Świat

Atak podczas finału Ligi Mistrzów? Ostrzeżenie z Rosji, niemieckie dementi

Świat

Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Thomas WolfStrefy kibica zostaną zorganizowane m.in. w Berlinie, Monachium i Dortmundzie

Niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych dementuje jakoby pojawiły się "konkretne informacje o planowanych zamachach terrorystycznych" na terenie tego kraju. O takiej groźbie, powołując się na szefa Federalnego Urzędu Kryminalnego BKA Joerga Ziercke, napisał "Der Spiegel".

- Niemcy znajdują się od dawna na celowniku międzynarodowego terroryzmu - oświadczył szef MSW Niemiec Hans-Peter Friedrich, zastrzegając, że w tej chwili nie ma informacji o planach zamachów i celach takich zamachów.

Szef resortu spraw wewnętrznych dodał, że podczas ważnych imprez w rodzaju finału Ligi Mistrzów niemieckie władze bezpieczeństwa zawsze pozostają w ścisłym kontakcie z partnerami w innych krajach.

FSB źródłem informacji?

Rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk poinformowała, że źródłem informacji o przygotowywanym zamachu jest rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

Jak twierdzi redakcja, rosyjskie służby wskazały na konkretną osobę podejrzaną o terroryzm, która w międzyczasie została zidentyfikowana. Rosyjskie ostrzeżenie potraktowano poważnie ze względu na ewentualną analogię z sytuacją przed zamachem na uczestników maratonu w kwietniu w Bostonie. Jak okazało się po zamachu, rosyjskie służby ostrzegały wcześniej stronę amerykańską przed terrorystami.

"Spiegel" o możliwych atakach

O tym, że atakami terrorystycznymi mogą być zagrożone imprezy w Niemczech zorganizowane przy okazji finału rozgrywek Ligi Mistrzów, napisał w sobotę "Spiegel Online", internetowe wydanie tygodnika "Der Spiegel".

Dziennik powoływał się na szefa niemieckiego Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), Joerga Ziercke. Podczas piątkowego spotkania z ministrami spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych miał powiedzieć, że "grupa kilku islamistów planuje dokonanie zamachu bombowego".

Miały być "gruntowne kontrole"

"Spiegel Online" pisał nawet, że kibice powinni przygotować się na dokładne kontrole przed wejściem na teren strefy, ponieważ policja chce za wszelką cenę nie dopuścić do wniesienia na kontrolowany teren materiałów wybuchowych.

Redakcja pisała, że Ziercke uznał informację o groźbie zamachu za poważną, choć podobne ostrzeżenia miały miejsce także w przeszłości, a większość z nich okazała się być nieprawdziwa.

Strefy w Berlinie, Monachium i Dortmundzie

Strefę kibica zorganizowano między innymi w Berlinie na ulicy 17 Czerwca pomiędzy Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa. Przebieg meczu będzie można śledzić na pięciu ekranach, wystąpią też zespoły muzyczne. Organizatorzy spodziewają się 250 tys. fanów piłki nożnej. Podobne imprezy pod gołym niebem odbędą się także w Monachium i Dortmundzie, a także w innych miastach Niemiec. W Monachium kibice tamtejszej drużyny będą oglądać mecz na stadionie Bayernu Allianz Arena, w Dortmundzie zgromadzą się przez miejskim ratuszem.

Finał piłkarskiej Ligi Mistrzów pomiędzy niemieckimi drużynami Borussia Dortmund i Bayern Monachium rozpocznie się o godz. 20.45 w Londynie.

Autor: ktom/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Thomas Wolf