocie, ponieważ naczelne dowództwo dokonało inwazji o niewłaściwej porze roku – podkreśla.

Zniszczony rosyjski czołg (14.03.2022)twitter.com/GeneralStaffUA

Z kolei Nic Reynolds z RUSI uważa, że "rosyjskie siły lądowe składają się z wielu poborowych i rekrutów. To sprawia, że w ujęciu światowym są to siły bojowe niskiej lub średniej jakości". – Wiele czołgów zostało porzuconych z powodu złego sposobu ich prowadzenia. Niektóre zostały zepchnięte z mostów, a inne zostały wepchnięte do rowów tak, że gąsienice zerwały się – wylicza.

- Żołnierzom brakowało zdolności do korzystania ze swojego sprzętu. Ale często żołnierze po prostu porzucali swoje pojazdy i uciekali. Brakowało więc również woli walki – zauważa.

BBC podkreśla, że ukraiński rząd wydał instrukcje, w jaki sposób obywatele powinni oddać porzucone pojazdy wojskowe. Władze potwierdziły również, że każdy, kto znalazł takie "trofea bojowe", nie musi zgłaszać ich do celów podatkowych.

OGLĄDAJ W INTERNECIE W TVN24 GO:

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: BBC

Tagi:
Raporty: